Kur negalima maudyti šunų?

Aplinkosaugininkai sako, kad šunų maudymas vandens telkiniuose nėra jau toks nekaltas dalykas. Taip teršiami vandens telkiniai, o kai kuriais atvejais šunys ardo krantus. Dėl to ilgainiui jie nuslenka. Galiausiai jie tikina, kad šunys gali sutrukdyti laukinių gyvūnų ramybę. Visgi vandens telkiniuose besimaudantys gyvūnai pavojų kelia ne tik gamtai, bet ir žmonėms.

Į GRYNAS.lt redakciją kreipėsi skaitytoja Violeta, kuri pasakojo savaitgalį Nevėžio upėje mačiusi kartu su šeimininkais linksmai besimaudantį šunį. Ji klausė, ar šunų negalima maudyti tik oficialiuose paplūdimiuose ar visuose šalies vandens telkiniuose.

Skaitytoja Agnė, atostogavusi pajūryje, taip pat matė jūroje besipliuškenančius šunis. Tai buvo atoki vieta, kur nestovėjo ženklai, informuojantys jog tai yra oficialus paplūdimys. Nepaisant to, moterį stebino kartu su žmonėmis plaukiojantys gyvūnai.
Mūsų mylimi gyvūnai gali sirgti ir būti tam tikrų ligų nešiotojais. Į paplūdimius jų vesti nerekomenduojama, net jeigu gyvūnas ir sveikas, juk kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją, paplūdimiai tikrai turėtų būti skirti tik žmonėms.
Biruta Zdanevičienė

Kaip GRYNAS.lt teigė specialistai, pagal higienos normas ir paplūdimių naudojimo taisykles vestis šunis į paplūdimius ir maudyklas draudžiama. Yra statomi specialūs apie draudimus įspėjantys ženklai.

Jie akcentavo, kad šunis draudžiama maudyti ne tik oficialiuose paplūdimiuose. Šunų maudyti negalima visuose miestuose esančiuose viešuose vandens telkiniuose. Pagal Vilniaus, Kauno, Klaipėdos gyvūnų auginimo ir laikymo taisykles draudžiama maudyti gyvūnus viešuosiuose vandens telkiniuose. Taip pat draudžiama gyvūnus maudyti visame pajūryje. Taigi, šunų šeimininkams šunis maudyti belieka tik nuosavuose tvenkiniuose ir užmiesčio telkiniuose, išskyrus oficialius paplūdimius.

Už taisyklių pažeidimą pagal ATPK pažeidėjams gali būti taikoma bauda iki 57 eurų.

Internautai nemato nieko blogo

Interneto diskusijų forumuose taip pat verda aistros šia tema. Visgi dauguma savo nuomonę išreiškusių interneto vartotojų pritaria šunų maudymuisi viešose maudyklose ir nemano darantys pažeidimą.

„Prie ežero, kur mes vedamės šunį, buvo pakabintas ženklas, draudžiantis jį ten vesti. Na ką. Pasielgėm vandališkai ir tą ženklą paslėpėm. Dabar šuniukai maudosi ramiai, baudų negausim. Šiaip atsiranda visokių žmonių. Kai kurie būna ypač pikti, kiti gi džiaugiasi, kad šuo pas juos atbėga, pažaidžia. Žinomas man toks atvejis, kai žmonės skundžiasi. Tik kai man taip pasakė, niekur nėjau. Pasakiau, jog tai ne jų nuosava pakrantė“, - rašė internautė.
Šuo paplūdimyje

Kita interneto forumo vartotoja buvo dar radikalesnė: „Betgi jei žmogus vandenyje atlieka gamtinius reikalus, tai nieko tokio, tegul ir toliau atlieka, bet šuo tegul nesimaudo. Nesuprantu tokių dalykų. Tai gal ir žuvis su elektra nukratykime, juk tame ežere žmonės maudosi tai kam tos žuvys? Šunų negalima tai ir žuvis išmeskime.“

Dar viena mergina taip pat aprašė savo istoriją: „Vasara, karšta diena. Pakrantė pilna išsirengusių poilsiautojų. Ežere pliuškenasi vaikai. O kas ten toks juodas ir plaukuotas? Šuo! Turškiasi, taškosi, žaidžia labai laimingas... Kai kuriems labai gražu pažiūrėti į dūkstantį vandenyje šunį, tačiau visada atsiranda piktų dėdžių, kuriems tai nepatinka. „Mergužėle, skaičiuoju iki trijų ir arba tu dingsti su savo šuniu, arba kviečiu policiją. Juk upėje maudosi vaikai, kur tai matyta, kad tame pačiame vandenyje plaukiotų ir šuo!“ - štai ką išgirdau vakar, kai su šuniu atbėgome prie Nemuno padūkti. Keli žmonės piktai žaibavo akimis, kol aš nuleidusi galvą pėdinau toliau nuo vandens. Savo šunį net į vonią galėčiau pasiimti - toks jis švarus“

Perspėja dėl ligų

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjas Raimondas Vaidginas teigė, kad skirtumo tarp oficialaus ir neoficialaus paplūdimio neturėtų būti.

„Pagal higienos normas paplūdimiuose draudžiama maudyti šunis. Be to, svarbus taršos aspektas, nes šunys viską atlieka tuose pačiuose paplūdimiuose. Nėra svarbu, ar oficialus, ar neoficialus paplūdimys, visi nori maudytis švariame vandenyje, patys žmonės turėtų būti sąmoningi“, - teigė R. Vaidginas.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Biruta Zdanevičienė teigė, kad meilė gyvūnams taip pat turi turėti ribas.

„Mūsų mylimi gyvūnai gali sirgti ir būti tam tikrų ligų nešiotojais. Į paplūdimius jų vesti nerekomenduojama, net jeigu gyvūnas ir sveikas, juk kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją, paplūdimiai tikrai turėtų būti skirti tik žmonėms“, - sakė B. Zdanevičienė.
Šuo žaidžia paplūdimyje

Pasak specialistės, yra daug ligų, kuriomis serga gyvūnai. Jomis šunys gali užkrėsti ir žmogų: „Viena iš rimtesnių ligų yra toksokarozė. Blogiausia yra tai, kad labiausiai ja užsikrėtę yra mieli gražūs šuniukai iki trijų mėnesių amžiaus, o vaikai labai juos myli, glosto ir bučiuoja ir galimybė užsikrėsti tikrai yra. Be to, šis sukėlėjas patenka ir į vandenį, o labiausiai imlūs įvairiems sukėlėjams yra vaikai, kurie neturi pakankamai stipraus imuniteto, be to, nuo šios ligos skiepo nėra.“

Anot B. Zdanevičienės, vien draudimais kai kurių žmonių negali paveikti. Jos teigimu, yra tokių, kurie visiškai nesiklauso argumentų, vedasi gyvūnus į paplūdimį ir taip teršia aplinką.