Problemos dėl pigesnių mikroschemų
Keliose Alytaus veterinarijos įmonėse pasiteiravus gyvūnų ženklinimo kainų paaiškėjo, kad šiuo metu jos svyruoja nuo 15 iki 25 eurų. Dar prieš Naujuosius ženklinimas gyvūnų augintojams atsieidavo apie 30 eurų. Dabar kai kurie už 15 eurų gyvūnus ženklinantys veterinarijos specialistai teigė, kad į tą pačią kainą įeina ir atvykimas į augintojo namus, jeigu jie yra ne toliau nei 5 kilometrų spinduliu, o šeimininkui, pageidausiančiam ir skiepo nuo pasiutligės, tereikės primokėti 1 eurą. Kiti veterinarijos gydytojai papildomai už minėtą skiepą, galiojantį net trejus metus, prašo nuo 3 iki 10 eurų, tiesa, namo teikti paslaugų nevažiuoja.
Kai kurie veterinarijos specialistai dėl ženklinimo besiteiraujančius asmenis vilioja kainomis, kiti, už paslaugą prašantys brangiau, kaip privalumą pateikia mikroschemų kokybę, dydį, ilgą veikimo garantijos terminą.
„Šiuo metu dirbame su dviejų gamintojų mikroschemomis, kurios iš tiesų patikimos. Vien savikaina, kai jas parsisiunčiame, atsieina 12 eurų. Natūralu, kad šiomis mikroschemomis ženklinti gyvūnus po 10 ar 15 eurų nerealu. Todėl neatmetame galimybės užsisakyti pigesnes mikroschemas, kad gyvūnų augintojams pasiūlytume ir mažesnę ženklinimo paslaugos kainą. Tačiau su pigesnėmis mikroschemomis gyvūnų šeimininkai gali turėti bėdų. Yra pasitaikę atvejų, kai mikroschemos nusislenka į kitas kūno vietas ir tuomet jas sunku aptikti, be to, teko girdėti, jog jos gali neveikti ar nustoti veikti po kurio laiko. Visgi ypač neveislinių augintinių turintiems žmonėms tai leistų lengviau pakelti finansinę naštą.
Bet kokiu atveju paliksime galimybę žmonėms pasirinkti – jeigu jie pageidaus kokybiškesnių mikroschemų, savaime suprantama, kad ir kaina bus aukštesnė“, – sakė veterinarijos gydytoja Justina Urbanavičienė.
Specialistė gyvūnų augintojams patarė neskubėti jų ženklinti, mat iki 2017 metų balandžio dar pakankamai laiko. Šita data negalioja tik nuo šių metų gimusiems augintiniams, kuriuos privaloma suženklinti per pirmuosius keturis jų gyvenimo mėnesius.
Paklausta, ar šiemet teko suženklinti daug gyvūnų, gydytoja atsakė – vos aštuonis. Kad didesnę gyvūnų vadą ženklinti atvežusiems augintojams nebūtų taip skausminga finansiškai, specialistė taiko didesnes nuolaidas.
Gamintojas reikšmės kokybei neturi
Gyvūnų ženklinimo mikroschemomis kainą sumažino ir Alytuje kliniką turinti gydytoja Violeta Saudargienė, tačiau, jos įsitikinimu, pigesnės mikroschemos nereiškia, kad jų kokybė yra prastesnė: „Iš tiesų mikroschemų kainos skirtingos ir priklauso nuo gamintojų. Gal ir būna atvejų, kai po dvejų metų mikroschemos nustoja veikti, bet tikrai pasitaiko, kad ir gerų atsiliepimų turinčių gamintojų mikroschemos ima neveikti. Pavyzdžiui, visa vieno gamintojo mikroschemų partija buvo išleista nekokybiška, todėl joms sugedus keitėme nemokamai, mat gamintojas visa tai kompensavo. Pasirinkti, kurio gamintojo mikroschema ženklinti gyvūną, šeimininkas negali, tačiau turime kelių dydžių mikroschemų, pritaikytų tiek didesniems, tiek mažesniems gyvūnams.“
Pasak V. Saudargienės, informacijos apie gyvūnų ženklinimą besiteiraujančių žmonių daug, nors masinio sujudimo ženklinti kol kas nejusti. Kaip ir iki šiol, ženklinti dažniausiai atvežami brangūs veisliniai arba kartu su šeimininkais po užsienį keliaujantys gyvūnai.
Gydytoja įsitikinusi, jog žmonių, kurie sąžiningai ženklins kaimuose augančias kates, garažuose atsivedusias po kelis kačiukus, neatsiras, o ir sugaudyti jas tam, kad būtų patikrinta, ar ženklintos, beveik neįmanoma.
„Neabejoju, padaugės gyvūnų skandinimo atvejų. Apskritai nemanau, kad privalomas gyvūnų ženklinimas pasiteisins ir kažin ar nesukels daugiau neigiamų reiškinių. Jau dabar net į gyvūnų skiepus žmonės reaguoja su baime – klausia, ar mes pulsime jų augintinius priverstinai ženklinti. Gali būti, kad padaugės neskiepytų gyvūnų, juos slėps ir vėl ims plisti įvairios virusinės gyvūnų ligos“, – pamąstymais dalijosi gydytoja.
Gyvūnų veisėjų įpareigojimas suženklinti nuo šių metų gimusius gyvūnus per pirmuosius keturis jų gyvenimo mėnesius arba iki parduodant kitiems asmenims V. Saudargienei atrodo nelogiškas: „Taip užkraunama dar viena finansinė našta gyvūnų veisėjams, kuri gali branginti ir gyvūnų kainas. Ar nebūtų logiškiau, jeigu pagal veisėjų ir pirkėjų susitarimą susiženklinti gyvūnus galėtų ir naujieji šeimininkai?“
Veterinarijos gydytoja ketinimus duomenų bazes, į kurias įvedami gyvūnų ir jų augintojų duomenys, sujungti su elektronine bankininkyste taip pat vertina įtariai. Jos nuomone, einama ta linkme, kad augintiniai taip pat būtų apmokestinti.
Visų nesukontroliuos
Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Romas Černius įsitikinęs, kad rinka pamažu pati sureguliuos gyvūnų ženklinimo kainas, o mikroschemos turės atitikti standartus – būti sertifikuotos ir šunų augintojui suteikti bent dešimties metų veikimo garantiją. Jeigu paaiškėtų, kad mikroschema nekokybiška, nustojo veikti anksčiau, šunų augintojai galės reikalauti nemokamo gyvūnų perženklinimo.
Naminių gyvūnų suženklinimo kontrolę vykdys Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, kurie, atlikdami kitus darbus, kartu atsitiktinai tikrins, kaip gyvūnų šeimininkai laikosi reikalavimų.
„Baudomis mes negrasiname. Pirmą kartą už reikalavimo nevykdymą gyvūnų šeimininkų lauks įspėjimai, antrą kartą jau grės baudos nuo 29 iki 110 eurų. Suprantama, pervažiuoti ir patikrinti visus vienkiemius mes neturime galimybių – nei lėšų, nei žmonių“, – teigė R. Černius.
Paklaustas, kaip planuoja sutikrinti kaime augančias kates, tarnybos vadovas neslėpė, kad tai beveik neįmanoma: „Suženklinti privaloma ir kates, bet kaip tai sukontroliuoti ir įgyvendinti praktiškai, aš nežinau. Manau, čia bus problemų.“
R. Černius taip pat neatmetė tikimybės padaugėsiant žiauraus elgesio su gyvūnais, jų atsikratymo atvejų.
Bumo Alytaus regione nėra
Gyvūnų globos ir kontrolės tarnybos vadovė Jurgita Gustaitienė tikino, kad šiuo metu daugiau gyvūnų paliekama likimo valiai, ypač didesniuose miestuose. Daugiausia atsikratoma šunimis.
„Teko bendrauti su daugybe žmonių. Ne vienas teigė neketinantis mokėti už ženklinimą ir, jeigu kas nors atvažiuos tikrinti, atiduosiantis gyvūnus kontrolieriams – tegul išsiveža. Alytaus regione ši situacija nėra tokia aštri. Galbūt dzūkai, ypač kaimo žmonės, yra jautresni, gyvūnus augina, nepalieka jų“, – svarstė J. Gustaitienė.
Ji įsitikinusi, kad didysis sujudimas paliekant gyvūnus likimo valioje bus nuo kitų metų: „Pritariu, gyvūnai turėtų būti ženklinami, tačiau manau, kad paskubėta įvesti tokį reikalavimą. Tai sukėlė chaosą ir daug neaiškumų. Procesas turėjo būti vykdomas etapais, o dabar net nebuvo tinkamai pasiruošta, iš pradžių neveikė gyvūnų augintojų registracijos duomenų bazė.“
Pasak J. Gustaitienės, gal reikėjo pagalvoti ir apie kitokią sistemą – kad gyvūnų augintojai, į valstybės biudžetą sumokėję mokesčius už naminius gyvūnus, turėtų galimybę juos suženklinti nemokamai.