Kodėl šernai neišmedžiojami?
Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato vyriausiasis specialistas, inspektorius Romualdas Mažylis GRYNAS.lt patvirtino, kad šernų nuo 2009 metų rezervato teritorijoje iš tiesų yra padaugėję.
„Jų padaugėjo tiek, kad net užlipo ant paties piliakalnio ir viršuje pradėjo knisti, rausti žemę. Rezervato teritorijoje, kuri vadinama Kernavės archeologine vietove, žemės judinimo darbai be archeologinių žvalgymų yra griežtai draudžiami, o šernai, be abejo, neskaito visų dokumentų, draudimų ir tai daro“, - pusiau juokais, pusiau rimtai aiškino R. Mažylis.
Kaip vieną išeičių Kernavės rezervato specialistas mato specialios komisijos sudarymą, į kurią būtų pakviesti Aplinkos ir Kultūros ministerijų darbuotojai. „Juk negali būtų taip, kad pasaulio paveldo objektas – Kernavės archeologinė vietovė – būtų beatodairiškai žalojama ir niekas nieko negalėtų su tais šernais padaryti. Padėtis iš tiesų yra liūdna“, - konstatavo pašnekovas.
Naudoti repelentus ir juosti tvora – per brangu
Pasak pašnekovo, šernai šeimininkauja neleistinoje teritorijoje naktimis, todėl ryte rezervato darbuotojai randa tik jų darbo padarinius – išraustas duobes.
„Mes ryte randame jų pėdsakus, kai kur išknista iki 30-40 cm duobės – o tai jau yra kultūrinis sluoksnis, kuris yra archeologinė vertybė“, - dėstė R. Mažylis.
Jo teigimu, bendraujant su medžiotojais buvo gauti du pasiūlymai – apsitverti teritoriją tvora arba naudoti repelentus, tačiau abu šie variantai rezervatui per brangūs.
Sako, kad medžioja pakankamai
Savo ruožtu medžiotojų klubo „Tauras“ vadovas Arvydas Gribulis GRYNAS.lt atkreipė dėmesį, kad rezervate medžiotojai neturi teisės medžioti be specialaus pačio rezervato sutikimo. Tačiau tokio sutikimo jie nė karto negavo.
„Ten tiesiog yra apleista viena teritorija, kur auga meldynai, o šernai ten slepiasi. Tikrai nemačiau didžiulės žalos – buvo šiek tiek paknista, bet ne pačiame fasadiniame vaizde, o prie miško“, - aiškino A. Gribulis. Jis tikino, kad aplinkinėse teritorijose medžiojama pakankamai, todėl nenorėjo sutikti su kalbomis, kad šernų populiacija nėra reguliuojama.
Paklaustas, ar rezervatui davus sutikimą ir paprašius pagelbėti susitvarkyti su atklystančiais šernais, medžiotojai prisidėtų, „Tauro“ vadovas linksėjo galva. „Čia kalba eina apie vieną hektarą ploto, kur nendrynuose tie šernai slepiasi, toliau, kur yra jų rezervato teritorija palei piliakalnius, ten yra atviros pievos, jų ten nėra, nes šernai neturi kur pasislėpti. Naktį jie kartais iš tų nendrynų išlenda, pasivaikšto...“, - kalbėjo medžiotojas.
Kaltos abi pusės
Kad šernai neduoda ramiai gyventi žmonėms esame girdėję ne vieną istoriją. Tuo ypač skundžiasi ūkininkai. Tačiau šernai - ne vieninteliai žvėrys, vis užkliūnantys žmonėms. Ūkininkai niekaip neatsigina nuo laukinės gamtos išdaigų – tai vilkai sudrasko jų avis ir ožkas, tai stumbrai išmindo pasėlius, tuo kaltinami ir šernai. Valdžia nespėja ūkininkams skaičiuoti ir mokėti kompensacijų už laukinės gyvūnijos padarytą žalą. Kyla natūralus klausimas, kodėl gyvenant teritorijose, kurios pasiekiamos ir miško žvėrims, nesiimama apsaugos priemonių, o jeigu jos naudojamos, kodėl yra neefektyvios?
Apie vilkų daromą žalą prieš kelias savaites skundėsi Kauno apskrities gyventojai. Medžiotojai vos prasidėjus vilkų medžioklės sezono pradžiai per pusvalandį išnaudojo 3 vilkų kvotą, skirta Kauno apskričiai. Seniūnijos skaičiavo ūkininkams išmokėjusios per 20 tūkst. litų ir guodėsi, kad būtina vilkų kvotą didinti, o perklausus, kodėl ūkininkai neapsaugo savo gyvulių gūžčiojo pečiais – neva to padaryti neišeina. Jų teigimu, elektrinis piemuo neveiksmingas, o ganyklos per toli namų, kad visą laiką budėtum ir sužiūrėtum, kad koks miško žvėris negrybšteltų tavo avies ar ožkos.
Ar iš tiesų gamtoje išaugo laukinių žvėrių populiacijos? O galbūt tiesiog tingima apsaugoti savo turtą?
Vilniaus universiteto Ekologijos ir aplinkotyros centro dėstytojas, doc. dr. A. Ulevičius sutinka, kad Lietuvoje šernų populiacija yra didoka, tačiau, jo teigimu, šiek tiek kalti yra ir patys ūkininkai, kurie nesaugo savo pasėlių.
„Aišku, ūkininkai gali pasakyti, kad visų laukų neapsaugos, nes šernai plinta ir prisitaiko prie žmogaus, jiems nuo šernų apsisaugoti sunku. Smulkūs ūkininkai, jeigu jaučia, kad nuo šernų nukentės pasėliai, juos aptveria, daug kur matyti, kad ir baidykles stato, atbaidymo įrengimus, galbūt ir šunis nakčiai pririša. Bet jeigu laukai yra intensyvūs ir dideli, to nepadarysi. Tačiau kuo didesnis laukas, tuo santykinai praradimai mažesni. Tą reikėtų turėti galvoje. Nes jeigu tu mažai pasisėjai, viena bulvė tau jau didelis praradimas, jeigu skaičiuotum procentais. O jeigu pasėta šimtai hektarų, tai net ir vienas aras, šernų išknistas, nėra didelis praradimas. Bet žinoma žmonės vertina kiekvieną kąsnį“, - svarsto VU dėstytojas.
Kaip sugyventi su laukine gamta?
Yra daug pavyzdžių, rodančių, kad šernai yra dėstytojo žodžiais tariant plastiška rūšis, gebanti prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos. A. Ulevičius mini Kuršių nerijos šernus, įsigudrinusius net stabdyti automobilius ir prašyti maisto.
„Pasirausti šiukšlėse yra lengviau negu išardyti miško paklotę ir praarus kelis kvadratinius metrus, rasti vieną grambuolio lervą arba kokią šaknelę“, - vieną pavyzdžių pateikė A. Ulevičius.
Pasiteiravus, kaip sugyventi su laukine gamta, ar įmanoma rasti kokių nors kompromisų, kad ir šernams būtų gerai, ir žmogus neliktų nuskriaustas, pašnekovas teigė, kad išeičių visada yra.
„Šernus iš savo aplinkos reikia vyti, bet jiems reikia palikti tas buveines, kurios yra jų prigimtinės – miškas, pelkės ar dar kažkas. Žmogus turi susitaikyti su tuo, kad šernai visada skverbsis, nes tai plastiška, prisitaikanti rūšis prie žmogaus pakeistos aplinkos ir reikės investuoti lėšas į prevenciją, kad būtų galima išvengti jų daromos žalos. Kitos išeities nematau“, - teigė VU Ekologijos ir aplinkotyros centro dėstytojas.