Pasakė, kokių grybų reikėtų nerinkti
Mikologas, Vilniaus universiteto Botanikos ir genetikos katedros prof. habil. dr. Ernestas Kutorga GRYNAS.lt teigė, kad grybautojų labiausiai pamėgti grybai, tokie kaip raudonviršiai, rudakepuris ar tikrinis baravykas, augs dar kelias savaites. Be to, jis tikino, kad jau prasidėjo ir žaliuokių augimo metas.
Nors baravykų pastebimai ir mažėja, tačiau grybautojai miškuose gali surasti kitų grybų: juosvažalį baltiką, kuris auga eglynuose, stirnabudžių, kelmučių. O žieminis kelmutis kartais pasirodo net per atlydžius.
Mokslininkas įspėjo, kad renkant paskutiniuosius grybus reikia būti atsargiems, kadangi šalnų pakąsti irti pradėję grybai gali būti pavojingi: „Kartais dar ir gruodį pridygsta voveraičių. Tačiau reikia atminti, kad geriau nerinkti šalnų paveiktų grybų. Kai formuojasi irimo produktai, grybuose gali būti toksinų. Vienas pagrindinių šalnų paveiktų grybų požymis – spalvos pakitimai.“
Bloga žinia grybus vežusiems karučiais
Jis svarstė, kad žaliuokes rinkti galėsime visą spalį, o gal net ir lapkritį. O, pavyzdžiui, raudonviršių bus tol, kol nukris medžių lapai. „Tie grybai, kurie susiję su lapuočiais, nukritus lapams nustos augti. Kada baigiasi grybai, priklauso nuo metų orų. Bet spalis dar gali daug ko parodyti. Be abejo, krintant temperatūrai grybai lėčiau auga. Ir medžiai nelinkę dalintis naudingosiomis medžiagomis. Jie ruošiasi žiemai. Visgi lietus dabar jau neturi pagrindinės įtakos. Daugiau lemia šiluma. Rasa kiekvieną naktį iškrinta, o dienos nėra karštos, todėl drėgmė taip greitai neišgaruoja. Kaip bebūtų, grybų rekordų jau tikėtis neverta“, - sakė J. Kasparavičius.
Pasidomėjus, kaip jis vertina šių metų grybų sezoną, mikologas svarstė, kad įvertinus visus Lietuvos regionus, grybų derlius nebuvo rekordinis. Daugiausiai jų surasta tam tikruose Lietuvos rajonuose. Tačiau tose vietose, kur grybus šiemet galėjai vežti karučiais, kitais metais jų turėtų būti žymiai mažiau.
„Ten, kur šiemet grybų buvo labai daug, kitais metais rekordų greičiausiai nebus. Čia yra kaip ir su ekonomika. Vien tik pakilimas nebūna“, - palygino pašnekovas.