Filmas: „Pasaulis be žmonių“ („Aftermath: Population zero“)

Metai: 2008
Žanras: dokumentinis
Kino studija: National Geographic Channel
Trukmė: 1 val. 30 min.
Originalo kalba: anglų

Istorijos mokslui žinoma, kad žmonės pirmąsias civilizacijas suformavo daugiau nei prieš 5 tūkst. metų (3500 m. pr. Kr.). Kai mūsų ainiai sukūrė rimtą ir sėslią bendruomenę ir jų egzistencija tapo mažiau priklausoma nuo laukinės gamtos, buvo duota pradžia šiandien populiariai frazei "Žmogus ir gamta".

Žmogus atsiskyrė ir sukūrė savo pasaulį su savom taisyklėm, savais dėsniais. Tik energetiniai ištekliai iš gamtos - kito pasaulio. Dviejų organizmų tarpusavio santykis, kai tik vienas iš jų gauna naudos, vadinamas parazitavimu. Šiuo atveju galima manyti, kad parazituoja žmogaus sukurtas "organizmas" - visuomenė.

Kas nutiktų, jei staiga žmonių rūšis išnyktų nuo žemės paviršiaus? Ar sugebėtų gamta tvarkytis savarankiškai ir užgydyti mūsų paliktas žaizdas? Į šiuos klausimus pamėgino atsakyti "National Geographic" kūrybinė grupė juostoje „Pasaulis be žmonių“ (Aftermath: Population zero).

Filmas pastatytas remiantis Alano Weismano knygos „Pasaulis be mūsų“ (The World without us) motyvais. Autoriai rekonstruoja galimą gamtos įtaką žmonių gyvenamajai aplinkai dienų, o vėliau - mėnesių bei metų tikslumu.

Per pirmąją parą išsijungia anglimi varomos elektros jėgainės ir dėl to didžioji dalis miestų paskęsta tamsoje. Didmiesčiuose energijos trūkumą laikinai kompensuoja įsijungę generatoriai. Po trijų dienų Big Beno laikrodis Londone muša paskutinius dūžius. Keturkojai augintiniai pradeda badauti šeimininkų namuose, todėl ištrūksta į gatves.

Po trisdešimties metų atsijungia apie Žemę skriejantys palydovai ir, paveikti planetos traukos, kerta atmosferą. Namai pradeda griūti, o griuvėsiuose įsitvirtina augmenija.

Po 2,5 tūkst. metų gamta pasiglemžia paskutinius žmogaus paliktus pėdsakus. Prasideda naujas ledynmetis. Apie mūsų rūšies egzistavimą dar kelis milijonus metų bylos mėnulyje palikti astronautų pėdsakai.

Pasaulio be žmonių idėja privers susimąstyti, ar tikrai mūsų rūšies įtaka planetai tokia svarbi. Filmo kūrėjų žinutę suvoksite lengviau, jei žinosite, kad žmonijos egzistavimo laikotarpis nuo Žemės atsiradimo yra proporcingas smiliaus nagui ištiesus abi rankas į šalis, o abiejų rankų ilgis atitinka Žemės egzistavimo periodą.