Egzotinių gyvūnų, kuriuos galite auginti namuose begalės – nuo spalvingų drugelių iki šiurpą keliančių vorų. Tačiau bet kokiu atveju rūpintis egzotiniu gyvūnu yra kur kas paprasčiau nei šuniu ar kate.
„Auginu tiek katę, tiek šunį. Žinau kiek priežiūros, laiko ir išlaidų jiems reikia skirti. Taip pat bute šiuos naminius augitinius (ypač šunis) auginti kartais būna gana keblu, todėl netradiciniai augintiniai yra išeitis tiems, kurie nori turėti gyvūną, tačiau dėl vietos, laiko ir galų gale lėšų trūkumo to padaryti negali,“- teigia projekto „Staktosvoras.lt“ - pirmosios internetinės nariuotakojų parduotuvės Lietuvoje įkūrėjas Edgaras Čepulkovskis.
Pradžiai užtenka dežutės nuo foto juostos
„Vorą auginti kainuoja žymiai mažiau, jis užima nedaug vietos, nuolat nereikalauja dėmesio, neloja, nieko negraužia, o ir ėda ne kasdien“,- vorų auginimo privalumus vardina pašnekovas.
„Norint auginti egzotinį gyvūną reikia nepamiršti, jog tai gyvas organizmas, kuriam reikia tinkamų gyvenimo sąlygų“, – primena vorų mėgėjas. Tad pirmiausia būtina pasidomėti, kaip auginti tam tikras egzotinių gyvūnų rūšis.
Tačiau šiuo atveju auginti vorą namuose yra paprasčiau, nei keturkojį. Tereikia pasirūpinti dėžute, kuriame jis augs ir vorui reikalingu maistu. E. Čepulkovskis pažymi, jog auginti mažą vorą yra kur kas įdomiau, nes stebimas procesas, kaip iš mažo, niekuo neišsiskiriančio voriuko išauga tikras, didelis voras paukštėda. Tad mažam voriukui dėžutė neturėtų būti per didelė, nes jam tampa sudėtinga susirasti maistą. Tinkamiausia - maždaug foto juostelės dydžio dėžutė, tačiau paaugusį vorą būtiną perkelti į didesnę dėžutę (pvz.: salotų).
Galiausiai, maitinti vorą auginamą namuose galite uodo trūkio ar musių lervomis, kurių rasite visose žvejybos reikmenų parduotuvėse, taip pat svirpliais, tarakonais, zoofobusais ar net atšildytomis krevetėmis, teigia vorų augintojas E. Čepulkovskis. Tereikia nepamiršti, jog mažiems voriukas maistas turi būti mažesnis, tad jį turėtumėte susmulkinti.
Įspūdinga vorų įvairovė
Voras vegetaras - Kiplingo bagyra (lot. Bagheera kiplingi). Jis, priešingai nei kiti vorai giminaičiai, kurie yra plėšrūnai ir visą gyvenimą medžioja, minta akacijų nektaru. Voras vegetaras yra sutinkamas Centrinėje Amerikoje ir kol kas yra vienintelis žinomas vorų atstovas, kuris turi tokius maitinimosi ypatumus – maitinasi augalinės kilmės maistu.
Egzotinių gyvūnų augintojų ir puoselėtojų asociacija
Idėja įkurti egzotinių gyvūnų augintojų ir puoselėtojų asociaciją „Egaipa“ kilo prieš kelis metus. Dar 2012 m. vieno egzotomanų susitikimo metu, buvo aptartas tokios asociacijos būtinumas ir privalumai.
„Tuomet buvo padaryta įžanga, dalyviai siūlė veiklas, kuriomis galėtų užsiimti tokio pobūdžio asociacija, nusipiešėme drąsias svajones. Priežasčių kodėl pradėjome svarstyti ir galiausiai įsteigėme asociaciją buvo daug, viena jų – tokios organizacijos Lietuvoje dar nebuvo, o auginančių egzotinius gyvūnus ir tuo besidominčių žmonių skaičius didžiulis, tad kodėl gi nesubūrus bendraminčių į organizaciją ir kartu nenuveikus kažko naudingo?“,- retoriškai klausė gyvūnų mylėtojas E. Čepulkovskis.
„Populiarinsime savo veiklą ir sieksime parodyti visuomenei, jog „augintinio” sąvoka nesibaigia ties mums jau įprastais namuose auginamais gyvūnais“, - teigia E. Čepulkovskis.
Egzotinių gyvūnų asociacija nėra vienkryptiška ir jos veikla nebus susijusi tik su egzotiniais augintiniais, nemažiau svarbūs asociacijos tikslai yra skatinti meilę gamtai, ugdyti žmonių atsakingą požiūrį į aplinkinį pasaulį. „Stengsimės visais įmanomais būdais prisidėti prie Lietuvoje nykstančių varliagyvių ir roplių saugojimo“,- pabrėžia gamtos mylėtojas E. Čepulkovskis.