Žymiausio Lietuvos gamtininko Tado Ivanausko vardu pavadintas ornitologų klubas (TIOK) veikia jau ne vienerius metus, tačiau apie jo veiklą, ko gero, žino tik patys didžiausi paukščių gerbėjai. Šio klubo tikslas – suburti žmones, besidominčius paukščiais, kad visi kartu galėtų gilinti žinias šioje srityje. Ką iš tiesų veikia TIOK nariai?

Ne tik stebi paukščius

TIOK klubas vienija Aleksandro Stulginskio universiteto daugiausia Miškų ir ekologijos fakulteto studentus, neabejingus paukščiams ir visai gyvajai gamtai. Klubas žieduoja įvairius mūsų šalies sparnuočius, dalyvauja jų apskaitose, tyrimuose, stato žvyrines tetervinams.

Klubo nariai rūpinasi, kad paukščiams būtų jauku gyventi šalia mūsų, todėl kabina pačių sukaltus inkilus. Atlieka ir šviečiamąjį darbą. Tačiau TIOK narių laukia ne tik darbas, bet ir įdomios išvykos į gamtą, iškylos prie laužo, įvairios akcijos ir atrakcijos. Paukščių žiedavimas dažniausiai atliekamas pavasarį ir rudenį per masines paukščių migracijas. Žieduojame paukščius, sugautus tinklinėmis gaudyklėmis, arba jų jauniklius lizduose bei inkiluose. Šiuo tikslu keliaujame į Ventės rago ornitologinę stotį, kurioje ištiesti milžiniški tinklai traukiantiems paukščiams gaudyti. Bežieduodami iš arčiau susipažįstame su rūšimi, nes laikydami rankoje paukštelį galime kruopščiai apžiūrėti.

Žieduodami jauniklius iš inkilų juos paimame tada, kai nėra jų tėvų. Sužieduojame ir grąžiname atgal. Paukščių apskaitose dalyvaujame moksliniais sumetimais ir skatinami smalsumo. Juk įdomu sužinoti, kur ir kiek retų sparnuočių pas mus, Lietuvoje, dar peri. Praėjusiais metais
dalyvavome pelėdų apskaitoje pagal jų balsus Biržuose ir Punios šile. Tam, kad sparnuočiai turėtų kur pavasarį perėti, reikia inkilų. Statybinių medžiagų paukščių namams parūpina ASU Miškų ir ekologijos fakultetas, todėl TIOK nariams lieka tik sukalti mažuosius namukus ir juos iškabinti.

Iškabinę stebime, kokios rūšys juose peri, kiek kiaušinių būna dėtyse, kiek iš jų išsirita jauniklių ir pan. Taip renkame statistinius duomenis. Bet vien pakabinti inkilus neužtenka. Kad ir kitais metais juose perėtų, reikia juos išvalyti. Tai nelengvas savanoriškas darbas. Jau tapo tradicija kiekvieną rudenį dalyvauti „Paukščių stebėtojų ralyje“, kuris vyksta pajūrio regione. Dalyvių komandos iš visos Lietuvos bei užsienio varžosi, kuri daugiau sparnuočių rūšių užfiksuos ralio metu. Nugalėtojai nelieka neapdovanoti.

Dalyvauja paukščių stebėjimo maratonuose

Žiemą, tarp didžiųjų metų švenčių, klubo nariai dalyvauja kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone. Visada įdomu, kuris iš narių pastebėjo daugiausia skirtingų rūšių ir kokie įdomesni sparnuočiai buvo užfiksuoti. Kiekvieną pavasarį organizuojame Žemės dienos šventę, įtraukiame ir mažuosius gamtos mylėtojus – Ugnės Karvelis gimnazijos mokinius, su kuriais kartu patraukiame į aplinkinius miškus kabinti inkilų. Žinoma, renkame ir patį gražiausią paukščių namelį, kurio autorius būna apdovanojamas. Bet turbūt linksmiausia šios šventės dalis – tai pasisėdėjimas lauke prie laužo, dešrelių kepimas ir gera bendraminčių draugija!

Kad mūsų planuojami darbai nestovėtų vietoje, kiekvieną savaitę rengiame susirinkimus,
kuriuose aptariame artėjančius darbus, juos pasiskirstome, kad būtų nuveikta kuo daugiau. Netgi turime savo susirinkimų vietą – 212 kambarį studentų bendrabutyje. Susirinkimų metu diskutuojame įvairiais ornitologiniais klausimais, teikiame savo pasiūlymus.

Jau šalies ornitologų draugijoje

Mūsų klubui svarbus įvykis – įstojimas į Lietuvos ornitologų draugiją (LOD) 2011 m.
pabaigoje. Dabar esame visateisiai šios draugijos nariai, prisidėsime prie įvairių jų rengiamų projektų taip išplėsdami savo veiklą. Be to, dabar mus pasiekia pati naujausia informacija apie naujas pastebėtas rūšis, atradimus šioje srityje, renginius. Gauname naujausius mokslinius leidinius. O po visų darbų taip gera susiburti aplink jaukų laužą kur nors miške, užuosti keptų lašinių kvapą, dalytis mintimis bei idėjomis su gerų draugų būriu ir žinoti, kad savo darbais prisidėjome prie ornitologijos mokslo plėtros, sparnuočių būrio gausinimo. Kartais būtent taip gimsta naujos idėjos, kurios tampa paskata ir toliau dirbti.