Nors tarnybiniai šunys dokumentuose oficialiai įvardijami kaip „specialioji policijos priemonė”, policininkams kinologams keturkojis visų pirma yra gyvas padaras, su kuriuo užsimezga emocinis ryšys. Šunys – ištikimi pagalbininkai, padedantys pareigūnams atlikti įvairiausias užduotis, pradedant nusikaltėlio sulaikymu ir baigiant narkotikų, dingusių žmonių paieška.
Policininkai kinologai būsimus tarnybinius šunis ruošia patys: išsirenka iš vados šuniuką, prižiūri ir dresuoja, vėliau išlaiko specialius egzaminus, patvirtinančius, kad keturkojai pasirengę tarnybai. Tačiau iki tokio laimėjimo, kokį praėjusią savaitę parsivežė Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Patrulių kuopos kinologų grupės specialistas Eimantas Senikas, su savo augintiniu Enzo tapęs kinologų su savo tarnybiniais šunimis daugiakovės pirmenybių nugalėtojais, – ilgas kelias. Nueiti jį reikia ir žinių, ir kantrybės. Alytiškiai policijos kinologai, mielai sutikę apie savo darbo virtuvę papasakoti „Alytaus naujienų” skaitytojams, neabejoja, kad darbas su tarnybiniais šunimis – ne kiekvienam. Vien meilės gyvūnams nepakaks, nors ir be jos, žinoma, nė iš vietos.
„Komisaras Reksas” – graži pasaka ir gera reklama
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Patrulių kuopos Kinologijos skyrius įsikūręs atokiau nuo miesto šurmulio – Vidzgirio miške, netoli Nemuno. Prieš kelerius metus įgyvendinant Europos Sąjungos projektą šiuolaikiškai įrengtas pastatas, sutvarkyta aikštelė šunims dresuoti, specialūs voljerai, kabinetai pareigūnams.
Šiuo metu Lietuvoje policijos sistemoje tarnauja apie 80 tarnybinių šunų, Alytaus apskrityje – 7. Alytuje tarnybą atlieka keturi tarnybiniai šunys, trys iš jų – belgų aviganių veislės, o su jais dirba trys policijos kinologai. Ar pareigūnai ir jų augintiniai sulaukia visuomenės dėmesio tik tada, kai iš varžybų parveža garbingus apdovanojimus? Ne paslaptis, kad policijos kinologo specialybę išpopuliarino vokiečių TV serialas „Komisaras Reksas”, nors profesionalai sako, jog tai – tik graži žydrojo ekrano pasaka, turinti mažai bendro su tikrove.
Į Kinologijos skyrių neretai užsuka moksleivių ekskursijų. Vaikams įdomu viskas: ar protingi policijos šunys? Kokių triukų moka? Kaip tapti policijos kinologu? „Reikia dviejų dalykų: noro dirbti ir meilės gyvūnui. Jei tai turi – išmokysime dirbti, suteiksime žinių. Šunį sugadinti lengva, o gerai paruošti tarnybai – sunku, reikia daug kantrybės. Šuo turi pakliūti į geras, patikimas profesionalo rankas”, – sako E. Senikas, kuris žino daug tarnybinių šunų dresavimo paslapčių. Beje, jos tinka ir dekoratyvinių veislių augintiniams.
„Viena pagrindinių – šuo turi pajusti, kas yra vadas, kaip vilkų gaujoje, nes jei gyvūnas manys, kad lyderis – jis, tokia ir tebus dresūra”, – sako policijos kinologas, pastebintis, kad daugelis to nesupranta. Todėl šuo šeimos narius pripažįsta kaip sau lygius arba – kas jau visai blogai – kaip žemesnius, pastaruoju atveju gali pasitaikyti ir traumų, šuo dėl netinkamo auklėjimo tampa agresyvus.
Šuniui nepaaiškinsi, kad šeimininkui atostogos
Auginantieji namie šunis žino: keturkojui nepasakysi, kad šeimininkui atostogos ir todėl jis nebus vedžiojamas, negaus ėsti. Policijos kinologų darbe – tas pats. „Šeriame savo šunis, valome voljerus, patys juos vedžiojame, taip pat savaitgaliais ir per atostogas. Atostogų metu išvykus ilgesniam laikui tenka tartis su kolegomis, kad pavaduotų”, – pasakoja policijos kinologas R. Černiauskas.
Kinologų grupės specialistai dirba pamainomis, tačiau į iškvietimus jiems tenka vykti ir laisvu nuo tarnybos laiku, jeigu reikia tarnybinių šunų pagalbos. Visi policijai talkinantys keturkojai yra išlaikę specialius testus ir egzaminus, kurių metu patvirtinama, kad jie geba atlikti pagrindines užduotis: ieškoti daikto, turinčio žmogaus kvapo, surasti žmogų įvairiose vietovėse, sekti žmogaus pėdsakais, užtikrinti apsaugos funkcijas (nusikaltėlio sulaikymas), atlikti bendro paklusnumo komandas. Be to, kai kurie šunys geba atlikti ir specialiąsias užduotis. Kinologo R.Černiausko Koksas kviečiamas dalyvauti kratose, kai reikia aptikti narkotikus, Svajūno Bunzos Zylė – ieškoti lavonų.
Lietuvoje įprasta, kad šunis, su kuriais dirbs, išsirenka, užsiaugina ir dresuoja patys policijos kinologai, o jų kolegos daugelyje užsienio šalių dirba su tarnybai jau paruoštais keturkojais. Šuo parenkamas pagal tam tikras darbines savybes, tačiau geriausia testuoti 7–8 mėnesių, kai jau galima atlikti sudėtingesnius testus, stebėti, ar keturkojis bijo aukščio, stipraus garso, minios, slidžios dangos, ar turi pagrindinę reikalingą savybę – medžioklės instinktą, tai yra persekioti grobį, stebimas šuns atkaklumas, ištvermė, koncentracija, savarankiškumas ir bendradarbiavimas su šeimininku.
Vertinti šuniuko darbines savybes – tas pats, kas ieškoti talentingų naujagimių
„Bandyti nustatyti, ar tarnybiniam šuniui reikalingų gebėjimų turi mėnesio šuniukas, yra tas pats, kas ieškoti dailei ar muzikai gabių naujagimių”, – sako policijos kinologas E.Senikas. Nors tarnybiniai šunys parenkami iš atitinkamų savybių turinčių šunų palikuonių, vis dėlto tam tikra loterija pasirenkant augintinį išlieka. Vos gimęs šuniukas jau rodo savo charakterį: vienam reikia parodyti, kur yra maistas, o kitas moka pats pakovoti už save – skverbdamasis prie ėdalo išstumdo savo brolius ir seses. Štai pastarasis ir galėtų tapti policijos šunimi, tačiau neretai augant charakteris keičiasi. E.Senikas pasakoja, kad dabartinį savo šunį, čempioną Enzo, išsirinko ir parsivežė 1,5 mėnesio, pats jį auklėjo, bet pirmųjų testų metu augintinis gebėjimais nusileido kitiems šuniukams iš tos pačios vados, o sulaukęs metų tapo puikiu tarnybiniu šunimi ir džiugina šeimininką.
Šiuo metu Lietuvoje yra daug belgų aviganių veislės tarnybinių šunų, kurie ne tokie atsargūs kaip vokiečių, turi mažesnį savisaugos instinktą, tai yra linkę rizikuoti, be to, labai ištvermingi, judrūs. „Nesmagu, kai vėl ir vėl išgirstu klausimą – o kodėl šuo toks… liesas? Mano Koksas gauna ne tik jam priklausantį sauso maisto davinį, bet ir papildomą, tačiau yra labai judrus. Ramiai gulintį jį mačiau tik kartą, kai į kaklą įkando erkė ir šuo rimtai susirgo. Be to, tarnybinis šuo ir negalėtų būti nutukęs, nes jis tiesiog nepajėgtų atlikti užduočių”, – pasakoja policijos kinologas R.Černiauskas.
Beje, geru tarnybiniu šunimi gali tapti ir neveislinis šuo, turintis lyderio savybių, išorė tarnybiniam šuniui nėra svarbi, kitaip nei tam, kuris veisiamas parodoms.
„Komisarams reksams” – specialūs batukai
Kas laukia tarnybinio šuns, išėjusio į užtarnautą poilsį? – štai dar vienas klausimas, į kurį neretai tenka atsakyti policijos kinologams. Pasirodo, amžiaus riba, iki kurios šuo gali tarnauti policijoje, nenustatyta, viskas priklauso nuo darbinių savybių, fizinės formos, sveikatos būklės. Deja, su amžiumi keturkojus, taip pat ir tarnybinius, puola įvairios ligos, jeigu jos kritinės – šunis tenka užmigdyti, kaip ir „civilius”. Kinologai ištikimo draugo netektį išgyvena lygiai taip pat, kaip bet kuris mūsų, atsisveikindamas su savo augintiniu.
Tačiau gamtos dėsniai neišvengiami. Kai tarnybinis šuo pasiekia brandų amžių, kiekvienas policijos kinologas pradeda ruošti pamainą – dresuoti jauną keturkojį, todėl kartais turi du augintinius, bet šuo dviejų šeimininkų – niekada.
Nors tarnybinis šuo yra labiau pagalbininkas darbe nei augintinis, vis dėlto kiekvienas jų mylimas ir lepinamas. Už gerai atliktą užduotį šunys nusipelno skaniukų – tam puikiai tinka dešrelės. Policijos kinologai stengiasi kaip įmanoma geriau pasirūpinti savo keturkojais. Štai R.Černiauskas pernai žiemą per didžiuosius šalčius buvo parsivežęs Koksą namo, nors keturkojis tuo metu šėrėsi. Valymo užteko visiems šeimos nariams, bet niekas neprieštaravo.
Kinologų grupės specialistas E.Senikas džiaugiasi naujove, kuri taip pat padės pasirūpinti tarnybiniais keturkojais, – Alytaus kinologijos skyriui skirtas komplektas specialių batukų, kuriais „komisarai reksai” avės vykdami į užduotis. Idėja apauti tarnybinius šunis batukais kilo Didžiojoje Britanijoje, kur pastebėta, kad, vydamiesi pažeidėjus, jie dažnai susižeidžia letenas dėl netyčia pamestų aštrių daiktų ir dėl sprunkančių nusikaltėlių tyčia primėtytų šukių. Alytiškiai kinologai sako, kad jų šunys irgi gali susižeisti letenas apieškant apleistas vietoves ar teritorijas bei ten sulaikant įtariamus asmenis.
Tik faktai
*Europoje šunys policijoje pirmąkart įdarbinti 1859 m. Belgijoje, kur su policininkais ėmė patruliuoti gatvėse. Netrukus Belgijos pavyzdžiu užsikrėtė Vokietija, Prancūzija, Austrija, Vengrija.
*1890 m. Vokietijoje pradėtos rengti mokomosios programos – imta ruošti šunis tam tikroms veiklos sritims (policijai, armijai, muitinei) ir specializacijoms (patruliavimui, paieškai, įkalčių nustatymui). Didžioji Britanija į tai žiūrėjo be entuziazmo – šunų mylėtojų tėvynėje buvo manoma, kad šunys turi leisti gyvenimą ramiau ir saugiau, nei tarnaudami policijoje, nes šiame pavojingame darbe gali būti sužeisti ir žūti.
*1914 m. Londono policininkams leista patruliuoti su savo šunimis, ir gatvėse pasirodė margas būrys aviganių, retriverių, kolių, terjerų, spanielių.
*Tarnybinės šunininkystės padalinys Lietuvos Respublikos vidaus reikalų sistemoje pradėtas kurti 1950 m. 1974-aisiais imtas statyti dabartinis Minsko plente įsikūręs Kinologijos centras. Tuomet tai buvo vienas moderniausių ir geriausių kinologijos centrų Sovietų Sąjungoje. 1980 m. įkurtas tarnybinių šunų veislynas. Kriminalistinės odorologijos skyriuje kaupiama informacija apie žmogaus kvapų mėginius, tvarkoma jų apskaita ir atliekamas ekspertinis kvapų mėginių identifikavimas.