Tokios žinutės per radiją girdimos keletą kartų per dieną. O Havajų gyventojai įsitikinę – net gyvendami bene aktyviausio pasaulio ugnikalnio papėdėje jie yra saugūs. Vieni pasitiki likimu, kiti – ugnikalnio deive Pele, tačiau įtikinamiausias paaiškinimas vis dėlto racionalus. Kilauea ugnikalnio lava veržiasi ne, kaip įprasta įsivaizduoti, trykšdama fontanu į viršų, bet veikiau sunkiasi pro ugnikalnio papėdėje esančius plyšius. Šitaip susiklosčiusios geologinės aplinkybės sudaro palankias sąlygas saloje koegzistuoti gyvybei ir aktyviam ugnikalniui, kuris iš esmės nuolat keičia ir taip dinamišką Havajų salos kraštovaizdį.
Kol į Pahoa miestelį plūsta išskirtinių nuotraukų ištroškę menininkai ir „lavos turistai“, kai kurie vietos gyventojai atsisako palikti lavos kelyje atsidūrusius savo namus. Dažniausiai toks apsisprendimas grįstas prietaringais įsitikinimais. Kita vertus, egzistuoja nemažai pavyzdžių, kuomet lavos srovė, netikėtai pakeitusi kryptį, lyg tyčia aplenkia žmonių namus.
Tačiau ar tikrai ugnikalnis jau toks nepavojingas? Geologų teigimu, gamtos stichijų grėsmė visada yra reali ir nenuspėjama. Tačiau Havajų gyventojai jau spėję apsiprasti su nuolatiniu pavojumi ir dažnai tam tikra prasme net patys prisiima atsakomybę už lavos padarytą žalą. Havajų salos teritorija suskirstyta ugnikalnio pavojaus zonomis – štai zonoje nr. 1 nekilnojamojo turto draudimas nedengia jokių lavos sukeltų nuostolių. Taigi, kuo toliau nuo ugnikalnio – tuo geriau tiek finansiniu, tiek ir psichologiniu aspektu. O pasirinkę gyventi pirmoje zonoje žino, kad apdegusi tvora ar net iki pamatų supleškintas namas bus tik jų pačių bėda.
Vietos specialistų teigimu, nemenkesnis pavojus nei pati lava yra potencialiai mirtinai nuodingos sieros dioksido dujos, sklindančios vieno kilometro spinduliu nuo ugnikalnio įtrūkimų pavėjui. Dar vienas gyvenimo ugnikalnio papėdėje aspektas – vogas, t.y. ore pasklidusios vulkaninės kilmės dulkės (tarsi smogas, bet žodis kildinamas nuo angliško „volcano“). Kartais vogas būna toks tirštas, kad net saulėtą dieną iš toliau nesimato vandenyno. Nors vogas nėra toks kenksmingas kaip sieros dioksidas, tačiau ilgainiui dauguma vietinių ima skųstis kvėpavimo sutrikimais.
Kaip įvykių liudininkė, gyvenanti antroje ugnikalnio zonoje, galiu užtikrinti – panikuoti kol kas tikrai nėra dėl ko. Belieka tikėtis, kad įnoringoji ugnikalnio deivė Pele žino, ką daro. Juk, kaip teigia senosios kartos havajiečiai, ji negriauna pasaulio, bet tik atsiima žmonių pernelyg godžiai užgrobtą žemę.