Padeda rūgštis
Meistras Jonas, jau 10 metų taisantis skalbimo mašinas, teigė, kad kalkių nuosėdos gali pridaryti daug žalos.
„Geriausios nukalkinimo priemonės yra įvairios rūgštys, kurios chemiškai išskaido kalkių nuosėdas. Visos nuosėdos šiek tiek viską gadina, todėl ir kalkių nuosėdos gali sugadinti skalbimo mašiną, labiausiai nukenčia elementas. Pavyzdžiui, užtenka pasižiūrėti į arbatinuką, kuriame kasdien verdate vandenį, ir pamatysite, kad jis užkalkėja. Ką jūs darote tuomet? Įpilate arba nukalkinimo miltelių, arba paprasčiausios rūgšties vieną valgomą šaukštą į arbatinuką ir jis nukalkėja“, - sakė meistras Jonas.
Anot pašnekovo, kalkių nuosėdos susidaro ne dėl blogos vandens kokybės, tai tiesiog natūralus procesas: „Kalkių yra visur ir tai yra normalu, jas pastebime ir ant dušo sietuko, ir visuose kituose aparatuose. Tačiau praktiškai, kai riekia kažką nukalkinti, tinka didelis kiekis citrinos rūgšties.“
Didžioji dalis gedimų – dėl kalkių nuosėdų
„Emtoservis“ meistras Andrius teigė, kad vienas iš pagrindinių elektrinių prietaisų gedimų atsiranda dėl kalkių nuosėdų.
„Didžioji dalis virdulių gedimų yra dėl kalkių nuosėdų. Iš tiesų žmonės turėtų naudoti vandens minkštinimo priemones arba filtruotą vandenį, nes tokie gedimai neįeina į garantinį taisymą, todėl žmonės apie tai informuojame“, - sakė meistras Andrius.
Pasak pašnekovo, kalkės susidaro ne dėl blogo, o dėl kieto vandens: „Todėl jį būtinai reikėtų minkštinti tam tikromis priemonėmis, kurių galima nusipirkti parduotuvėje.“
Rekomenduoja minkštinti vandenį
Cheminės technologijos fakulteto Fizikinės ir neorganinės chemijos katedros docentas Egidijus Griškonis pasakojo apie kalkių nuosėdų susidarymo procesą.
„Kalkių nuosėdos susidaro dėl vandenyje esančių druskų. Ar iš šulinio, ar iš giluminių gręžinių vanduo yra prisisotinęs vienokių ar kitokių druskų, dažniausiai tai būna kalcio ir magnio druskos ir geležies druskos, jos ištirpsta ir tokį vandenį vartojant indaplovėje, skalbyklėje ar virdulyje nuosėdos lieka. Kaitinant vandenį vyksta cheminiai virsmai ir nuosėdos išsikristalizuoja iš vandens. Labai dažnai jas vadina kalkėmis, tačiau iš tiesų tai ne kalkės, nes kalkės yra kalcio hidroksidas“, - sakė E. Griškonis.
Anot mokslininko, buitiniams reikalams labiau tinka minkštesnis arba mažiau druskų turintis vanduo: „Tam yra ir atitinkamos priemonės, vyksta vadinamas minkštinimas ir nudruskinimas. Jeigu čiaupe yra pateikiamas neminkštintas vanduo - toks, koks yra natūraliai, tuomet reikėtų jį minkštinti indaplovėse ar skalbyklėse. Minkštinimo priemonės gali stabdyti druskų išsiskyrimo procesą arba druskas paversti kitomis, kurios yra termiškai stabilios.“
Pasak pašnekovo, dėl nuovirų gali sugesti buitinė technika: „Paprastas pavyzdys, kalbant apie arbatinuką, jis ilgainiui nuo nuosėdų ir ilgiau šyla, ir garsiau veikia. Druskos padengia kaitinimo elementą ir šilumos perdavimas tampa blogesnis. Žinoma, tai yra ilgalaikiai procesai, ne per vieną dieną tai pastebima.“
Vis dėlto, pasak pašnekovo, minkštinto vandens gerti nerekomenduojama: „Minkštinimas vyksta, kai iš vandens yra pašalinami kalcio ir magnio jonai, kurie yra linkę sudaryti netirpias druskas ir nuoviras, bet vietoj jų yra išleidžiami kiti jonai – dažniausiai natrio, o tokio vandens geriau negerti, nes gali atsirasti kalio trūkumas. Gerti jau geriau vandenį su kalciu ir magniu.“