Neretai praėjus Šv. Kalėdų ir Naujųjų Metų šurmuliui dalimi gautų gyvūnų tenka ir nusivilti. Didžiausia bėda gali virsti ne gero draugo padovanota per didelė suknelė ar jau skaityta knyga, bet naujas šeimos narys – po namus lakstantis augintinis. Žinoma, tokia dovana geri draugai ar šeimos nariai nutaria pradžiuginti vildamiesi, kad įsiklausė į kadaise jūsų išsakytus norus ir pageidavimus.
Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje veikiančios Gyvūnų gerovės tarnybos „Pifas“ Švietimo skyriaus koordinatorė, savanorė Jūratė Remezaitė GRYNAS.lt teigė, kad tarnyba sulaukia ne taip jau ir mažai prašymų priimti nepageidaujamas „dovanas“, kurias gyventojai gauna iš gerų bičiulių ir šeimos narių. Dažniausiai vos kelias dienas naujuose namuose praleidusiais augintiniais minėtai visuomeninei pelno nesiekiančiai organizacijai tenka rūpintis po didžiųjų metų švenčių.
Alergiškam draugui – išpildyta svajonė
„Per praėjusias Kalėdas mergina kartu gyvenančiam draugui padovanojo kačiuką. Prieš tai vaikinas ilgai svajojo apie tai, kaip būtų nuostabu turėti augintinį. Mergina pasikalbėjo su draugo mama, atsiklausė jos nuomonės ir gavo pritarimą“, - istoriją prisiminė „Pifo“ savanorė J. Remezaitė.
Savanorės teigimu, džiaugsmas dingo jau antrą Kalėdų dieną, kai verkdama mergina paskambino į „Pifą“ ir paprašė padėti surasti kačiukui naujus šeimininkus. Esą jos draugas ne tik neapsidžiaugė dovana – jis labai supyko ir pareiškė, kad kačiukas subraižys baldus. Dar viena problema – vaikinui pasireiškė alergija.
„Jokio siurprizo, sugadinta šventinė nuotaika, pašliję poros santykiai, išmesti į balą pinigai ir užklupę papildomi rūpesčiai. Tiesa, kačiukas liko tuose namuose – vaikinas ir mergina buvo atsakingi ir negalėjo taip paprastai atsikratyti gyvos būtybės. Jos draugas susitaikė su apdraskytais baldais ir alergija – nuolat vartoja nuo jos vaistus“, - pasakojo „Pifo“ savanorė.
Kad kiaulė nevirstų „didele kiaulyste“
Į „Pifą“ užsukantys būsimojo augintinio šeimininko draugai dažnai prisiekinėja, kad naujasis globėjas tikrai bus pasiruošęs gyvūno priėmimui. Jie būna įsitikinę, kad draugas tikrai šio gyvūno nori ir yra dažnai jiems apie tai užsiminęs.
„Kartą vienam žmogui draugai padovanojo vietnamietišką kiaulę. Deja, atėjus siurprizo dienai paaiškėja, kad draugas tikrai norėtų augintinio, bet gal ne dabar, o vėliau. Ir visai ne tokio, gal kitokio... Taip, jam labai patinka gyvūnai ir būtų labai smagu, jei toks būtų jo namuose, bet jis nėra tam pasirengęs!“, - apie „gyvas dovanas“ suaugusiems pasakojo moteris.
Gyvūną geriau planuoti po švenčių
Kelios savaitės prieš didžiąsias metų šventes ir gimtadienius – pats netinkamiausias metas naujo gyvūno įsigijimui. Priežastis – šeimininkas augintinio dar nepažįsta, nėra tinkamai perplanavęs kasdieninės rutinos. Gyvūnui taip pat ne lengva – jis baikštus, nelinkęs prie aplinkinių dėmesio.
„Kalėdas, Naujuosius Metus ar gimtadienius žmonės linkę švęsti į namus pasikvietę draugų, giminaičių arba patys pas juos išvykdami. Pirma, visiems mums ir taip pakanka šventinių rūpesčių, o čia dar reikėtų rūpintis gyvūnu. Tai naujas išbandymas. Antra, persikėlimas į naujus namus augintiniui ir taip sukelia stresą. Jis nesupranta, kad pagaliau rado nuolatinius namus. Gyvūnui tai yra teritorijos pasikeitimas, kuris gali sukelti nesaugumo jausmą, o šventinis šurmulys ir būrys šeimininko bičiulių tikrai nepadeda lengviau prisitaikyti“ – teigė Gyvūnų gerovės tarnybos „Pifas“ savanorė.
Svarstymus ir kalbas apie naujo šeimos nario įsigijimą geriau nukelkime į pošventinį laikotarpį. Tuomet grįžtame prie kasdieninių rūpesčių, galime lengviau planuoti laiką ir skirti daugiau dėmesio namams. Tuomet bus geriausias laikas pratintis prie naujo augintinio, jį mokyti bei skirti jam pakankamai dėmesio.