Penktokai jau geria šampaną ir rūko
„Mes daugiausiai vartojame vaistų, daugiausiai žudomės, jau net Rusiją alkoholio vartojimu aplenkėme. […] Mes nė centro neskyrėme nei sveikatos metams, nei vaikų metams. Šiais metais Prezidentė labai protingai pasakė, kad jeigu norime apsiginti nuo tariamo ar realaus priešo, bent 130 mln. turime mesti į gynybą. Kiek iš jų skirsime savo jaunimui, kurio šiandien daugiau nei pusė netinkama kariuomenei? Nė cento. Tik pirksime sunkių artilerijos pabūklų, kurių „kompažmogiai“ nepatems“, - piktinosi D. Kepenis.
Pranešėjas reziumavo, kad esame ne blogoje, o katastrofiškoje situacijoje. Sveikatos sfera yra apleista ir niekam neįdomi.
„Visada sakau, kad nebegalima daugiau laukti, bet nėra su kuo eiti į žygį. Visiems viskas gerai. Per trejus metus aplankiau daugiau negu šimtą mokyklų Lietuvoje, pravedėme per 60 įvairių projektų įvairiuose miesteliuose, bendravau su tūkstančiais moksleivių. Klausiu: kiek iš jūsų yra sveikų, pakelkite rankas. Pakilo viena iš šimto ir vėl atgal nusileido – nepatogu pasirodyti, juk sveikas tai lyg nenormalus“, - ironijos kalbėdamas neslėpė D. Kepenis.
Jis sako bendraujamas su moksleiviais sužinojęs ir daugiau stulbinančių faktų – pavyzdžiui, kad jau penktoje klasėje mokiniai ragauja šampano, didžioji dalis rūko „kaip garvežiai“.
Sveikatos ministrui įteikė 300 mln. litų čekį
Šalia išsakytos kritikos D. Kepenis pripažįsta žinantis ir išeičių iš šios situacijos.
Anot D. Kepenio, gyventi sveikai yra sunkus darbas, už kurį turėtų būti skatinama.
Žmogus yra didžiausias valstybės turtas, sako D. Kepenis, ir čia pat priduria, kad visi turėtume eiti miegoti sunerimę, kad tas turtas nyksta.
„Ką mes turime padaryti, kad visi ramiai miegotume? Atėjo į valdžią sveikatos ministras Vytenis Andriukaitis ir sako – Lietuvoje nėra sveikatos sistemos. Valio – tikrai nėra. Laukiam kada pradėsim, ką daryti – laukiam laukiam, Vytenis kovoja tai su privačia medicina, tai su daktarais, kurie dirba už 50 tūkst. - ir staiga išvažiuoja į Briuselį. Dabar ateina 16-oji ministrė ir ką mes matome? Ji mažins vaistų kainas, nes Prezidentė jai davė šitą uždavinį ir tvarkys teisinę bazę, kuri ištisai pertvarkoma. Aš siūliau buvusiam ministrui dar sausį padaryti pora pilotinių projektų – geriausia penkis: paimti kaimą, miestą, miestelį ir po dviejų metų parodytume, ką galima padaryti su tais pačiais resursais, kurie yra dabar. Mūsų 25 metų patirtis rodo, kad žmogus keturis kartus mažiau naudojasi ligoninių kasų paslaugomis, kada jis moka gyventi - fiziškai judėti, teisingai maitintis, save kontroliuoti, gyvena skaidrų ir dorą dvasinį gyvenimą“, - pasakojo garsiausias Lietuvos sveikuolis.
Reikia mokyti dirbti su močiutėmis
D. Kepenis įvardija kelias esmines problemas, kodėl sveikatinimo programos iki šiol nėra vykdomos: nėra žmonių, kurie galėtų kitus mokyti sveikai gyventi; nėra finansavimo, nėra sporto bazių – pradžiai užtektų bent jau takelių palei vandens telkinius ar trasų pabėgiojimui.
„Kūno kultūros specialistai (sveikatinimo – red. past.) darbui netinkami. Jie, kaip taisyklė, ir šalto vandens bijo, ir apie sveiką valgymą nėra girdėję, mankštos su bobute padaryti nemoka... Moka padaryti šuolį į aukštį, į tolį, bet nemoka su močiutėmis dirbti, jie tam nepasiruošę – turime šiandien juos tam ruošti“, - ragino D. Kepenis.
Pranešėjas sako, kad būtina pilotiniuose sveikatinimo projektuose apjungti šeimos gydytojus, sveikatos biurus ir tuos, kurie mokytų sveikai gyventi – ir reikia viską daryti profesionaliai, o ne dėl „parodymo“.
„Arba mes nemokame dirbti, arba tingime, arba kenkėjiškai darome taip, kad nieko nevyktų – daugiau kitų variantų nėra. Man sako – reikia išmokti džiaugtis, nes Lietuvoje yra daug laimėjimų, bet kokie laimėjimai yra pačioje brangiausiose srityje – žmogaus sveikatoje? Reikia pradėti dirbti profesionaliai ir baigti visų reikalų profanaciją“, - sakė Sveikuolių sąjungos prezidentas, dalyvaudamas konferencijoje Seime.