Reda Konstantinavičienė, Vilniaus miškų urėdijos medelyno viršininkė, sako, kad eglutės šventėms kertamos tik tose vietose, iš kur jas būtina pašalinti, tad gyvo medelio pasirinkimas neprisideda prie miškų naikinimo

„Girininkai jas surenka iš griovių, prie elektros laidų, retindami mišką. Gerų medelių niekas specialiai nekerta. Dalis eglučių taip pat auginamos medelyne, sodinukų lieka nuo miško želdinimo“, - aiškina R. Konstantinavičienė. 
Pagrindinė prekyba šventinėmis eglutėmis prasideda antrą gruodžio savaitę.

Per šventes nupirktos medelyno eglutės keičiamos naujais sodinukais, nenupirktos auga toliau, o neparduotų nukirstųjų šakomis dengiami kiti augalai.

Tuo metu plastiko eglutės į parduotuves dažniausiai atkeliauja iš Kinijos, todėl jas gabenantis trasportas į aplinką išmeta teršalų. Taršia laikoma ir paties tipiniams medeliams naudojamo plastiko polivinilchlorido gamyba.
Dirbtinių eglučių prekybos tinkluose parduodama kelis kartus daugiau nei gyvų.

Per keletą metų dirbtinės eglutės savo gyvenimą dažniausiai baigia sąvartyne, tad nelieka ir galimybės jas perdirbti. Su bendromis šiukšlėmis išmesti įprasti dirbtiniai medeliai nesuyra šimtą ir daugiau metų.

Gyvos eglutės užaugdamos taip pat vykdo aktyvią fotosintezę, kuri padeda iš atmosferos pašalinti anglies dioksidą. Kai žiemos šventės baigiasi, irdami medeliai anglies dioksidą išleidžia, tačiau lieka „neutralūs“, nes šiltnamio dujų paskleidžia tik tiek, kiek jų buvo pasiėmę.

Nebereikalingas gyvas eglutes dar galima panaudoti biokurui. Pernai per kasmetinę šventinių medelių surinkimo akciją Lietuvos gyventojai jų sunešė daugiau nei 12 tonų.

Iš viso Lietuvos miškų urėdijos pernai pardavė per 21 tūkst. nukirstų ir 8 tūkst. vazonuose pasodintų kalėdinių eglučių bei dar 4,5 tūkst. jų šakų. Tuo metu vien „Maximos“ prekybos tinkle pernykščiu šventiniu sezonu nupirkta 24 tūkst. dirbtinių medelių, o tikrų – 2-3 kartus mažiau.

Gyvų eglučių kaina prasideda nuo maždaug dešimties litų. Plastikinę galima gauti ir už kelis litus. Vis dėlto patys populiariausi dirbtiniai medeliai – nuo metro iki poros metrų aukščio – yra brangesni. Prekybininkai mano, kad jie išpopuliarėjo, nes yra patogesni, nuo jų neima byrėti spygliai.

R. Konstantinavičienė nurodo, jog spyglių ilgai nemeta ir gyvi šventiniai medeliai, pasodinti vazonuose. Susidomėjimas jais pastaraisiais metais išaugo. „Daug kas ketina po švenčių juos pasisodinti į žemę. Kad pavyktų, medelį reikia kuo trumpiau laikyti šiltose patalpose, tačiau į balkoną išnešti irgi yra klaida. Geriausia vazoną įkasti į žemę, apdengti ir eglutę persodinti pavasarį“, - aiškina pašnekovė.

Tiek šalies urėdijos, tiek prekybos tinklai nurodo, kad pagrindinė prekyba Kalėdų eglutėmis Lietuvoje prasideda antrą gruodžio savaitę.