Kadangi ši paroda sutraukė dalyvių ne tik iš Baltijos, Rytų Europos bet ir ir Šiaurės šalių, parodos organizacinio komiteto pirmininkė Daiva Brelskienė džiaugiasi, jog lankytojai turi galimybę pamatyti Lietuvoje retų kačių veislių.
Meino meškėnai - „ant bangos“
„Egzotika – ir tai, kas pamiršta sena. Šiandien egzotika galime pavadinti ir ilgaplaukius persus. Persų katinas – pats brangiausias pasaulyje. Ne įsigijimo kaina, o lėšomis, kurių reikia jo priežiūrai, - teigia tarptautinės kačių parodos organizatorė. - Parodoje turime labai daug Britų trumpaplaukių bei Meino meškėnų. Tai ne egzotiškos veislės, tačiau čia susirinko įvairiausių kailio spalvų atstovai, todėl retas spalvas taip pat galima pavadinti egzotika. Kadangi Meino meškėnai – dideli, pastaruoju metu jie tampa labai populiarūs. Visi nori įsigyti tokią katę. Iš retesnių veislių turime Abisinijos kačių, Sfinksų, Skudurinių lėlių veilslės (ragdoll angl.) dalyvių.“
D. Brelskienės teigimu, Meino meškėnai Lietuvoje pradėti auginti prieš maždaug penkiolika metų, tačiau tuomet didesnio susidomėjimo nesulaukė. Jie sparčiai išpopuliarėjo per pastaruosius trejus - ketverius metus.
Katėms – specialus voljeras
„Manau, kad bute tokį katiną laikyti būtų gana sudėtinga. Juk jis – didžiulis, raumeningas, jam reikia kažkur išsibėgioti, palaipioti. Esu mačiusi nuotraukas, kai šiems „meškinams“ statomi voljerai ir namuose, ir lauke, įrengiamos įvairios laipynės,“ - pasakojo D. Brelskienė.
Tačiau organizatorė priduria, jog Sfinksai taip pat neapleidžia savo pozicijų – šios beplaukės katės vienus žmones verčia susiraukti, tačiau kitus traukia jų išskirtumas ir gan mistiška išvaizda.
„Šioje parodoje – apie 50 Meino meškėnų, panašus skaičius Britų trumpaplaukių! Dar niekuomet nesu mačiusi tokio gausaus šių veislių kačių būrio, nors nuolat dalyvauju parodose!“ - stebėjosi teisėjams padedanti savanorė iš Suomijos.
„Karjera“ prasideda nuo trijų mėnesių
Parodoje taip pat surengtas „Mėlynakių kačių“ šou. Organizatorės teigimu, kiekviena paroda turi kokį nors su požymiu susijusį papildomą konkursą. „Čia gali dalyvauti bet kokios veislės katė, tačiau iš tiesų mėlynos akys – retas požymis,“ - tvirtino D. Brelskienė.
Parodoje teisėjauja teisėjai iš Suomijos, Čekijos, Danijos, Švedijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Estijos.
Visos parodoje dalyvaujančios katės vertinamos savo klasėse: 3-6 mėnesių kačiukai, 6-10 mėnesių kačiukai ir suaugusios katės. Taip pat skiriamos atskiros kastruotų kačių bei naminių kačių klasės. Kiekvienoje jų renkama geriausia katė. Kokie požymiai svarbiausi? Atsakymą žino tik tuo metu teisėjaujantys teisėjai.
Iš suaugusių kačių renkamas „Geriausias iš geriausių“. Šis katinas tampa parodos nugalėtoju.
Azartas sertifikatams
Augintojai, nusprendę užsiimti kačių veisimu turi nors kartą gauti aukščiausią įvertinimą suaugusių kačių (atviroje) klasėje. Tuomet gyvūnui suteikiamas specialus sertifikatas.
„Kai kurie žmonės yra tokie azartiški, kad renka tuos sertifikatus tarsi kolekciją, - pasakoja D. Brelskienė. - Turime kelis Europos čempionus Lietuvoje ir apskritai yra katinų, kurie turi visus įmanomus titulus, tačiau jų šeimininkai vis tiek nepraleidžia nė vienos parodos. Arba susirinkę visus sertifikatus atviroje grupėje žmonės augintinį iškastruoja ir pradeda varžytis kastratų klasėje.“
Parodos organizatorė teigė, jog savo augintinius parodyti tautiečiams atvežė net į Norvegiją emigravę lietuviai.
Gyvos Skudurinės lėlės
Viena iš retų parodos veislių – vadinamosios Skudurinės lėlės. Toks pavadinimas nustebintų ne vieną lankytoją. Ši veislė Lietuvoje – reta, tačiau Suomijoje pastaraisiais metais tokiu kačių registruojama daugiausia – teigia augintojai. Suomių Skudurinės lėlės šluoja apdovanojimus tarptautinėse parodose.
Tokios veislės augintinio šeimininkė, Anna-Maija Puro šios veislės kates į Suomiją atsivežė dar 1992-iais.
„Kodėl veislės pavadinimas toks keistas? Žiūrėkite – paėmus katiną jis sudrimba tarsi būtų skudurinis. Tarsi neturėtų raumenų. Kartais iš jų išraiškos atrodo, jog sako: „Ak, padėkite mane pagaliau ant žemės!“, - juokiasi A. M. Puro. - Tai labai švelnios ir meilios katės. Galite jausti, jog jos beveik visą laiką murkia. Ir jų priežiūra nėra sudėtinga: tik vidutinio ilgio kailį, žinoma, reikia reguliariai išplauti ir pašukuoti.“
Sekmadienį (spalio 2-ą dieną) paaiškės galutiniai tarptautinės parodos čempionai.