Į Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centrą nuvežti pasieniečių šunys likimo nuskriaustiems vaikams suteikė nepakartojamų emocijų, o terapijos tikslų turintys renginys pranoko lūkesčius.
Ketvirtadienį trys Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kinologai su savo augintiniais nuvyko į Prano Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centrą Kaune. Čia vyko kol kas Lietuvoje retas renginys, kurio metu aklų ir silpnaregių vaikų ugdymui buvo naudojamas netradicinis socializacijos metodas – šunų terapija.
Pagrindiniais veikėjais tapo tarnybinis labradorų retvireris Faro, belgų aviganis Brendi bei asmeninis vieno VSAT kinologo spanielis Benas.
Pasieniečių kinologų veiklą renginyje pristačiusiam VSAT kinologinės veiklos vadovui Žydrūnui Karčiauskui labiausiai įsiminė nušvitę aklų ir silpnaregių vaikų veidai, kai jie pajuto šalia esant dresuotus protingus šunis.
„Visiems vaikams leidome pavedžioti ir paglostyti mūsų keturkojus, - sakė Ž. Karčiauskas. – Susidarė eilė centro auklėtinių, kurie norėjo prisiglausti prie šunų. Prispaudę galvas prie keturkojų kūnų mažieji neregiai negalėjo nuo jų atsiplėšti. Galima tik įsivaizduoti, kokios teigiamos emocijos tuo metu buvo užvaldžiusios šiuos likimo nuskriaustus vaikus“.
Centro auklėtiniai taip pat galėjo pajusti, kaip šunys vykdo žmogaus komandas. Iš salės, kur vyko šunų terapija, vaikai vedė Faro, Brendi ir Beną „parodyti“ savo gyvenamųjų patalpų. Taip aklieji ir silpnaregiai bandė kuo labiau prailginti šias tiek džiaugsmo ir emocijų sukėlusio renginio akimirkas.
VSAT kinologai ir centro atstovai sutarė, kad būtina vystyti šunų terapijos metodą – kitas panašus susitikimas su aklais ir silpnaregiais vaikais vyks pavasarį gryname ore.
Faro ir Brendi specialiai buvo atrinkti šiam susitikimui su vaikais, nes jie nėra iš tų VSAT šunų, kurie mokomi sulaikyti įvairius pažeidėjus. Šie Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre pasirodę keturkojai yra apmokyti žmogaus gelbėjimo ir paieškos bei pėdsekystės, todėl su jais nepavojinga kontaktuoti pašaliniams. Spanielis Benas irgi pasižymi protingumu bei draugiškumu.
Šunų terapijos metodas, pasak P. Daunio aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro atstovų, pasaulyje įgyja vis daugiau populiarumo, o Lietuvoje dar tik pradedamas taikyti. Tiesioginis bendravimas su šunimis centro auklėtiniams pagerina socializaciją visuomenėje, suteikia daug gerų emocijų ir formuoja teigiamą požiūrį į aplinką.
Šunys nuo seno yra naudojami kaip negalią turinčių žmonių pagalbininkai, vedliai ir terapeutai.