Nusipynė ir plaukiojimo, ir nusileidimo nuo kalno priemones
Daugiau nei prieš dešimt metų Vilniaus centre Neries pakrantes aptūpė būriai žmonių. Jie stebėjo neįprastą reginį – upe plaukė iš plastikinių butelių, padangų pagaminti plaustai, automobilis, medinė statinė, pintas krepšys ir daugelis kitokių netradicinių plaukimo priemonių. Pirmąkart surengtų varžybų dalyviams teko irtis nuo Žaliojo iki Baltojo tilto – maždaug 500 metrų.
Originalias transporto priemones iš vytelių pinantis vyras vienu metu tarsi dingo iš akiračio. Ne, jis nemetė savo pomėgio – iš vytelių pynė įvairiausias grožybes, kurias pateikdavo tautodailininkų parodoms. Net dabar dalies savo kūrinių jis negali parodyti – jie išvežti į Vilnių, Lietuvos liaudies tautodalininkų parodą ir savininkui dar negrąžinti.
Ir baldai, ir dviratis
„Iš vytelių galima nupinti viską“, – drąsiai teigia jis ir kaip įrodymą atneša fotografijų albumą, pintą kelioninį krepšį su ratukais ir laivą su burėmis. Fotografijos atskleidžia, kad Eligijus net analogiško dydžio motociklą gali nupinti. Žinoma, šis darbas reikalauja ypatingos meistrystės – reikia daug galvoti, čia nieko nepriklijuosi. Padarei blogai – turi mesti šalin.
Gitaros dėklas, malūnėlis, sūpynės, kaukės interjerui dekoruoti, baras, baldai, batų dėžės, dviratis, briedžio kaukės, paukščiai, karutis, dirižablis, kėdės, komodos, vonios baldai, supamieji krėslai, baldai vaikų kambariui, lovytės, staliukai, skrynios – viskas nupinta iš vytelių. Eligijui labai džiugu, kad kartą per metus jo paprašoma net kūdikiui lopšį nupinti.
Pasakų sodas - iš „šabakštyno“
Eligijus parodo delnus ir šypteli, kad sugrubusi oda – čia dar gražu. Buvo laikas, kai intensyviai pynė, tada rankos atrodė baisiai. „Kiekvienas iš proto savaip kraustos. Kas žvejoja, kas pina“, – šypteli jis.
Dailininkų namų, taip vadinamo „šabakštyno“, kieme šešiametei dukrai pasakų sodą Eligijus ėmė kurti prieš trejus metus. „Mažoji ėmė išeiti į kiemą, tad jai reikėjo žaidimų aikštelės, namelio. Paskui kito, paskui malkinės, kurios vidury – dar vienas namelis. Kilo minčių iš vytelių sukurti elfų namelį, po to – sukurti dar du. Pradėjom lipti į medį, tad ir namelį medyje pastatėm“, – sako menininkas.
Šešiametei dukrai pasakų sodą Eligijus Žickis ėmė kurti prieš trejus metus.
Baldų ir suvenyrų pynėjas – pirmoji oficiali Eligijaus specialybė, kurią jis įgijo prieš 23-ejus metus. Kėdainiuose gimęs ir augęs vyras norėjo drožinėti medį. Tokios specialybės mokytis jam nepavyko, tad nusprendė tapti pynėju Kauno taikomosios dailės mokykloje. „Įlipi į tą purvyną ir pradedi terliotis“, – juokiasi jis.
Kūrinius vietiniai laužo ir gadina
Tapęs ketvirtos kategorijos pynėju, vyras jau gebėjo nupinti įprastus gaminius – krepšius, baldus, bet tokių, kokius sukūrė namo sode, niekas kurti seniau nemokė. „Lietuvoje mažai tokių darbų, pasaulyje daugiau „blūdijama“, vienas amerikietis kažką panašaus daro, tik turi galybę pagalbininkų. Mes turim problemą – pynėjo amatą reikia išsaugoti. Prieš dvidešimt metų Šiauliuose buvo 20 pynėjų, o dabar belikę gal keturi. Jaunimui per sunku, amatas miršta, niekas jo nebemoko. Greit bus kaip Vokietijoje, Norvegijoje, Ispanijoje – amatas išnyko. Jie siunčia žmones į kitas šalis mokytis, kviečiasi užsienio pynėjus, kad paveldą atgaivintų, išsaugotų“, – sako jis.
Kadaise Darbo birža bedarbius mokydavo vytelėmis pinti. Niekas kažkodėl nepina, bet žmonės įgijo supratimą, ką tai reiškia. „Pats esu kursus vedęs. Moterys po dienos darbo suprato, kaip tai nelengva“, – sako jis.
Eligijui apmaudu, kad žmonės labai neatsakingai elgiasi su jo kūriniais. Ateina į kiemą, laužo, stumdo, gadina. Šalia kiemo – kapinių tvora, o bijoti tenka ne mirusiųjų vėlių, o gyvųjų. Eligijus nusiteikęs optimistiškai – „Čia visada šviežios gėlės ir žvakių užtenka“, – juokiasi jis.