GRYNAS.lt, bendradarbiaudamas su Vilniaus dailės akademija (VDA), tęsia straipsnių ciklą „Genialios idėjos“. Čia pateikiame VDA Dizaino, Kostiumo dizaino, Tekstilės ir Stiklo katedrų magistro darbus, kuriuose daug dėmesio skiriama ekologijai, vartotojiškumo problemai. Tarp šių darbų yra ir tokių, kuriuose mėginama ieškoti kultūros ar asmenybės apraiškų viename ar kitame daikte, arba išties puikių idėjų.
Viena tokių būtų galima pavadinti tamsoje šviečiančių segių kolekciją „Būk matomas“. Ją sukūrusi VDA Tekstilės katedros magistrė Elzė Sakalinskaitė teigė, jog ši idėja kilo bandant sukurti išskirtinius, vienetinius atšvaitus. Taip pat, pasak merginos, norėjosi, kad darbai turėtų ne tik apsauginę, bet ir simbolinę prasmę.
„Man svarbu, kad mano kurtus papuošalus žmogus nešiotų ir jie taptų jo išskirtinumo ženklu“, - sakė jaunoji dizainerė.
Kolekciją sudaro 30 tamsoje šviečiančių segių. Siužetus šiems papuošalams E. Sakalinskaitė rinko perkurdama ir interpretuodama siuvinėtą etnografinę tekstilę. „Segės siuvinėtos jau renesanso epochoje naudota technika – aukso gijų klojimu. Siuvinėjant šia technika vienas siūlas yra klojamas ir kitu pridaigstomas. Kloti naudojau liuminescencinį siūlą, o pridaigsčiau medvilniniu. Taip pat naudojau vilną“, - kokių medžiagų reikėjo segėms, pasakojo kūrėja.
Paprašyta plačiau pakomentuoti segių funkcijas, dizainerė jų išskyrė tris: dekoratyvinė, apsauginė ir simbolinė. Dekoratyvinė, autorės teigimu, reiškia, jog segė yra individualus papuošalas. Apsauginė – švytinti segė padės išlikti matomam, nepranykti tamsoje. O trečiąją – simbolinę – E. Sakalinskaitė apibūdino kaip ženklą, simbolį, kuriuo išreiškiamas noras būti pastebėtam.
„Tai būtų galima pavadinti raginimu skleisti savo asmeninę šviesą žmonėms ir pasauliui. Šios segės yra tarsi simbolis to, kas nematoma, bet ką norėtųsi parodyti: jausmus, mintis ar savybes. Tad kiekviena švytinti segė gali tapti noro būti pastebėtam, suprastam ar išklausytam išraiška“, - dėstė Tekstilės katedros magistrė.