Ateitis – atsinaujinanti energetika
Architekto teigimu, visi ekologiški ir energetiškai efektyvūs namai visų pirma turi turėti gerą inžinerinę sistemą. Taip pat būtina galvoti apie alternatyvių sistemų įdiegimą – apie tai, kaip gauti energiją iš saulės ar vėjo.
„Mums yra sakoma, kad Lietuvoje nėra saulės. Jos yra visame pasaulyje ir Lietuvoje yra pakankamai. Galvojant apie alternatyvias sistemas – o tai daryti būtina – saulės turime tiek pat, kiek Vokietijoje, tik galbūt trumpesnį laikotarpį. Tikrai galime gauti 1000 vatų (saulės energijos - red. past.) į kvadratinį metrą. Su vėju Lietuvoje blogiau – turime 2-4 metrus per sekundę (vėjo greičio- red. past.) ir tik pajūryje vėjas būna stipresnis. Galvojant apie vėjo jėgaines, reikėtų pamąstyti, ar tikrai to reikia, nes tai pakankamai brangu ir nėra labai efektyvu. Tačiau didelis pliusas, kad jėgainė dirba naktį“, - seminaro metu saulės ir vėjo jėgainių privalumus ir trūkumus trumpai aptarė G. Klimavičius.
Apžvelgdamas biokuro kaip alternatyvaus šaltinio panaudojimą, architektas pateikė įdomų pavyzdį iš Japonijos. Ten jau yra prietaisų, kurie visą plastmasę sugeba susmulkinti ir perdirbti į biokurą.
Anot pranešėjo, jeigu anksčiau buvo prognozuojama, kad 2030 metais pasaulis galėtų visiškai pereiti prie atsinaujinančios energijos šaltinių ir nenaudoti iškastinių, dabar ši data dar labiau artėja.
Kaip „įdarbinti“ stogą ir langus
Statant namą, kaip pabrėžia architektas, pirmiausia svarbi jo geografinė orientacija, po to - suplanavimas, apgalvotos inžinerinės sistemos. Namui reikalingas ir stogas. Koks jis gali būti – architektas pateikė vieną įdomią idėją.
„Švedai yra pagaminę čerpių imitacijos stogą – jie myli senovę, myli čerpes, bet aišku jos nėra tradicinės raudonos spalvos. Kuo tokios čerpės įdomios? Tai iš tikrųjų yra lęšis – didelės plokštumos stiklo lęšis. Čerpės viduje paliekamas dešimties centrimetrų oro tarpas ir dedama tamsi plėvelė. Visoje pastogėje oras tiek įkaista, kad galima garinti vandenį ir sukti turbiną arba tą patį orą panaudoti namui. Tokia stogo danga kaip medžiaga yra gana primityvi, bet labai efektyvi“, - įvertino architektas.
Lygiai taip pat galima „įdarbinti“ ir langus: juose sumontavus fotovoltinę įrangą tokie langai praleis šviesą ir gamins elektrą.
Anot jo, šiuo metu fotovoltikos sritis yra toli pažengusi ir įvairūs elementai pritaikomi ne tik ant namų stogų (kas yra gana būdingas reiškinys Vokietijoje, kur gausu stogų su saulės kolektoriais, tik bėda ta, kad dažnai dėl šių įrenginių nukenčia estetinis namo vaizdas).
„Japonų yra pristatyta nauja fotovoltika, kuri atrodo kaip LED light lemputė – jūs ją galite dėti visur, nepriklausomai nuo pasvirimo kampo. Yra sistemų, kur fotovoltikos kupolai sukasi ir patys ieško saulės. Vokiečiai yra sukūrę juodąją fotovoltiką – tai lygiai tas pats, tik, kad plokščia įrenginio panelė reaguoja į skirtingus saulės kampus. Mums tai būtų idealus variantas sekti saulę su tokiomis judančiomis baterijomis, deja, bet viena įmonė Lietuvoje jas turi ir jos visąlaik lūžta“, - apgailestavo G. Klimavičius.
Izoliacinės medžiagos, kurios nustebina
„Įdarbinus“ stogą ir langus, svarbu pasirinkti tinkamas medžiagas namo izoliacijai. Architektas mini izoliacinę medžiagą aerogelį. Jo teigimu, tai nėra labai nauja medžiaga, gal tik mažiau nei kitos paplitusi. 99,8 proc. šios medžiagos sudaro oras ir tik maža gardelė, kuri tą orą sulaiko.
Aerogelio gamyklas turi Suomija, Vokietija ir Anglija. Ši medžiaga pakankamai plačiai naudojama statybose – šiluminėse trasose ir t.t.
„Kaina šios medžiagos yra kintanti, ji gali būti ir didesnė, ir mažesnė, priklauso nuo storio“, - aiškino architektas.
„Tai yra labai įdomi izoliacinė medžiaga, Lietuvoje nedaug kas ją naudoja, nors mūsų šalies rinkoje gama vata jau yra penkeri-šešeri metai. Šis produktas yra atkeliavęs iš Kanados“, - sakė architektas.
Gama vata gali būti purškiama ir į grindis, tinkama tiek renovuojamiems pastatamas, tiek statomiems naujiems.
„Su spu buvo renovuotas keturių aukštų pastatas Klaipėdoje“, - vieną pavyzdžių pateikė G. Klimavičius ir pridūrė, kad spu vata galėtų būti puiki alternatyva senamiesčio būstams, kurie nedideli ir norima sutaupyti erdvės šiltinant pastatą iš vidaus.
Prioritetas – vietinės medžiagos
„Suti“ architektūros studijos architektas akcentuoja, kad vienas svarbus darnios statybos veiksnys – vietinių medžiagų naudojimas statybose. Kaip pavyzdį jis pateikia kanapes. Kanapė turi mažą laidumo koeficientą, taigi iš tokios žaliavos pastatyti namai bus itin šilti.
Kanapė labai lanksti statybinė medžiaga, nes ją galima įmaišyti į betoną, tinkamai paruošta ji gali būti įpurškiama į sienas kaip izoliacinė medžiaga ir sunaikinti bet kokį šalčio tiltą bei užtikrinti namo sandarumą.
Pastatai iš vamzdžių, dumblių arba medžio šakų
„Passive House“ institute buvo sukurta Isomax sistema, kuri įdomi tuo, kad, paprastai kalbant, vamzdžiais yra apipinamas visas namas: stogas, sienos, visos fasadinės plokštumos.
Anot architekto, tokia sistema nereikalauja didelių investicijų ir įgalina naudoti įvairias energijos rūšis. „Rekuperatorius yra 60 m vamzdis, klojamas grindyse, kurio viduje yra dar vienas vamzdis. Iš lauko jis siurbia šaltą orą, o vidinis vamzdis išpučia iš patalpų šiltą orą ir kol šaltas oras prabėga 60-ies metrų vamzdžiu, jis sušyla. Tai kaip nedidelis ventiliatorius. Problema yra viena - reikia rasti vietos pakloti 60 metrų vamzdynui“, - dėstė architektas.
Vokietijoje ir Lenkijoje su Isomax sistema jau yra pastatyta nemažai namų, geoterminė sistema yra padaryta namo pamatuose – klojama nuo dviejų iki septynių sluoksnių vamzdžių, kurie priklausomai nuo gylio skirtingai veikia – vieni šaldo, kiti šildo ir t.t.
Pranešėjas seminaro metu rodė ir dar vieną būdą, kaip galima pasistatyti namą. Tai trijų architektų – Mitchellio Joachimo, Laros Greden ir Javiero Arbonos – idėja namą supinti iš šakų.
Namai iš „pripūstų balionų“ ir molio maišų
Svajojantiems apie dar įspūdingesnius, estravagantiškus namus galbūt patiks Binishellio sistema, sukurta septintajame dešimtmetyje architekto Binishellio. Tokių namų daug pastatyta Kanadoje.
Nenorite namų iš „pripūstų balionų“, bet ieškote ko nors ekologiško ir originalaus? Galbūt jus patrauks namai iš molio maišų?
Tokią idėją sugalvojo architektas Naderis Khalilis. Jis sukūrė architektūros metodiką, kaip statyti namus iš žemės, sumaišytos su moliu ir trupučiu cemento. Tokia konsistencija yra pilama į maišus ir maišai tarpusavyje surišami spygliuota viela. Tokia namo statyba kainuoja apie 500 dolerių (apie 1,3 tūkst. litų).
Statyba iš padangų ir po žeme
Išskirtinę ekologinės architektūros filosofiją propaguoja ir dar vienas architektas Mike' as Reynoldsas, kuris siūlo namus statyti iš padangų.
Pranešėjas seminaro metu šiek tiek dėmesio skyrė ir statybai iš konteinerių. Statyba iš šios žaliavos yra sąlyginai pigi, konstrukcija ideali, nes galima statyti, kiek tik nori aukštų, tačiau konteineriai turi ir vieną rimtą trūkumą – juose ganėtinai šalta, todėl būtina apgalvoti, kokia šildymo sistema veiktų efektyviausiai.
Įmanoma pastatyti pastatą ir be sienų. Meksikoje Meksiko mieste planuojama po pagrindine miesto aikšte užkasti į žemę stiklinį biurų pastatą, kuris bus piramidės formos.