Pastebi rimtus pokyčius
A. Gaidamavičius GRYNAS.lt teigė pastebėjęs, kad šiemet kaip niekad nuseko jo šulinys. Gamtininkas sako, kad vandens neužtenka visiems poreikiams patenkinti. Anot jo, panašioje situacijoje atsidūrė ir kiti žmonės.
Kodėl taip galėjo atsitikti? Pašnekovas aiškino, kad vanduo iš šulinių galėjo išnykti dėl krintančio gruntinio vandens lygio. Gamtininkas sakė, kad tai yra klimato kaitos padarinys, su kuriuo nesikeičiant situacijai gali tekti susitaikyti.
Taip būna kartą per septynerius metus
Anot specialistės, dėl nusekusio vandens labiausiai kenčia Vakarų Lietuvos gyventojai. Beje, ji atkreipė dėmesį, kad šiemet gruntinio vandens lygis žemesnis už vidurkį.
Pasidomėjus, kada šuliniuose vėl gali padaugėti vandens, pašnekovė tikslaus atsakymo pateikti negalėjo. Ji svarstė, kad toks gruntinio vandens lygis gali ir ilgėliau nusistovėti: „Sunku pasakyti, ar tai netaps ilgalaike tendencija. Toks gruntinio vandens lygio kritimas pastebimas kartą per septynerius metus. Pernai taip pat buvo kritimas, bet mažesnis. Labiausiai ši tendencija jaučiama Šiaurės Lietuvoje, bet šiemet ji persikėlė į Vakarų Lietuvą,“ - kalbėjo J. Arustienė.
Kaip bebūtų, ji laikėsi pozicijos, kad naudojantis šuliniais visuomet yra tam tikra rizika. Geologė mano, kad už juos patikimesni arteziniai gręžiniai. Tai garantuoja ne tik nesibaigiančius vandens išteklius, bet ir gerą vandens kokybę.
Šulinius pradėjo valyti dažniau
Anot jo, šiuo metu daugiausiai problemų turi tie žmonės, kurių šuliniai uždumblėję.
Pasak M. Garecko, šuliniuose vandens gali sumažėti ir dėl netoliese kasamų prūdų, taip pat įrenginėjant inžinerinius tinklus. Jei šulinyje vandens netikėtai sumažėja, šulinį galima pagilinti. „Jei gruntas stabilus – molis, šlynas (glitus molis, - red. past.) – galima kasti dumblą ir leisti žiedus. Jei gruntas nestabilus, tada leidžiamas nerūdijančio plieno vamzdis“, - tikino šulinių kasėjas.
Hidrologas: situacija nėra jau tokia ir gera
Lietuvos hidrometereologijos tarnybos Hidrologijos skyriaus vedėjas Aleksandras Kajutis GRYNAS.lt teigė, kad šiemet ežeruose ir upėse vandens lygis iš tiesų buvo žemesnis nei įprasta. Jis mano, kad tokia tendencija fiksuota dėl to, kad šiemet iškrito mažiau kritulių už daugiametį vidurkį.
Tačiau specialistas aiškino, kad gruntinis vanduo taip greitai į tokius pokyčius nereaguoja. Anot jo, pirmiausia vandens sumažėja ežeruose, o tik vėliau pastebimi gruntinio vandens lygio pokyčiai.
„Situacija nėra pati geriausia. 1969 metais buvo pasiektas maksimumas – aukščiausias gruntinio vandens lygis. Po to jis nė karto neatsistatė. Paviršinio vandens lygis buvo pakilęs ir daugiau, bet gruntinis vanduo tokio lygio kaip šiais metais taip ir nepasiekė“, - sakė A. Kajutis.