Visuomenę valdo paralyžius
„Yra individų, kurie tiki, kad jų veiksmai gali pakeisti pasaulį. Jeigu taip manytų 7 milijardai ir visi imtųsi veiksmų, tai iš tiesų būtų įgyvendinama. Tačiau visi suvokiame, kad tai neįvyks be papildomos išorinės jėgos – t. y. įpareigojimų iš valdžios. Didžioji dalis žmonių sprendimus priima pagal tai, kas būtų geriausia jiems patiems, tas pats pasakytina ir apie verslą. Jeigu tokius sprendimus paliktume jiems, žinoma, kad jie stengtųsi uždirbti kaip įmanoma daugiau. Tai yra normalus žmogiškas elgesys. Žmogus vis tiek pirks automobilį, namą, skalbimo mašiną, išmanųjį telefoną, televizorių ir kitus komfortą suteikiančius daiktus tol, kol jis galės juos įpirkti. Tol, kol kiekvienas gaminys generuoja pelną, verslas mėgins jų pagaminti kaip įmanoma daugiau“, - dėstė eurokomisaras.
Kasmet – dar po vieną Vokietiją
J. Potočnikas atkreipia dėmesį, kad auga ne tik žmonių norai, poreikis turėti daugiau daiktų, bet ir pačių žmonių skaičius. Jis skaičiuoja – kasdien gimsta 200 tūkst. žmonių, kas šešias dienas jų atsiranda tiek, kiek šiuo metu gyvena Briuselyje. Per metus populiacija išauga tiek, kad jai apgyvendinti jau reikia Vokietijos dydžio teritorijos.
„Visa tai diktuoja naujus poreikius – daugiau žemės, daugiau vandens, maisto, žaliavų, energijos išteklių. Neminiu tokių dalykų kaip didėjantis užterštumas, anglies dvideginio išskyrimas, augantys atliekų srautai. Jeigu ir toliau viską darysime taip, kaip iki šiol, iki 2050-ųjų mums reikės 3 kartus daugiau resursų, nei jų naudojame dabar. Maisto ir vandens poreikis išaugs 70 proc. Dabar daugiau kaip pusė ekosistemų priklauso nuo senkančių resursų arba jau yra išnykusios“, - faktais kalbėjo J. Potočnikas.
Kaip liniją susukti į ratą?
Eurokomisaras prisipažino esąs naujos krypties aplinkosaugos šalinininkas ir manantis, kad kelias į ekonominę gerovę ir aplinkos išsaugojimą yra vienas ir tas pats.
„Turiu vilties, nes manau, kad turime neišnaudotą potencialą kūrybiškumui ir inovacijoms. Visi neefektyvios veiklos pavyzdžiai, kuriuos matome aplink mus, gali būti sėkmingai transformuoti pasitelkus du mano jau minėtus „ginklus“. Pavyzdžiui, deginamą anglį verčiant į šviesos šilumą vis dar pasiekiamas vos 3 proc. efektyvumas, tik 15 proc. energijos, deginamos degalų sisternose, padeda mūsų automobiliams faktiškai pajudėti iš vietos, 80 proc. visos energijos, kurią išgauname, yra panaudojama tik vieną kartą. O štai, pavyzdžiui, saulė pagamina tiek energijos per dieną, kiek užtektų visiems metams“, - pasakoja J. Potočnikas.
„Produktas turi pereiti visus būvio virsmus. Turime jais dalintis, pakartotinai panaudoti, sutaisyti, perdirbti. Turime iš tiesinio ekonomikos modelio pereiti į ratą, kur atliekos nuo vienų gamybinių procesų, tampa žaliava kitiems procesams. Tam mums reikia vyriausybių, verslo atstovų ir investuotojų bendravimo. Kai kuriems žaliesiems verslininkai ir investuotojai asocijuojasi su nešvariais dalykais, jie yra godumo, korupcijos, nelygybės simbolis. Tačiau patinka tai mums ar ne – gyvename ir toliau gyvensime rinkos ekonomikos sąlygomis ir todėl šventai tikiu, kad rinkos ekonomikos vaidmuo bus itin svarbus. Tačiau laisva rinka viena pati negali duoti tokių pokyčių, kokių mes norime – rinka negali užtikrinti pakankamai efektyvaus resursų išnaudojimo, jeigu jų kainos neatspindi tikrosios vertės. O šiandien taip yra“, - Žaliosios savaitės atidarymo renginyje kalbėjo Europos komisaras, atsakingas už aplinkosaugos politiką.
Rinkos, jo teigimu, gali būti valdomos, jos nėra niekam nepavaldžios. Todėl būtina sąlyga išvardytiems pokyčiams įvykti yra ir aktyvus visuomenės dalyvavimas sprendimų priėmime. J. Potočnikas teigė pasigendantis daugiau stiprių nevyriausybinių aplinkosaugininių organizacijų ir politinio lobizmo aplinkosaugos tematika, protestų, kai žmonės priverčia politikus dirbti ir priimti reikiamus sprendimus.