Netoli Varėnos esančioje saloje ką tik praūžė festivalis „Tamsta muzika 2012“. Tai – gana jaunas festivalis, tačiau jo organizatoriai nuo pat pirmųjų šio renginio žingsnių ragino nešiukšlinti bei saugoti nuostabų pušyną, į kurį vienam savaitgaliui suspinta keli tūkstančiai žmonių.
Šiais metais kiekvieną, kuris įžengė pro festivalio vartus, pasitiko štai toks ženklas:
GRYNAS.lt taip pat viešėjo šiame festivalyje ir žvalgėsi, ką gamtos ir ekologijos labui nuveikė jo organizatoriai, bei kaip vėliau tai išnaudojo gausybė muzikos mėgėjų.
Pirmiausia – dalykai, dėl kurių kėlėme nykščius į viršų:
- Gamybinių atliekų pritaikymas dalyvių reikmėms. Festivalio lankytojams norisi kur nors prisėsti pavalgyti ar išgerti kavos, o gal tiesiog paplepėti apie ką tik išgirstą grupę. Daugelis festivalių atrado priemonę, dalinai pakeičiančią sunkius stalus ir suolus – sėdmaičius. Tačiau „Tamsta Muzika“ žengė dar vieną žingsnį: staliukai netoli festivalio kavinės buvo pagaminti iš didžiulių kabeliams vynioti naudojamų ričių, sėdimos vietos – iš perpjautų gamyklinių prekių palečių bei ant jų užmestų plastikinių maišų su minkštu vatinu. Staliukai per tris dienas atlaikė gausybę melomanų bei kavamanų ir nė karto neteko girdėti nusiskundimų, kad sėdėti ant tokių naujo dizaino baldų būtų nepatogu. Be to, tokių atliekų nemokamai atsikračiusios įmonės irgi gavo naudos.
Negana to, riedutininkai ir riedlenčių mėgėjai turėjo galimybę pasileisti stačia galva žemyn nuo kalno ir nerti į porolono jūrą – taip pasiektas kompromisas tarp ekstremalių įspūdžių ir saugumo.
- Rūšiavimo konteineriai – stovėję prie įėjimo į festivalio teritoriją ir netoli scenos – šalia maistą ir gėrimus tiekusių kioskelių.
- Didžiuliai maišai šiukšlėms palapinių miesteliuose – galime tvirtai teigti, jog nė vienas neturėjo teisės skųstis, kad šiukšlių nėra kur išmesti. Palapinių miesteliuose tarp medžių ištempti maišai sudarė sąlygas stovyklaustojams palikti Varėnos salą švaresnę.
- Hamakai ir sūpynės – kuriuose gulėdamas ar sėdėdamas gali stebėti linguojančias pušų viršūnes, klausytis muzikos. Hamakuose gali net ir miegoti, jei netyčia pamiršai palapinę ir miegmaišį. Lankytojai tokią organizatorių idėją įvertino. Viso festivalio metu rasti laisvą hamaką nebuvo lengva.
- Sėdmaišiai, minkšti paklotai ir tiesiog šienas – gausybė idėjų, išgelbėjusių festivalininkus nuo skaudančio arba šlapio pasturgalio, o „Tamsta Muzika“ organizatorius – nuo gausybės medinių ar plastikinių suolų, kuriuos reikėtų nuomoti, atsivežti, surinkti.
Ir – dalykai, dėl kurių dedame riebų minusą. Šįkart – festivalio dalyviams:
- Nesugebėjimas atskirti rūšiavimo konteinerių. GRYNAS.lt specialiai įamžino rūšiavimo konteinerių turinį. Popieriaus konteineryje 80 proc. žaliavų buvo alkoholio skardinės. Lygiai toks pats liūdnas vaizdelis - stiklo, bei plastmasės konteineriuose. Taigi festivalio organizatorių geri norai ėjo perniek vien todėl, kad dauguma įsilinksminusių nesugebėdavo perskaityti užrašų ant konteinerių.
- Degančių cigarečių mėtymas pušyne. Nuorūkos – nors apie jų žalą aplinkai GRYNAS.lt ką tik rašė – mėtėsi daugybėje salos vietų. Galbūt kažkiek jų surankios vikrūs festivalio savanoriai. Tačiau neužgesintų cigarečių mėtymas pušyne – darbas kurio žalą ir galimą riziką sunku trumpai apibūdinti.
- Šiukšlinimas, šiukšlinimas ir dar kartą šiukšlinimas. Nuolat šen ir ten bėgiojusių savanorių dėka, teritorija prie scenos visuomet atrodė gana švari. Tačiau kiek tolėliau ant staliukų riogsojo maisto indeliai ir plastikiniai bokalai, nors čia pat – už kokių poros žingsnių jų laukė gausybė rūšiavimo ir buitinių atliekų konteinerių. Išvažiavus festivalio dalyviams palapinių miestelio teritorijos nebuvo užverstos šiukšlėmis, tačiau įvertinus organizatorių pastangas palaikyti švarą ir tvarką gamtoje, buvo galima labiau pasistengti.
Ir galiausiai – viena įdomybė. Festivalio lankytojus džiugino didelio garso nepabijojęs gandras, įsitaisęs aukštoje pušyje. Paukštis plačiais sparnais suko ratus aplink salą ir netgi buvo įsidrąsinęs nutūpti į patį kiek aptuštėjusio palapinių miestelio vidurį, tačiau jį išbaidė piktokas lankytojų šuo.
Jei jau gandrai atskrenda į festivalį, galima pripažinti, jog jis „gamtai draugiškas“. O jei rimtai, „Tamsta muzika 2012“ organizatorius galima įvertinti už pastangas visais būdais siekti principo „palik gražiau, nei radai“. Tokiame masiniame renginyje tai sudėtinga, tačiau įmanoma.
O štai festivalio dalyviams reikėtų pagalvoti, ar kitais metais atvykę į festivalį norėtų įsikurti lygiai tokioje pat vietoje, kokią ją paliko.