Į JK kasmet įvežama daugiau nei 400 tūkst. pardavimui skirtų šuniukų. Tyrimas rodo, kad dalis jų kontrabandos būdu atkeliauja iš Lietuvos, šalies veterinarams suklastojus augintinių dokumentus, teigiama Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos išplatintame pranešime spaudai.
„JK gyventojai, lygiai kaip ir lietuviai, nepakankamai pasvėrę visus privalumus ir trūkumus, veislinius šuniukus nori įsigyti kaip įmanoma pigiau. Žmonės nepagalvoja, kad pigiai gero, sveiko, socializuoto šuns, kaip ir bet kokio daikto, neįsigysi. Apmaudu, kad siekiant šio tikslo su Lietuvoje veikiančiais šunų daugintojais ir kontrabandininkais bendradarbiauja ir veterinarai, kurie turėtų rūpintis šuniukų gerove”, - tyrimą komentavo Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.
Lietuvos veterinarai klientais apsimetusiems tyrėjams siūlė sukčiauti, išvežant šuniukus į griežtas gyvūnų įvežimo taisykles taikančią JK. Į šią šalį leidžiama įvežti ne mažiau nei 15 savaičių amžiaus šuniukus. Po jų vakcinacijos nuo pasiutligės turi būti praėjęs 21 dienos laikotarpis, per kurį skiepai tampa veiksmingi.
Taip JK valdžia saugo šalies gyventojų naminius augintinius nuo pasiutligės, kuri, įvežus užkratą, Didžiosios Britanijos saloje išplisti netruktų.
Tačiau šunis veisiantys Lietuvos daugintojai, iš kurių tyrėjai pirko šuniukus, bei veterinarai, tvarkę šuniukų dokumentus, siūlė apeiti JK įstatymus, kad gyvūnus būtų galima išvežti anksčiau, vos kelių savaičių amžiaus.
Klastodami įrašus šuniukų pasuose, veterinarai juos „pasendindavo” ir pažymėdavo, esą jie skiepyti nuo pasiutligės, nors to padaryta nebuvo visai arba tai buvo padaryta netinkamai. Jaunesnius nei 3 mėnesių amžiaus šuniukus skiepyti nuo pasiutligės, kaip darė kai kurie veterinarai, nėra prasmės – skiepai tokių jaunų gyvūnų neveikia.
Tokios neteisėtos veterinarų paslaugos kainuoja nuo 45 iki 65 eurų.
Kai kurie Lietuvos veterinarijos gydytojai siūlė ir papildomų priemonių, neva galinčių palengvinti šuns išvežimą kontrabandos būdu. Veterinaras siūlė suduoti jam raminamųjų ir, važiuojant per sieną, kur nors paslėpti šuniuką. Paklaustas, ar žmonės tikrai tokiu būdu bando pervežti gyvūnus per sieną, gydytojas tvirtino, kad yra įvairių būdų slapta pergabenti šuniuką, o žmonės yra labai kūrybingi.
Šį tyrimą JK tyrėjai Lietuvoje atliko jau antrą kartą. Praėjusių metų lapkritį buvo paviešintas 6 mėnesius trukęs tyrimas, po kurio Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patikrino 8 privačius veterinarijos gydytojus ir 8 šunų veisėjus. Pažeidimus padarę asmenys buvo nubausti – jiems taikytos piniginės baudos, sustabdytos veterinarijos praktikos licencijos.
Nepaisant to, bei fakto, kad šių metų sausį JK sugriežtino įvežamų šunų dokumentų tikrinimo procedūras, šis sukčiavimo būdas vis dar paplitęs.
Praėjusią savaitę JK Valstybinė veterinarijos tarnyba „Defra” paskelbė pradėsianti skubius patikrinimus, paremtus gautais tyrimo duomenimis.
Vyriausiojo JK veterinaro Nigelio Gibenso teigimu, apie šią problemą bus diskutuojama Europos Komisijoje, tačiau pokalbiai vyks ir su Lietuvos bei Rumunijos, kurioje taip pat atliktas tyrimas, veterinarijos tarnybomis.
„Atsakomybė už nelegalų šuniukų vežimą tenka šaliai, kurioje gyvūnai gimė”, - teigė jis.