Filmas: „Žmogus grizlis“ („Grizzly Man“)

Metai: 2005
Žanras: dokumentinis
Kino studija: Lions Gate Films
Trukmė: 1 val. 40 min.
Originalo kalba: anglų
Režisierius: Werneris Herzogas

„Gryno kino“ rubrikoje jau buvo pristatyti du filmai, kurių herojai siekė atsiriboti nuo civilizacijos ar užmegzti ryšį su laukiniais žvėrimis. „Žmogus grizlis“ - unikali kino juosta, kuriai neprireikė aktorių ar scenarijaus. Pagrindinis istorijos veikėjas užfiksavo kiekvieną laukinėje Aliaskos gamtoje praleistą vasaros dieną ir paliko beveik 100 valandų vaizdo medžiagos.

„Gyvendamas tarp lokių esu taikus karys, tačiau kai kas nors meta iššūkį, taikus karys privalo tapti samurajumi!“ - tokia filosofija vadovaudamasis Timothy'is Treadwellas praleido trylika vasarų Aliaskoje, Katmai nacionaliniame parke, stebėdamas ir saugodamas lokius grizlius.

Timothy'is gimė Niujorko didmiestyje, daugiavaikėje šeimoje. Mokykloje buvo vidutinių gabumų mokinys ir plaukimo komandos žvaigždė, nuo vaikystės jautė trauką gamtai ir gyvūnams, turėjo naminę voverę vardu Vilis.

Įstojęs į koledžą, Treadwellas visiems sakė, esą jis britų kilmės našlaitis gimęs Australijoje. Tėvų teigimu, šiuo gyvenimo laikotarpiu jų sūnus nuėjo klystkeliais. Studijų metais vaikinas įjunko į narkotikus ir vos nemirė perdozavęs heroino.

Vėliau savo knygoje jis prisipažino, kad priklausomybė nuo svaigalų prasidėjo alkoholizmu, o narkomanu tapo po nesėkmingo mėginimo gauti vaidmenį tuo metu populiariame seriale „Cheers“. Sunkiu reabilitacijos periodu T. Treadwello gyvenimo kelyje pasipainiojęs artimas draugas pasiūlė skristi į Aliaską stebėti lokių. Pirmą kartą pamatęs grizlius, Timas suprato, kad jo pareiga saugoti šiuos žvėris nuo žmonių keliamos grėsmės.

Kiekvieną vasarą jis vykdavo į tą pačią įlanką ir mėgindavo kiek galima labiau priartėti prie laukinių meškų, o į apylinkes atvykus medžiotojams visomis išgalėmis jiems trukdydavo.

Netrukus Treadwellas buvo pastebėtas nacionalinio parko direkcijos ir gavo kaltinimus dėl laukinių žvėrių šėrimo ir medžioklių trikdymo. Anot parko pareigūnų, bet koks žmogaus kontaktas su laukiniu grobuoniu gali tapti pražūtingas ne tik žmogui, bet ir pačiam gyvūnui.

Ilgainiui Timas tapo aktyviu gamtosaugininku. Atėjus šaltajam metų laikui, kai lėktuvai negalėjo kilti ir leistis Hallo įlankos vandenyse, jis pradėjo skaityti paskaitas mokiniams ir dalintis vasarą patirtais nuotykiais. Siekdamas atkreipti visuomenės dėmesį į esą be tikslo medžiojamus grizlius, įkūrė gamtos apsaugos fondą, kurį pavadino „Grizlių žmonės“ (Grizzly People).

Paskutiniais savo gyvenimo metais į Katmai parką Treadwellas atvyko su gyvenimo drauge Amie, kuri savo dienoraštyje rašė, jog šalia grizlių ji jaučiasi nesaugi. Po sėkmingo vasaros sezono, pakuodami mantą išvykti, Timothy ir jo draugė buvo užpulti ir nužudyti vieno iš lokių, kurį Timas prisiekė saugoti.

Atvykę gelbėtojai rado sumaitotą vyro galvą, stuburo fragmentą ir dešinę ranką, ant kurios buvo užsegtas T. Treadwello laikrodis. Specialistų teigimu, rudeniop grizliai tampa agresyvesni, nes intensyviau ieško ėdesio, kad sukauptų riebalų atsargas žiemos miegui, o neatsargus Treadwello elgesys ir maisto likučiai stovyklavietėje galėjo privilioti lokį.

Ekscentriška T .Treadwello asmenybė ir nesuvaidinti išgyvenimai - kiekvienam laukinės gamtos mylėtojui.