Konkurse tris prizines vietas užėmė ir lietuvaičių darbai. Pirmąją vietą laimėjo Deimantės Malūnavičiūtės sukurta kėdė iš antrinių žaliavų, antrąją – Dovilės Smidriūnaitės iš tūbelių nuo polietileno plėvelės sukonstruota kėdė, o trečiąją – Danguolės Kančaitės kartoninis arkliukas.
Frankenšteinas tapo kėdės įkvėpėju
GRYNAS.lt pakalbinta Deimantė teigė, kad apie konkursą išgirdo iš draugės, kuri mokosi Dailės akademijoje. Kadangi mergina studijuoja reklamos dizainą, jai buvo smalsu sukurti kažką tokio, kas skatintų pamąstyti apie ekologines temas.
Pristatydama savo sukurtą kėdę, mergina pasakojo, kad pirminė jos idėja buvo paprasta – sukurti tokią kėdę iš antrinių žaliavų, kurią realiai galima būtų naudoti.
Kėdę puošia žymiojo Frankenšteino autoportretas, o kūrinys gavo skambų „La. Gė.Dė“ pavadinimą. Kūrėja aiškina, kad Frankenšteinas buvo iš visokių detalių sukurta pabaisa kaip ir antram gyvenimui atkurta kėdė, taigi yra tam tikrų panašumų „Norėjau parodyti, kad seni daiktai gali būti gyvi“, - sakė Deimantė.
Polietileno plėvelės tūbos tinkamos gaminti baldams
Briuselyje Žaliosios savaitės metu eksponuojama ir dar viena lietuvaitės Dovilės sukurta kėdė. Jos pagrindine žaliava tapo tūbos nuo polietileno plėvelės.
Aplinkos objektų dizainą Šiauliuose studijuojanti mergina GRYNAS.lt pasakojo visada domėjusis ekologija, nes ji, jos nuomone, itin svarbi aplinkos kūrime. Taip pat ji pripažino pati ieškanti konkursų, kuriuose galėtų sudalyvauti. Tokiu būdu ji ir atrado galimybę pasirodyti Briuselyje ir užimti antrąją vietą tarp geriausių lietuvių darbų.
„Turiu projektą, kad iš tokių tūbų galima pagaminti ir spintą, lentynas, staliuką – panaudojant stiklinį paviršių, nes tūbų paviršius nėra lygus, būtų nepatogu kažką ant viršaus pasidėti. Tikrai galima jas plačiai panaudoti“, - teigė Dovilė.
Kitų šalių geriausi darbai - iš kartono ir plastiko
Mergina svarsto, kad šiuo metu tokias kėdes, ko gero, galėtų pasidaryti ne kiekvienas, nes reikia pačiam susiorganizuoti, iš kur gauti joms žaliavos, specialų grąžą skylėms, tačiau ateityje tai tikrai gali būti lengvai įgyvendinama.
„Manau, kad žmonių sąmoningumas ekologiniais klausimais tik didės. Galbūt netgi atsiras vietų, kur tokios tūbos bus sudedamos, nemetamos lauk perdirbimui ir galbūt iš ten bus galima pasiimti ir pasidaryti tokius baldus. Iš tikrųjų juk viskas daryta namų sąlygomis ir pakankamai paprastai“, - pasakojo konkurso dalyvė.
Iš viso konkurse „Become an awakener“ išrinkta po tris geriausius darbus iš kiekvienos šalies. Bulgarijoje geriausiu darbu paskelbtas kartoninis žaidimų namas, Prancūzijoje – plastikinė gėlė, o Italijoje – sėdimieji krėslai iš 100 proc. perdirbamos medienos.
Geriausius lietuvių darbus išrinko atlikėja Jurga Šeduikytė, „LT Identity“ komanda (dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė), darnaus vystymosi ekspertė Indrė Kleinaitė (GYVA.lt), GRYNAS.lt redaktorė Inga Labutytė, Renita Paleckienė iš Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje ir bendrovės „Tetra Pak“ rinkodaros vadovė Baltijos šalyse H. Šemetienė.