Atliekų yra įvairių. Popierių, plastmasę, stiklą jau įprantame rūšiuoti, jų nekaupiame. Elektronikos atliekos neretai ilgesniam laikui apsigyvena namuose arba rūsiuose. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių miestai neseniai pasipuošė naujais socialinės reklamos plakatais, kuriuose raginama nekaupti elektronikos atliekų, o atiduoti jas perdirbti.
Kaip tai padaryti? Tereikia paskambinti telefonu ir jos bus išneštos ir išvežtos nemokamai. Žmonės vis dar kaupia elektronikos atliekas, tai gali paliudyti jas iš gyventojų ir įmonių išvežančios įmonės „EMP recycling“ atliekų taksi darbuotojai: atvykus dažnai vietoj vieno sutarto prietaiso atiduodami keli, o paraginus šeimininkai atranda užsilikusių elektrinių skutimosi mašinėlių, plaukų džiovintuvų, senų mobiliųjų telefonų ir kitos įrangos.
„Elektronikos prietaisai ne tik užima vietą, reikalauja nuolatinio perstumdymo, bet ir netinkamai su jais elgiantis gali tapti pavojingi, pvz., iš pažeistų šaldytuvo sienelių (kai kas įsigudrina juos balkone paversti spintelėmis) ištekėjęs freonas lengvai patenka į atmosferą ir ardo ozono sluoksnį“, – įspėja Rasa Buslavičienė, UAB „EMP recycling“ rinkodaros specialistė. O freonų egzistavimo atmosferoje trukmė – 50-150 metų!
Socialinė reklama yra itin efektyvi. Neretai žmonės tiesiog pamiršta, kad elektronikos prekės – tokios pačios atliekos, kurių nereikia kaupti. Anot Rasos Buslavičienės, vaizdinės priemonės ilgiau išlieka atmintyje nei paprasti skelbimai arba vien žodinė reklama: „Socialinės reklamos plakatuose vaiduokliukų šeimynėlė džiaugiasi suradusi porą ,,šiltų“ vietelių sau ir vaikučiams: jaukius namus senoje palėpėje pamirštame šaldytuve ir kiemą su elektronikos prietaisų pilna žaidimų aikštele. Kai jiems ten atsibos, jie gali patraukti nuotykių ieškoti toliau. Būkime budrūs: kas žino, kurie elektronikos atliekų pilni namai jiems pasirodys tinkami išdaigoms.“
Pasak Rasos Buslavičienės, žmonių sąmoningumui skatinti pasitelkiamos ir akcijos: štai iki kovo 1 d. už priduotą seną buitinę techniką ir elektronikos atliekas gautais kuponais „Šviežia kava“ buvo galima įsigyti kavos dvigubai daugiau nei perki. Įvairių akcijų ketinama organizuoti ir ateityje.
Elektronikos atliekas surenkanti ir perdirbanti įmonė medžiagų suteikė pirmai ir kol kas vienintelei Lietuvoje interaktyvaus skulptūrų parko ,,Robotų pievelei”. Tokioje alternatyviojoje Kaziuko mugėje Lukiškių aikštėje žmogus – ne tik pirkėjas, bet ir dalyvis.
Pasak perdirbėjų, žmonių sąmoningumas kasmet palaipsniui didėja, mat didesnė dalis visuomenės suvokia perdirbimo atnešamą naudą aplinkai ir žmogaus sveikatai. Vis dėlto, pasitempti dar reikia, todėl akcijos tampa priemone keisti mąstymą bei informuoti, jog sena buitinė technika nėra skirta rinkti dulkes sandėliukuose.