Šiais metais Lazdijų rajone vilkai jau papjovė 8 avis ir 2 galvijus, neįskaičiuojant vakar dienos, kuomet po nakties rajone rasta itin daug šalia namų nebijančių eiti vilkų paliktų padarinių.
2014 metais vilkai Lazdijų rajone papjovė 38 avis ir 3 galvijus, ūkininkams dėl vilkų padarytų nuostolių iš Aplinkos apsaugos fondo išmokėtų kompensacijų suma siekė 13 258 Lt (3839,78 Eur).
Nuo 2014 metų patvirtinus kompensavimo dėl vilkų padarytų nuostolių skyrimo tvarką, į „nusikaltimo vietą“ apskaičiuoti padarytos žalos vyksta Lazdijų rajono savivaldybėje sudaryta komisija. Ją sudaro Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus specialistai, medžiotojai, aplinkosaugininkai, seniūnai, kurie lankosi nuo vilkų nukentėjusių rajono ūkininkų ūkiuose, įvertina ir apskaičiuoja padarytą žalą.
Komisijos nariai – nei padidinti, nei sumažinti kompensacijos dydžio savo nuožiūra negali, nes pačią kompensavimo tvarką nustato ministras savo įsakymu. Toks kompensacijos mokėjimo mechanizmas yra vienintelis būdas ūkininkams nors iš dalies atlyginti patirtus nuostolius, mat draudimo kompanijos nuo vilkų padarytos žalos nedraudžia.
Į kovą su vilkais kviečiami medžiotojai
Vakar komisija turėjo ypač daug darbo, nes gauti net trys signalai iš skirtingų rajono vietovių dėl vilkų padarytų nuostolių. Šeštokų seniūnijoje po nakties rastos 7 vilkų papjautos avys ir 2 ėriukai, Teizų seniūnijoje – 3 avys, Seirijų seniūnijoje – veršelis.
Toks papjautų gyvulių mastas rodo, kad vilkų veikla yra ypač suintensyvėjusi, todėl Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir melioracijos skyrius, dėdamas visas pastangas, siekiant išvengti vilkų daromos žalos, kreipiasi į medžiotojus, kad prasidėjus vilkų medžioklės sezonui, ypač suintensyvinti jų sumedžiojimą rajono teritorijoje.
Kaip informavo Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras, spalio 9 d. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriuje vykusiame valdybos posėdyje buvo kalbama apie vilkų padarytą žalą ir išreikštas prašymas, kad jie, prasidėjus sezonui, suintensyvintų medžioklę.
Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pasirašytu įsakymu šiais metais dvigubai padidino sumedžiojamų vilkų skaičių. 30 vilkų išskirstyta savivaldybėms, kuriose vilkų padaryta žala yra didžiausia. Lazdijų rajone dėl Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vykdomų kryptingų priemonių situacija dar nėra tokia dramatiška, todėl visoms likusioms savivaldybėms, tarp jų ir Lazdijų, leidžiamų sumedžioti vilkų kvota siekia 30.
Nuo medžiotojų pastangų priklausys, kaip spręsis ši situacija, tačiau, kaip pabrėžė vedėjas A. Pipiras, susitikimo su medžiotojais metu buvo gautas pažadas visomis išgalėmis spręsti susidariusią situaciją ir vilkų skaičių rajono miškuose kiek įmanoma sumažinti.
Būtina imtis saugumo priemonių
Tačiau vien medžiotojų pastangų kovoje su įžūliais vilkais nepakanka. Kaip pabrėžė Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras, šiais metais Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos, teisės aktais sugriežtino reikalavimus patiems ūkininkams, kad jie prisiimtų dalį atsakomybės apsaugant savo gyvulius nuo vilkų.
Ūkiuose turi būti taikomos prevencinės priemonės – įrengtos apsauginės tvoros, elektriniai „piemenys“, vėliavėlės ir kitos saugos priemonės. Gyvuliai nakčiai turėtų būti suginami į saugius aptvarus, avys ir veršeliai naktį laikomi tvartuose.
Tačiau, pasak vedėjo A. Pipiro, vakarykščiai įvykiai Šeštokų seniūnijoje, kuomet avys buvo išpjautos, nors jos buvo ne tik aptvertos elektriniu „piemeniu“, bet ir įrengta pastogė pasislėpti, rodo, kad net ir naudojant visas prevencines priemones, vilkų antpuolio išvengti ne visada pavyksta.
Žemės ūkio ir melioracijos skyrius kviečia tiek ūkininkus, tiek medžiotojus suremti pečius kovoje su vis įžūlėjančiais vilkais.