GRYNAS.lt, bendradarbiaudamas su Vilniaus dailės akademija (VDA), tęsia straipsnių ciklą „Genialios idėjos“. Čia pateikiame VDA Dizaino, Kostiumo dizaino, Tekstilės ir Stiklo katedrų magistro darbus, kuriuose daug dėmesio skiriama ekologijai, vartotojiškumo problemai.

Atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinį vartojimą savo darbu siekė ir VDA Kostiumo dizaino katedros magistrė Viktorija Sokolovskaja.

Svarbus jau esamos tekstilės perteklius

Moterims skirtą ekologinio pobūdžio kolekciją „Rūbas rūbe“ autorė kūrė remdamasi alternatyvios vartojimo filosofijos kūrybiniu principu – visi gaminiai sukurti iš jau pagamintų drabužių. Taip siekiama mažinti vartojimą ir saugoti gamtinius išteklius, o drabužiams suteikiama išliekamoji vertė. Juose keičiamos detalės, dėl kurių nesunkiai kinta gaminio funkcija ir stilius.

Kolekcijos tematiką, V. Sokolovskajos teigimu, nulėmė noras atkreipti visuomenės dėmesį į šių dienų aktualijas: klimato atšilimą, stichines nelaimes, nykstančias gyvūnų rūšis, kenksmingą žmogaus veiklą jį supančiai aplinkai ir pan.

„Spartus vartojimas, mados nepastovumas ir nuolatinės naujovių paieškos skatina kūrėjus atkreipti dėmesį į vis aktualesnes naujas problemas. Man aktualus gamtos ir vartotojiškos visuomenės santykis, todėl kuriant kolekciją norėjosi atrasti kitų kampų (ne vien kurti naują gaminį iš ekologiškų medžiagų – red. past.), sprendžiant perteklinio vartojimo problemas. Taip susiformavo kolekcijos tikslai ir uždaviniai: mažinti jau esamos tekstilės perteklių, atkreipti visuomenės dėmesį į augantį nesunaudojamos tekstilės kiekį. Taip pat – suteikti drabužiui išliekamąją vertę, nes dėl sparčios gamybos jie vis dažniau tampa efemeriški“, – teigė jaunoji dizainerė.
V. Sokolovskaja
Man aktualus gamtos ir vartotojiškos visuomenės santykis, todėl kuriant kolekciją norėjosi atrasti kitų kampų, sprendžiant perteklinio vartojimo problemas. Taip susiformavo kolekcijos tikslai ir uždaviniai: mažinti jau esamos tekstilės perteklių, atkreipti visuomenės dėmesį į augantį nesunaudojamos tekstilės kiekį.

Kalbėdama apie tekstilės gamybos procesą, kolekcijos autorė sakė, kad daugiausia dėmesio jame skiriama gamtinių išteklių vartojimui mažinti, dėl to gaminamos tekstilės kiekis nemažėja. „Todėl labai svarbu mažinti jau esamos ir utilizuoti skirtos tekstilės kiekį.

Sprendžiant perteklinio vartojimo problemas vis dažniau įtraukiamas kūrėjas, asmuo, kuris labiausiai suinteresuotas naujos tekstilės gavyba. Profesionalūs kūrėjai, įsitraukę į ekologijos ir perteklinės gamybos problemų sprendimų paieškas, formuoja naują vartojimo filosofiją ir kostiumo dizaino kryptį“, – dėstė pašnekovė.

Drabužio universalumas sumažina vartojamų daiktų kiekį

Kolekcijai mergina kūrė daugiafunkcius drabužius, kad žmogus, naudodamas nesudėtingas detales, galėtų nevaržomai ir lengvai keisti aprangą. V. Sokolovskajos įsitikinimu, tokiais drabužiais sprendžiamos pertekliaus problemos – mažinamas vartojamų daiktų kiekis, nes gaminiai kuriami iš jau pagamintų drabužių, o pats gaminys įgauna individualumo.

Kurdama kolekciją pakartotinio vartojimo principu dizainerė siekė sukurti drabužį nenaudodama, kaip ji pati sakė, tradicinių lietuvių liaudyje pasitaikančių siuvimo technologijų, tokių kaip skiautiniai ar „naujo“ audinio kūrimas iš atraižėlių. Drabužius ji kūrė iš senų gaminių – klasikinių paltų ir vilnonių vyriškų megztinių – maketuodama, tai, pasak autorės, jai padėjo atrasti „tinkamiausią sprendimą ir naujų kirpimų“. Sukurti gaminiai atitinka šiandienės mados aktualijas, o iš pirmo žvilgsnio nė nepamanytum, kad šie drabužiai sukurti naudojant jau kažkada dėvėtus.

„Kolekcija skirta jaunatviškam, šiuolaikinėmis aktualijomis gyvenančiam žmogui, kuris turi aiškią savo gyvenimo filosofiją ir kitokį požiūrį į aprangą. Apranga jam tampa ne vien galimybe prisitaikyti prie kintančių oro sąlygų ar mados tendencijų. Apranga tampa saviraiškos ir tam tikro požiūrio išsakymo simboliu“, – sakė V. Sokolovskaja.