Vien praėjusią savaitę siaučiant gamtos stichijoms LESTO tinkle užfiksuota per 200 gedimų, kuriuos lėmė ant oro linijų nuvirtę neprižiūrėti medžiai, teigiama bendrovės LESTO išplatintame pranešime spaudai.

LESTO šiemet išsiuntė 3,3 tūkst. įspėjimų želdinių savininkams, kurie nesirūpina tinkama jų priežiūra. Medžių ir želdinių priežiūrą ir genėjimą elektros tinklų apsaugos zonoje numato Elektros tinklų apsaugos taisyklės.

„Privačioje valdoje esantys medžiai, krūmai ir kiti želdiniai yra savininkų ar jos naudotojų nuosavybė, todėl jie yra atsakingi už jų priežiūrą. Raginame ne tik gyventojus, bet ir savivaldos institucijas nelaukti, kol medžio šaka ar išstypęs augalas sukels trumpą jungimą ar visiškai nutrauks laidus. Tokiu atveju kyla pavojus gyvybei, gyventojai patiria nepatogumų dėl elektros tiekimo sutrikimų“, – sakė LESTO Elektros tinklo tarnybos direktorius Virgilijus Žukauskas.

Gyventojai, norintys atlikti genėjimo darbus savo valdoje, turi būtinai kreiptis LESTO trumpuoju numeriu 1802 dėl darbų suderinimo. Siekiant užtikrinti saugų medžių genėjimą, bendrovė įvertins, ar būtinas oro linijos atjungimas ir apie tai informuos darbus planuojančius asmenis.

Anot V. Žukausko, želdinių šeimininkai, prieš tai su LESTO suderinę genėjimo darbus prie elektros linijų, juos gali atlikti sau priimtinu būdu – nugenėti želdinį įvertinus bendrą aplinką, pasirinkti želdiniui ar medžiui tinkamiausią genėjimo būdą ir sąlygas. Tuo metu, kai genėjimo darbus atlieka LESTO arba rangovai, pirmiausiai siekiama užtikrinti viešąjį interesą – tiekti elektros energiją saugiai ir patikimai.

LESTO Elektros tinklo tarnybos direktoriaus teigimu, jau sodindami želdinius šalia elektros oro linijų gyventojai turi suprasti, kad juos reikės ir tinkamai prižiūrėti. Be to, želdinių sodinimas elektros tinklų apsaugos zonoje turi būti suderintas su LESTO.

„Esant elektros linijų gedimams LESTO turi teisę nupjauti ar apgenėti želdinių savininkų apleistus ar netinkamai prižiūrimus želdinius, dėl kurių kyla grėsmė saugiam ir patikimam elektros energijos tiekimui. Vadovaujantis teisės aktais nugenėta mediena paliekama savininkui. Deja, bet dalis želdinių savininkų vis dar atsainiai žiūri į savo pareigas, todėl mes, rūpindamiesi elektros tiekimo patikimumu ir gyventojų saugumu, turime teisę imtis prevencinių priemonių“, – teigė V. Žukauskas.

Elektros tinklų apsaugos taisyklės numato pareigą LESTO oro linijų proskynas prižiūrėti tik valstybiniuose ir privačiuose miškuose, taip pat nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose.

Bendrovės užsakymu darbus dažniausiai atlieka viešųjų pirkimų konkursus laimėję rangovai, kurie visada supažindinami, kaip tinkamai atlikti genėjimo darbus.