GRYNAS.lt, bendradarbiaudamas su Vilniaus dailės akademija (VDA), tęsia straipsnių ciklą „Genialios idėjos“. Čia pateikiame VDA Dizaino, Kostiumo dizaino, Tekstilės ir Stiklo katedrų magistro darbus, kuriuose daug dėmesio skiriama ekologijai, vartotojiškumo problemai.
„Ekologija – aktuali šiandienės vartotojiškos visuomenės tema. Ji pasireiškia ir dizaine – ekodizainas yra viena ryškiausių dizaino tendencijų. O jo principų taikymas kuriant pakuotės dizainą yra ypač svarbus – augant vartojimui didėja išmetamų atliekų kiekis. Nemažą dalį jų sudaro pakuotės, o kuo daugiau vartojama, tuo daugiau išmetama“, - tokiais žodžiais savo magistro darbo pristatymą pradėjo VDA Kauno dailės fakulteto Dizaino katedros magistrė Roberta Mizgeraitė.
Šią temą mergina teigė pasirinkusi dėl jos įdomumo – ekodizainas, pasak jos, labai novatoriškas, pasižymi originalumu, netikėtomis idėjomis, skatina eksperimentuoti.
Tradicijos – įkvėpimo šaltinis
Imtis temos „Pakavimo tradicijų vaidmuo šiuolaikiniame pakuočių dizaine“ R.Mizgeraitę įkvėpė pakavimo tradicijos, senosios pakuotės, kurios buvo gaminamos iš pačių paprasčiausių, lengvai prieinamų natūralių medžiagų. Šias pakuotes ji tyrinėjo darbo teorinėje dalyje.
„Siekiant išskirtinumo, ieškant naujų idėjų, naujų sprendimo būdų, reikia atsigręžti į tradicijas, į tai, kas sena ir užmiršta, nes jos yra puikus įkvėpimo ir idėjų šaltinis. Kuriant šiuolaikinį pakuočių dizainą tradicijos interpretuojamos, perkuriamos, pritaikomos šių dienų poreikiams ir estetiniam skoniui“, - teigė kūrėja.
Ji įsitikinusi, kad tradicijos, senosios pakuotės yra nauja galimybė, šiuolaikinių ekodizaino pakuočių įkvėpimo šaltinis.
Natūralių medžiagų pakuotės
Praktinei magistro darbo daliai R.Mizgeraitė sukūrė tris skirtingas ekologiškas pakuotes gėlių svogūnėliams, gumbams ir sėkloms. Pasirinktos prekės, dizainerės teigimu, taip pat susijusios su ekologija, gamta – skatina auginti ir puoselėti, tausoti aplinką.
Pakuotės pagamintos iš organinių medžiagų: perdirbto popieriaus, stiebų ir plaušo, jos lengvai suyra ir neteršia gamtos.
„Perdirbant ir pakartotinai gaminant popierių, į popieriaus masę priberiama smulkių sėklyčių. Tai sėklų pakuotės alternatyva, ji itin palengvina patį sodinimą ir sumažina taršą. Tereikia į išpurentą žemę įsmeigti pakuotę, kuri lengvai suyra, ją palaistyti ir laukti, kol užaugs gėlės. Pakuotė šiuo atveju yra pats produktas“, – apie unikalų ekologišką sprendimą pasakojo pašnekovė.
Išties originaliomis galima pavadinti pakuotes sėkloms iš stiebų. Joms pagaminti mergina naudojo įvairių augalų (skudučiai, nendrės ir kiti) tuščiavidurius stiebus. Autorė tikino, kad pasėjus sėklas pakuotes galima išmesti į komposto krūvą, nes jos natūraliai suyra.
Pasitelkusi savo metodus iš organinių atliekų – nupjautos žolės, nukritusių lapų ir spyglių – jaunoji dizainerė gamino ir pakuotes gėlių svogūnėliams bei gumbams. „Jos nesunkios, lengvai pagaminamos nenaudojant jokių klijų, kitokių rišamųjų ar toksinių medžiagų – visiškai natūralios. Gali būti suformuotos bet kokio dydžio ar formos, - sakė R.Mizgeraitė ir pridūrė: – Svogūnėlį ar gumbą galima užkasti kartu su pakuote, ji tampa puikia trąša augančiam augalui ir neteršia gamtos.“
Grafika atskleidžia, iš ko pagaminta
Būtent todėl, kad pakuočių išskirtinumu laikomas natūralumas, kaip teigė autorė, jų apipavidalinimas yra labai paprastas, minimalistinis. Jis parodo, iš ko jos pagamintos, kas jas įkvėpė, t. y. sėklos, lapai, spygliai, žolė, stiebai.
„Viena linija, ranka piešti, stilizuoti piešiniai kontrastuoja su pakuočių fotografijomis – minimalaus dizaino elementai neužgožia panaudotos medžiagos subtilumo, išryškina natūralumą, faktūrą. Ekodizainas ir minimalistinis dizainas labai susiję. Dizaino požiūriu, ekologiškumas ir paprastumas vienas kitą papildo“, - apie savo darbus kalbėjo R.Mizgeraitė.
Turite genialių idėjų? Pasidalinkite jomis su GRYNAS.lt skaitytojais. Siųskite jas paštu grynas@grynas.lt