Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) liepos 4-os dienos nutartimi panaikino 2012-12-31 dieną priimtą Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, kuriuo asociacijos „Baltijos vilkas“ skundas buvo pripažintas nepagrįstu, atmetė organizacijos apeliacinį skundą dėl šio sprendimo, taip pat nutraukė pradinį asociacijos skundą dėl vilkų sumedžiojimo limito.
Teisėjų kolegija nenagrinėjo ginčo esmės, bet nusprendė, kad apskųstasis Aplinkos ministro įsakymas yra ne individualus, o norminis teisės aktas. Pagal Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymą, dėl norminio administracinio teisės akto į teismą kreiptis gali tik ribotas subjektų ratas. Tai Seimo nariai, įvairūs kontrolieriai, teismai, prokurorai ir profesinės savivaldos asociacijos. Šiame sąraše nevyriausybinių organizacijų nėra. Todėl LVAT ir priėmė sprendimą panaikinti ankstesnę administracinio teismo nutartį, o bylą išvis nutraukti.
Skundas dėl kvotos bei su juo susiję atskirieji skundai nagrinėti įvairiose instancijose, ir nė vienoje jų nekilo abejonių ar ginčo dėl to, jog ministro įsakymas yra individualus teisės aktas. Todėl toks vyriausiojo administracinio teismo sprendimas vilkus ginančiai organizacijai buvo netikėtas.
Be to, jis nebegali būti skundžiamas – taigi, byla dėl formalių priežasčių nutraukta po to, kai ji praėjo visus etapus ir beliko priimti galutinį sprendimą.
Teismo sprendimas reiškia du dalykus. Pirma, ginčas taip ir nebuvo išspręstas, t. y. nebuvo atsakyta į klausimą, ar nustatant kvotą buvo teisingai taikytos Vilko populiacijos reguliavimo plano nuostatos.
Antra, teisėjų kolegijos išaiškinimas reiškia, kad nevyriausybinės organizacijos iš esmės neturi teisės tiesiogiai kreiptis į teismą dėl Aplinkos ministro įsakymų, susijusių su medžioklės kvotomis. Net jei jie akivaizdžiai prieštarautų įstatymams ar pažeistų viešąjį gamtosauginį interesą.
Teisminio ginčo chronologija ir susiję dokumentai viešai prieinami asociacijos svetainėje. Organizatoriai norėtų, jog teisės žinovai pateiktų viešus ar privačius tokio teismo sprendimo vertinimus, teisės studentai kviečiami panagrinėti šį viešojo gamtosauginio intereso gynimo precedentą.