Gebėjimas pakibti ore – unikalus
Tyrimas, išspausdintas moksliniame žurnale „Interface“, lygino 16 gramų sveriantį „Black Hornet Nano“ bepilotį lėktuvėlį (angl. drone), kurį britų armija naudoja žvalgybai, su įvairiomis kolibrių, sveriančių ne daugiau nei 4 gramus, rūšimis. Mokslininkai nustatė, jog geriausiai pasirodžiusių paukščių skrydis buvo 20 proc. efektyvesnis nei lėktuvėlių.
Kolibriai yra vieninteliai paukščiai pasaulyje, galintys ilgesniam laikui pakibti ore. Mokslininkai tyrinėjo sulėtintus jų skrydžio įrašus, kad nustatytų tikslius paukščių daromus judesius. Tuomet jie pabandė šiuos judesius atkurti laboratorijoje pasinaudodami sparnais, paimtais iš muziejų kolekcijų – taip buvo bandoma nustatyti, kokios jėgos veikia skrydžio metu.
Netikėti rezultatai
Nors pats geriausias kolibris plasnotojas – vakarų JAV gyvenantis Anos kolibris (lot. Calypteanna) – buvo 20 proc. efektyvesnis nei mikrolėktuvėlis, mokslininkų teigimu, apskritai vidutinio kolibrio efektyvumas buvo beveik toks pats, kaip ir pažangiausių žmogaus sukonstruotų bepiločių lėktuvėlių.
„Tai rodo, jog jeigu tinkamai suprojektuosime sparnus, galime sukurti lėktuvėlius, kurie sklendžia vienoje vietoje taip pat efektyviai, o gal net ir efektyviau, nei kolibriai, - sakė tyrimui vadovavęs prof. Davidas Lentinkas iš Stanfordo universiteto. – Žinoma, mes negalime lygintis su kolibriais, kai kalbama apie kitus rodiklius, pavyzdžiui, atsparumą vėjo gūsiams, vizualinį skrydžio valdymą esant kliūtims ir kita. Tačiau aerodinaminio našumo atveju esame arčiau jų tobulybės nei kada galėjome įsivaizduoti.“
Prof. D. Lentinkas ir jo komanda tikisi, jog tirdami kolibrių sparnų mechanizmą, jie sugebės dar labiau patobulinti miniatiūrinių lėktuvėlių dizainą ir galbūt vieną dieną šie mažiesiems paukščiams prilygs ne tik skrydžiu efektyvumu, bet ir manevringumu.