Darni miestų plėtra neįsivaizduojama be taupių namų, kurių apšildymui reikia mažiau kuro, kurį deginant į aplinką išskiriamos CO2 dujos. Taigi kuo namas taupesnis, tuo teršalų į aplinką patenka mažiau. Kaip tik todėl šiuo metu valstybė ragina statyti kuo aukštesnės energinės klasės namus. Kokie jų privalumai?
Gana dažnai didmiesčių gyventojai įspėjami dėl kietųjų dalelių taršos - pernai vasarą Vilniuje dėl sausų orų taršos normų viršijimas buvo tapęs įprastu reiškiniu. A klasės energetinio naudingumo pastatuose įrengta rekuperacinė vėdinimo sistema padeda išvengti ne tik gatvės dulkių bet ir kietųjų dalelių keliamo diskomforto ir pavojaus. Šis kompaktiškas įrenginys iš išorės į vidų pumpuoja gryną orą, pakeliui jį išvalo, o šaltuoju metu laiku dar gali pašildyti iki vartotojo nustatytos temperatūros.
Kita problema, su kuria susiduria miesto centro gyventojai, – gatvės triukšmas. Kai namas atitinka A energinės klasės reikalavimus, jis yra sandarus, apšiltintas storu termoizoliaciniu sluoksniu, o langų, kaip minėta aukščiau, nereikia atidaryti. A klasės daugiabutyje nustatoma tokia triukšmo apsaugos kokybė, kad gyventojų nekamuotų net lauke kaukianti automobilio signalizacija, lojantis šuo ar šalia gyvenančių kaimynų vakarėlio muzika.
A klasės namo statyba – atsakingas procesas, nes namo projektavimo ir statybos darbams keliami labai aukšti reikalavimai. Pastato sandarumą užtikrina atliekamas sandarumo matavimo testas. Jo metu pastato viduje sukeliamas didžiulis slėgis ir prileidžiami dūmai. Dėl slėgio skirtumų dūmai veržiasi iš pastato ir parodo vietas, kuriose nebuvo užtikrintas sandarumas. Dažniausiai tai pasitaiko dviejų konstrukcijų sandūros vietose, pavyzdžiui, pamato su siena, ties langais, durimis ar stogu.
„Vystytojai dar dažnai pasvarsto statyti B ar A klasės energinio efektyvumo pastatą. Statant pastatą, atitinkantį energinio efektyvumo B klasę, nėra jokių išskirtinių reikalavimų nei vėdinimui, nei pastato sandarumui. B klasės namas tiesiog privalo būti šiltas ir atvirai neskylėtas, - pasakoja Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos (NPNA) valdybos pirmininkas Remigijus Simanavičius.
Jo teigimu, taupūs namai leidžia ne tik sutaupyti ir tausoti aplinką, bet ir suteikia papildomų patogumų. „Jeigu rekuperacinė vėdinimo sistema įrengiama kiekviename bute, tada nereikia atidarinėti langų vėdinimui. Tai labai aktualu vasarą, saugantis nuo dulkių ar net karščio, o žiemą - nuo šalčio, nes rekuperatoriai ne tik valo orą, bet ir gali į patalpą sugrąžinti iki 95 proc. šilumos.“