Netelpa net vietiniai
„Kiemuose rezervuotos vietos vietiniams gyventojams, o poilsiautojams yra aikštelė prie įvažiavimo į miestą. Ten jie gali, susimokėję berods 10 litų parai, palikti automobilius, bet aišku trupučiuką iki miesto reikia paeiti. Visi nori kuo arčiau. Mieste yra aikštelė prie savivaldybės, bet ji gana nedidelė, o ir statymas brangesnis, kai būna sezono atidarymas ar kiti renginiai, tikrai visi netelpa“, - aiškino Neringos policijos komisariato viršininas Arūnas Tuzas, pasiteiravus, kur poilsiautojams palikti automobilius, atvykus į kurortą.
„Ženklą pastatė vos prieš dvi savaites. O jei aš visą tą laiką nebuvau automobiliu išvažiavusi iš miestelio? Ženklas stovi prie įvažiavimo, tai kaip jį pamatyti, jei niekur nevažiavai tas dvi savaites, naudojaisi dviračiu ir vaikščiojai pėsčiomis,“ - suglumusius poilsiautojus gynė vienų poilsio namų savininkė.
„Pačioje Nidoje automobilis nėra ypatingai reikalingas, nes ir iki jūros nėra didelis atstumas, ir gyvenvietė nelabai didelė – visur galima apeiti pėsčiomis. Kai atvyksta poilsiautojai, rekomenduoju pasistatyti automobilį aikštelėje, nes mieste jo neprireiks“, - dėstė A. Tuzas.
Anot jo, įspėjamieji ženklai, kad automobilių parkavimas gatvėse draudžiamas galioja visur – tiek Nidoje, Preiloje, tiek ir Pervalkoje.
„Įvažiuojant į Preilą stovi ženklas, kad stovėti draudžiama, nes ten yra gyvenamoji zona. Atskirų ženklų gatvėse nėra“, - patikino Neringos policijos komisariato viršininkas.
Nubaudžia šimtus
„Yra labai maži kiemai. Kai kurie namai buvo dviejų aukštų, padarė keturių aukštų, o aikštelėje vietos neliko. Ir patys vietiniai neturi, kur pasistatyti. Be to, yra gaisrinė pačiame centre (Nidos, red. past.), jeigu kelias užstatomas, ji negali išvažiuoti“, - sakė pareigūnas.
„Abejoju, kad žmonės nežinotų (jog negalima statyti – red. past.), nes yra kelio ženklai, taisyklės. Daug gyventojų, kurie nuomoja butus, klaidinančiai informuoja poilsiautojus – sako „statykite, gal nenubaus“. Daug visokių niuansų yra“, - sakė F. Marčius.
Neringos policijos komisariato duomenimis, nuo šių metų pradžios iki vasaros sezono už automobilių statymą pažeidžiant draudžiamus kelio ženklus (taip pat įskaitant stovėjimą ant žalios vejos) nubausti 230 vairuotojų, vien per vasaros sezoną - dar 132 vairuotojai.
„Vasaros sezono metu prieš baudžiant vairuotojus, kurie pažeidžia automobilių statymo taisykles, stengiamės įspėti apie pažeidimą uždėdami įspėjamuosius pranešimus“, - pabrėžė Neringos policijos komisariato Viešosios policijos poskyrio viršininkas Rimas Milkintas.
Jeigu automobilis randamas neleistinose vietoje pirmą kartą skiriama pusė minimalios leistinos baudos – 25 Lt. Pakartotinai užfiksavus pažeidimą baudžiama nuo 50 Lt.
Siūlo statyti dviaukštes stovėjimo aikšteles
Neringos miesto meras Darius Jasaitis pripažino, kad įvardytą problemą spręsti trukdo ilgi derybiniai procesai.
Svartoma, kad jeigu būtų duotas leidimas, požeminės aikštelės galėtų atsirasti dabar esančios aikštelės vietoje, papildomai pastačius antrą aukštą. Šiuo metu esančioje aikštelėje telpa 150 automobilių: „Jeigu uždėtume dar vieną aukštuką, apaugintume, jis vizualiai nieko nesugadintų. Čia fantazijos reikalas, kokia ta aikštelė galėtų būti. Galų gale galėtume uždėti šiaudinį stogą, kad tik leistų jai būti“, - sakė D. Jasaitis.
Taip pat svarstoma, kad nauja aikštelė galėtų atsirasti buvusio Šiaurinio kelio aikštelėje. Ten telpa apie 250 automobilių. Ši aikštelė, kaip pasakoja meras, kažkada savivaldybės buvo parduota, tačiau ją galima būtų išsipirkti.
„Šitos aikštelės įsigijimas išspręstų labai nedidelę dalį automobilių parkavimo problemos, nes jeigu vienoje aikštelėj yra 250 vietų, o kitoje 150, iš viso būtų tik 400, o automobilių per dieną į Neringą atvažiuoja 3 tūkst.“, - skaičiavo D. Jasaitis.
O gal išsiverstume visai be automobilių?
Jo teigimu, pigiau pastatyti kelias naujas stovėjimo aikšteles pačioje Neringoje negu investuoti tik į dviračių takų infrastruktūrą. Vis dėlto, dviračių takus planuojama vystyti ir toliau, nes kaip susisiekimo priemonė mieste – dviratis iš tiesų yra vienas patogiausių.
GRYNAS.lt primena, kad Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser ne kartą yra sakiusi, jog būtina ieškoti alternatyvų, kuo pakeisti didžiąją dalį automobilių, atvykstančių į kurortą.
Jos teigimu, žmonės galėtų palikti automobilius kitoje marių pusėje ir atplaukti laivais į gyvenvietę be nuosavų transporto priemonių. Tačiau tam reikėtų sudaryti tinkamas sąlygas – išvystyti viešojo transporto infrastruktūrą, susisiekimą dviračiais ir pan.
A. Feser teigimu, pasaulinė patirtis rodo, kad kurortai be automobilių klesti ir turistų yra ypatingai lankomi, nes žmonės atostogų metu nori vykti į kitokią aplinką negu yra įpratę kasdien.
„Tereikėtų nuvažiuoti į keletą salų Danijoje, Vokietijoje, kur nėra automobilių, šitoje vietoje nereikėtų išradinėti dviračio. Yra devyni Italijos kalnų kurortai, kurie susijungė į asociaciją ir juose nėra automobilių, jie labai populiarūs“, - tikino A. Feser.