Galima sutaupyti iki 60 proc. išlaidų
Antradienį surengtoje konferencijoje „Lesto“ Veiklos plėtros skyriaus vadovas, racionalaus elektros energijos naudojimo ekspertas Mantas Vaskela pristatė bendrą Lietuvos situaciją. Jo teigimu, iš viso šalies gatvėse turime apie 160 tūkst. šviestuvų, nors ne visi miestai tiksliai žino, kiek šviestuvų jie apskritai turi.
„Gatvės apšvietimas suvartoja apie 63 mln. kilovatvalandžių per metus, tai savivaldybių biudžetams kainuoja 25 mln. litų. Matome, kad daugumoje Lietuvos miestų naudojami senesnių technologijų natrio ar netgi gyvsidabrio šviestuvai, o inovatyvesni, LED ar kitų halogeninių šviestuvų projektai yra bandomi labai lėtai. Kai mes ieškojome miestų, kur optimizuotis, net ne visur radome norinčių įsileisti bandomuosius projektus, taigi matome, kad yra labai daug skepticizmo“, - pripažino M. Vaskela.
Bendrovės skaičiavimais, jeigu miestuose būtų vystomi inovatyvaus apšvietimo projektai, būtų galima sutaupyti net iki 60 proc. nuo jau minėtos 25 mln. Lt sumos.
Jaunystės gatvė Birštone pasiryžo eksperimentui
Vis tik atsirado vienas miestas, kuriam „Lesto“ iniciatyva pasirodė patraukli. Birštone Jaunystės gatvėje savaitės pradžioje sumontuoti naujo tipo šviestuvai.
Kaip skelbia bendrovė, visi apskaitos duomenys bus vieši. Eksperimentas vyks metus, duomenys bus renkami nuolat.
„Norime įvertinti, kiek realiai galima sutaupyti faktiniais skaičiais. Norime įvertinti, kaip reikėtų formuluoti viešųjų pirkimų reikalavimus, į ką atkreipti dėmesį – padaryti tai, kaip pagalbą savivaldybėms, nes matome, kad šiandien joms yra sunku, - dėstė M. Vaskela. - Norime tiksliai įvertinti, kiek sutaupo LED (šviestuvai,- red. past.). Galima daug išgirsti, kad gatvių apšvietime galima sutaupyti 80-90 proc., tačiau žinome, kad ilgainiui gali atsirasti kita pusė - šviesos srautas gali sumažėti, šviesos tolygumas labai priklauso nuo šviestuvo dizaino... Norime viską labai tiksliai išbandyti. Taip pat norime paskatinti Birštoną ateityje galvoti apie platesnio masto renovaciją. Norime padaryti viešai prieinamą informaciją, kuria galėtų naudotis visi miestai, kokie buvo pliusai, trūkumai, kokios klaidos, kurių nereikia kartoti“.
Paklaustas, kodėl eksperimentui pasirinktas būtent Birštonas, M. Vaskela pabrėžė, kad kalbėta buvo su nemažai kitų miestų, tačiau tik Birštonas parodė daugiausiai iniciatyvos.
„Derėjomės su keliais miestais, bet Birštonas lenktynių pozicijoje išėjo pats pirmas,jie greičiausiai priėmė sprendimus“, - sakė „Lesto“ atstovas.
Tyrimas atliktas ir su daugiabučių laiptinėmis
Kol projektas Birštone dar tik pradedamas, kita bendrovės vykdyta iniciatyva su daugiabučių laiptinių apšvietimu baigta. Ją apžvelgė „Lesto“ Socialinės atsakomybės projektų vadovas Paulius Stonis.
Šio tyrimo rezultatų vedina bendrovė pasirinko keturis daugiabučiai skirtinguose miestuose - Tujų g. 11 (Vilniuje), Kovo 11-osios (Kaune) g. Taikos pr. 88 (Klaipėdoje) ir Višinskio g. (Šiauliuose) ir jų laiptinėse esančias kaitrines lemputės pakeitė į LED taupiąsias lemputes, reaguojančias į judesį.
„Mano būstas LT“ Inovacijų ir Energetinio Efektyvumo grupės vadovas Donatas Karčiauskas teigė, kad namai pasirinkti pagal šiuos kriterijus: visi jie buvo panašios būklės, senos statybos ir
penkiaaukščiai.
Toks apšvietimas daugiabučių laiptinėse, pasak D. Karčiausko, sutaupė apie 60 proc. elektros suvartojimo bendrose patalpose.
Atsiperka per 8 mėnesius
Aukščiau pateiktame grafike matyti, kaip kito elektros energijos suvartojimas daugiabučiuose, prasidėjus projektui. Elektros juose sunaudojama maždaug 18 proc. mažiau.
„Acme Europe“ apšvietimo produktų vadybininkas Žilvinas Urbonavičius, apžvelgdamas vykdytą eksperimentą daugiabučių laiptinėse, teigė, kad LED lemputės, pakeitusios kaitrines, leido penkiaaukščiui daugiabučiui (su dviem laiptinėm) per mėnesį už suvartojamą el. energiją sumokėti 61,3 Lt mažiau.
Įrengti visam namui tokį laiptinių apšvietimą kainuotų 480 Lt ir turėtų atsipirkti per maždaug 8 mėnesius.