Norisi namie turėti eglutės kvapą

Rotušės aikštėje aplink miškininkų atvežtas šakas sukiojosi daugybė žmonių – nuo visai mažučių, sėdinčių dar vėžimėliuose, atkeliavusių su jaunais tėveliais, iki vidutinio ir visai garbaus amžiaus vilniečių. Visi jie noriai rinkosi šakas, o dalis pakalbintų prisipažino, kad šaką vietoje eglės renkasi nebe pirmus metus.

Vilnietis Rokas GRYNAS.lt sakė į Rotušę užsukęs žmonos paliepimu: „Neturėjau ką veikti, žmona parodė, pati dabar mokosi egzaminui, tai aš už auklę... Išvarė iš namų“, - juokėsi jaunas vyras, į aikštę užsukęs su mažu vaiku ir išsirinkęs eglės šaką.

Jis pasakojo, kad pernai jo šeima buvo išsirinkusi eglutę vazonėlyje, bet pamena, kad ją buvo sunku atsivežti iki namų, todėl šiemet pasirinkta altenatyva – eglės šaka. „Norisi gyvos eglės, ne dirbtinės, kad vaikui tą kvapą pajausti, šiemet galbūt iš tingumo pirkti vazoną, atvažiavome šakos – užteks ir jos“.

Paklaustas, kaip šeimoje yra švenčiamos Kūčios ir Kalėdos, Rokas sakė, kad visada per šventes keliauja pas tėvus ir stengiasi laikytis tradicijų. Kadangi dar gyvos tiek jo, tiek ir žmonos močiutės, šios priruošia 12 patiekalų Kūčių stalui - deda šieno po stalu, verda koldūnus su aguonomis, saldžią sriubą, kepa žuvis, rengia silkes.

„Jau antrus metus stengiamės patys iškept, padaryt, aišku norisi kažką ir nusipirkt“, - neslėpė Rokas.

Šakų paėmė ir bendradarbiams

„Gyvų eglučių tikrai gaila, gaila net ir šakų. Niekad nepuošiam gyvos eglutės, nes po to labai gaila jas nupuošti. O šakas paėmiau keliems žmonėms – kokiom penkiom šeimom – artimiesiems ir bendradarbiams“, - pasakojo kita užkalbinta praeivė Jolita.

Netoli dirbanti moteris teigė, kad šakas iš miškininkų dovanų gauna ne pirmus metus, vos tik išgirsta, kad vyks tokia akcija, ir susiorganizuoja galimybę atvykti.
P. Janušauskas
Žmonės šiek tiek mažiau lenda į miškus ir savavališkai kerta egles. Aišku, niekada nebuvo, kad visiškai nei vienos eglės neiškirstų. Jei miškininkai užtinka, bauda siekia nuo 50 iki 100 Lt ir dar skaičiuojama eglutės pardavimo kaina bei žala laukinei augmenijai.

„Svarbu laikytis tradicijų, tokių, kokias radome, jas išlaikyti ir palikti savo vaikams“, - svarstė moteris. Jos teigimu, per Kūčias patiekalų skaičius gal ir nesiekia 12, bet stengiamasi prisilaikyti maisto tradicijų.

Dovanas moteris teigė perkanti per visus metus, todėl švenčių išvakarėse nepagauna didelė kalėdinė karštinė.

Šaką puoš vaikų pagamintais žaisliukais

Su dviem mažais vaikais į Rotušę atkeliavusi Jurgita, teigė ne pirmus metus ateinanti pasirinkti šakų. Kartais pavyksta ateiti laiku ir kažką gauti, kartais akcija baigiasi anksčiau.
„Turime vaikų pagamintų žaisliukų – eina į keramikos būrelį“, - prasitarė moteris, paklausta, ar jau žino, kaip namie bus puošiama išsirinkta šaka.
Miškininkai dalina eglių šakas

Paklausta, ar šeima turi savų Kalėdų šventimo tradicijų, moteris juokėsi, kad jos šeima dar labai jauna, todėl ir naujos tradicijos dar tik kuriamos. „Dovanomis keičiamės, išsitraukiame burtus kas kam, neviršijant tam tikros sumos ir kuo toliau, tuo labiau dovanų mažėja, anksčiau gal ir būdavo, bet dabar po truputį slūgsta ta karštinė“, - teigė jauna mama.

Išdalins 5 tūkst. šakų

Vilniaus miškų urėdijos Miško želdinimo ir apsaugos inžinierius Povilas Janušauskas teigė, kad šiemet į Rotušės aikštę iš viso apgabenta apie 5 tūkst. eglių šakų, kurios tikėtina, kad beveik visos ir bus išdalintos žmonėms.

„Keletas lieka, bet iš esmės beveik viską iššluoja. Šakos – natūralios, iš miško, genetiškai nemodifikuotos, ekologiškos, šviežiai tik vakar paruoštos. Atkeliavo iš Kalvelių girininkijos, tai yra nuo miškotvarkos numatytų techninę brandą pasiekusių miškų kirtimų atlikusios šakos“, - pasakojo P. Janušauskas.
P. Janušauskas
Miškininkas pasakojo, kad ateinančių šakas kalėdoms puošti nusiteikusių žmonių spektras labai platus – nuo pensinio amžiaus iki jaunimo.
Jauna mama Jurgita
Dovanomis keičiamės, išsitraukiame burtus kas kam, neviršijant tam tikros sumos ir kuo toliau, tuo labiau dovanų mažėja, anksčiau gal ir būdavo, bet dabar po truputį slūgsta ta karštinė.

„Kaip batsiuvys be batų, taip ir miškininkai be eglučių,“, - juokiasi P. Janušauskas, paklaustas, ar pats namuose puoš šaką ar atsieis ir be jos. Jis prisipažino dar nieko neturintis, o kaip bus – pamatys.

„Gal puošiu šaką, nes eglutės man asmeniškai nesinori kirst, ar pirkt kirstų“, - samprotavo pašnekovas. Jis atskleidė pastebintis tendenciją, kad dabar madinga turėti visko kuo mažiau, minimalizuoti poreikius bei būti draugiškus gamtai, neapkrauti be reikalo savo buto didelėmis eglėmis.

Už kirstą eglutę miške – keli šimtai litų bauda

Kaip pastebi miškininkai, prieš penkis metus pradėta šakų dalijimo akcija davė rezultatų – sumažėjo nelegalių miško kirtimų.

„Negaliu pasakyti, kad jų visiškai neliko, bet tendencijos tokios, kad žmonės šiek tiek mažiau lenda į miškus ir savavališkai kerta egles. Aišku, niekada nebuvo, kad visiškai nei vienos eglės neiškirstų. Jei miškininkai užtinka, bauda siekia nuo 50 iki 100 Lt ir dar skaičiuojama eglutės pardavimo kaina bei žala laukinei augmenijai. Suma susidaro pamokanti, nes tikslas yra ne tiek bausti, kiek vykdyti prevenciją, kad kitais metais nekiltų tokio noro“, - sakė Vilniaus miškų urėdijos miškininkas.