Iš nereikalingų daiktų gamindami šviestuvus sumažinsite į sąvartynus patenkančių atliekų kiekį. Tačiau tokiu būdu net tik prisidėsite gamtai, bet ir sukursite unikalias namų puošmenas, kurių parduotuvėje negausite. Gera žinia ta, kad tokių pačių šviestuvų nerasite savo draugų namuose.
Kaip teigia interjero dizaineriai, šviestuvų gamybai tinka pačios įvairiausios atliekos - pradedant senais laikraščiais ir baigiant nereikalingomis dėžutėmis.
Norint, kad toks šviestuvas būtų dar ekologiškesnis, galite naudoti taupiąsias lemputes, kurios padės taupyti elektros energiją.
Specialistai pataria, kas svarbiausia namuose gaminant šviestuvą. Pirmiausia reikėtų nutarti, kokias lemputes naudosite, nes būtent nuo jų priklausys šviestuvo forma, jo gamybai naudojamos medžiagos ir kitos detalės.
„Dizainui gerai tinka taupiosios lemputės. Tai labai dėkingas sprendimas ne tik dėl to, kad šios lemputės taupo elektros energiją, bet ir šviečia ryškiai, o šviesa sklinda į visas puses, kas suteikia galimybę išnaudoti šviesą kaip vieną pagrindinių namų akcentų. Tačiau svarbu ryškią lemputės šviesą paslėpti po gaubtu, kurio raštai ir faktūra puikiai atsiskleidžia tokioje šviesoje“, – sako šviestuvų dizainerė Audronė Vrubliauskienė-Vėtra.
Šviestuvų gaubtus galima puošti įvairiausiomis medžiagomis, praleidžiančiomis šviesą, pavyzdžiui: popieriaus karpiniais, medžiaga, siūlais, veltiniu, skaidriu ir spalvotu plastiku, foto juostelėmis ar kitais buityje naudojamais objektais. Pradedantiesiems auksarankiams patariama pasiimti jau pagamintą lempos gaubtą arba apvalų popierinį šviestuvą ir papuošti jį pagal fantaziją.
Dizainerė suteikia galimybę šviestuvus pagyvinti asmeninėmis detalėmis
Tokie šviestuvai veikia kaip kišenės, į kurias, panorėjus, galima įdėti įvairių spaudinių, laikraščių, nuotraukų, piešinių ar spalvoto plastiko filtrų, kurie pagyvina lemputės skleidžiamą šviesą. „Įprastas šviestuvas, paprastai skleidžiantis švelniai balkšvą šviesą, papuoštas širdžiai brangiais atributais gali tapti esminiu namų akcentų. Žmonės tokius šviestuvus ypač mėgsta dovanoti gimtadienio proga, už gaubto užkišdami įvairių raštelių, palinkėjimų ar net pinigų“, – pasakoja menininkė.
Kaip pasigaminti šviestuvą iš dirbtinių gėlių ir šiek tiek vielos ji yra mokiusi ir GRYNAS.lt skaitytojus.
Tokiam darbui iš esmės tereikia turėti lemputės lizdą su išeinančiu laidu ir kištuku, o pro kokias medžiagas sklis šviesa - jūsų fantazijos reikalas.
A. Vrubliauskienė-Vėtra pataria ieškoti idėjų internete, bet įspėja, kad meistraujant šviestuvus nereikia pamiršti ir atsargumo. Būtina imtis visų saugumo priemonių – lemputė išskiria šiek tiek šilumos ir turi karštąją dalį, kuri gali pradeginti šviestuvą. Dizainerė taip pat atkreipia dėmesį, kad svarbu pasirūpinti lempute ne tik prieš jos naudojimą, bet ir tuomet, kai ji perdega.
Elektros energiją taupančiose lemputėse yra žmogaus sveikatai bei aplinkai pavojingų gyvsidabrio garų. Siekiant išvengti nemalonių padarinių, perdegusią taupiąją lemputę būtina atiduoti perdirbėjams.
Perdegusias lemputes atiduoti perdirbėjams labai paprasta: jas priima šiomis lemputėmis prekiaujantys prekybos centrai.