Aktyvaus vaiko rankose baterijos nusėsta greičiau nei per dieną
Pasak vieno prekybos centro atstovės Renatos Saulytės, šventiniu laikotarpiu žaislų pardavimai išauga daugiau nei du kartus. Tuo tarpu žymus baterijų pirkimo vajus prasideda sausio mėnesį.
„Sausio mėnesiais fiksuojame beveik 50 proc. didesnius baterijų pardavimus, tad galime daryti prielaidą, kad tėvai perka baterijų papildymus žaislams, kuriuos vaikai rado po Kalėdų eglute“, - sako R. Saulytė.
Su panašia situacija, kuomet per Kalėdas išsenka net keletą kartų pakeisti elementai, susiduria daugelis tėvų. „Kalėdų rytas vaikams yra nepakartojamo džiaugsmo akimirka, kuomet norisi greičiau išvynioti ir išbandyti Kalėdų senelio paliktas dovanas. Nesvarbu, tai būtų baterijomis varomos mašinėlės, kalbančios lėlės ar skraidantys malūnsparniai, kartais vaiko rankose žaislas išsikrauna per kelias valandas. Tiesa, prastesnės kokybės naujieji žaislai sulūžta greičiau ir paprastai keliauja į šiukšliadėžę“, – pasakoja du mažamečius auginanti Greta Labalaukienė.
Įsivaizduokite, kokią žalą gamtai padarytume, jei visi per šias Kalėdas nupirkti elementai patektų į buitinių atliekų sąvartynus. Daugeliui žinoma, kad baterijas reikia mesti į specialiai tam skirtas talpas dėl jose esančių sunkiųjų metalų bei gyvsidabrio. Baterijų surinkimo dėžutes rasite darželiuose, mokyklose, Lietuvos pašto skyriuose, bibliotekose. Ne išimtis ir nebeveikiantys, sulaužyti, elektroniniai žaislai.
Iš pažiūros net ir pigios, vos kelis litus kainuojančios žaislinės mašinėlės, šviečiantys suvenyrai ar kalbantys pliušiniai žaislai: visa, kas įkraunama elektra ar baterijomis, turėtų būti išmetami į specialius, skalbimo mašiną primenančius konteinerius, kuriuos rasite artimiausiuose prekybos centruose.
Iš perdirbtų kalėdinių girliandų gaminami šlepečių padai
Kalėdų laikotarpiu daugelio namus, gatves bei eglutes puošia milijonai lempučių. Elektronikos atliekų surinkimu pirmaujančiose šalyse, tokiose kaip Norvegija, jų surenkama tūkstančius kilogramų kiekvienais metais. Vienoje Kinijos provincijoje Shijiao veikia net 9 fabrikai, kuriuose kasmet perrūšiuojama ir perdirbama apie 10 tūkst. tonų kalėdinių lempučių. Jas perdirbus išgaunamas metalas bei izoliacinė guma, kuri vėliau panaudojama kaip žaliava kitiems gaminiams, dažniausiai naminių šlepečių padams gaminti.
Į šią provinciją atkeliauja kalėdinės girliandos iš Amerikos bei Europos žemynų, kurios išmetamos į specialias elektronikos surinkimo vietas. Jei ir jūs šiais metais neketinate namuose pasilikti ir bandyti sutvarkyti nebeveikiančių lempučių, jas taip pat turėtumėte mesti į elektroninių atliekų surinkimo konteinerius, iš kurių jos vėliau bus atiduodamos perdirbti.