Vėjas talžo malonumą
Pirmasis pavasario savaitgalis buvo gražus tik žvelgiant pro langą. Nors saulės spinduliai jau lyg ir bandė šildyti per žiemą įšalusią gamtą, bet žvarbus vėjas neleido mėgautis poledine žūkle tiek, kiek norėtųsi. Nors ir vėl galima pritaikyti posakį – blogo oro nėra, bloga gali būti tik apranga, tačiau ne vienas kalbintas žvejys sutiko – šis savaitgalis nepalankus žvejybai. Tad kyla klausimas, koks oras palankus žvejybos malonumams, kada oras negadina kibimo?
Štai visai neseniai praūžusios respublikinės poledinės žūklės varžybos laimėti UAB „Fanatikai“ ir laikraščio „Alytaus naujienos“ taures dalyvius pasitiko giedra, o palydėjo tikra pūga su stipriu vėju. Tąkart žvejai skundėsi, kad vos prapliupus dangui žuvys nustojo kibti. Varžybų dalyviai iš po ledo daugiausia traukė ešerius ir mekšrus.
Nors vieni poledinės žūklės mėgėjai sako, kad palankiausias oras ešerių gaudymui – bjaurus ir darganotas, kiti, atvirkščiai, įsitikinę, jog įsismarkavusi pūga jų žvejybą gali pasunkinti. Tad žvejų išvada: staigios ir žymios oro permainos turi įtakos kibimui, o nuo aušros iki sutemos vyraujantis vienodas, nors ir darganotas oras kibimui įtakos neturi turėti.
Orų prognozė
Skirtingos oro sąlygos skirtingos rūšies žuvis veikia nevienodai. Dėl šios priežasties žvejai prieš išvykdami ieškoti malonumo ant ledo jau kurpia planus ne tik kaip, bet ir ką gaudys. Žinoma, mūsų krašto žvejai vis dar labiausiai viliojasi Dusios ežerinėmis stintelėmis. Visgi prieš viliones orų prognozės stebėjimas žvejo dienos repertuare – kaip vakarinė malda – būtina.
Prognozuojami rodikliai – oro temperatūra, krituliai, vėjo stiprumas ir kryptis – anaiptol dar negarantuoja sėkmingos žvejybos, tai yra gero kibimo. Liaudies išmintis taip pat byloja ne vieną spėjimą – jeigu raudonas dangus, bus vėjuota ir šalta, jei žemi debesys – šils, o galbūt tai ir padeda nuspręsti – kibs ar nekibs?
Anot žvejų, didžiausią įtaką kibimui turi vėjas – nepalankiausias žvejybai rytys. Kibimo dėsningumus besiaiškinantis Janis Lopeta įsitikinęs, kad judantis oras – tai vėjas, kuris pučia tuo stipriau, kuo didesnis slėgio skirtumas tarp aukšto ir žemo slėgio zonų. O nuo vėjo krypties priklauso ne tik oro temperatūra, bet ir drėgnumas.
Antanas Krilavičius neslėpė, kad ir jis šį savaitgalį pabūgo stipraus vėjo. Anot žvejo mėgėjo, vėjas žvejybos malonia nepaverčia. Paklaustas, ant kurio ežero ledo trauks artimiausią savaitgalį, juokėsi: „Kurgi kitur, jeigu ne į Dusią. Ten važiuosiu tol, kol ledas stiprus bus. Vėliau kelsimės ant mažesnių ežerų.“ Žvejys prognozuoja, kad šiais metais poledine žūkle mėgautis gamta leis veik iki balandžio 1-osios.
Slėgis – visko šeimininkas
Visgi tai, kaip ilgai pavyks mėgautis žvejyba ant ledo, lems gamta ir ypač slėgis. Šis laikomas svarbiausiu orų kaitą lemiančiu veiksniu. Eiliniai žmonės, ne meteorologai, mano, kad jeigu slėgis krinta – artėja anticiklonas, kuris lems ilgalaikius orus, o jei itin smarkiai krinta, galima laukti pūgos ar audros, o vasarą – perkūnijos. Jei slėgis smarkiai kyla, verta laukti permainingų orų ir trumpalaikių pokyčių. Slėgio kaitą žmonės dažniausiai jaučia, negana to, kartais net ir sveikata gali sušlubuoti. Ne be reikalo sakoma: laužo sąnarius – keisis oras.
Anot J.Lopetos, meteorologai žino išimčių, kad vadovautis taisykle – krinta slėgis, oras pabjurs, ne visuomet galima. „Kartais slėgis kyla, tačiau rytas išaušta apniukęs ir lietingas. Jei vakaras ir naktis be vėjo, tai ne visada pranašauja ramią dieną, nes nuščiuvęs vėjas – anticiklono pranašas. Kai tik jis atslinks, vėjas vėl sustiprės“, – savo įžvalgomis žurnale „Meškeriotojas“ dalijasi specialistas.
Visgi oro spėjimas dažnai paremtas ne tik įžvalgomis, bet ir spėjimu. Štai kai kurie žūklės broliai apie orą sprendžia iš pakrantės smėlio tik vasarą (kuo jis šviesesnis, tuo oras gražesnis), o štai nendrių palinkimo kryptimi (jeigu link vandens – bus gražus oras, jei į krantą – lauk permainų, o argi ne tas pats vėjas kaltas?) galima vadovautis ir žiemą. Neretas orus prognozuoja ir pagal saulėlydžio spalvą – ryškiai raudonos spalvos saulėlydis prognozuoja giedrą. Pasak žvejų, kai žara nudažo dangų, o vėjo nėra, reikia laukti gerų orų, žinoma, palankių žvejams.
Sugrįžkime prie šio savaitgalio žvejybos. Kaip visada gerai nusiteikęs į redakciją vakar užsukęs Alytaus autoklubo direktoriaus pavaduotojas Juozas Rasimas sakė, kad vėjas ir pūga žvejyboje nereti palydovai. Štai šeštadienį žvejojęs ant Dusios ledo, rytą jis pradėjo su pūga, tačiau nusiskundimo iš žvejo lūpų neišgirdome. „Kai kimba – tai pačios kaltos, kai nekimba – ką padarysi, pasitaiko ir taip“, – kalbėjo kiekvieną mielą savaitgalį žvejojantis J.Rasimas.
Nors žvejų ant ledo dar netrūksta, mūsų kalbintas avižėlių meistras Dainius Mitrulevičius sako, kad poledinės žūklės malonumas jau artėja link pabaigos, vadinasi, ir avižėlių sezonas lauks rudens. Todėl vis labiau šildanti ankstyvo pavasario saulė yra ženklas, kad poledinę žvejybą netrukus teks keisti kitu malonumu – vasaros sezono žūkle. O kol kas geras ar blogas oras yra ištikimas poledinės žūklės entuziasto kompanionas.
* * *
Kai keptos žuvys atsibosta, o ir visi kaimynai apdalyti dovanomis, poledinės žūklės laimikį tenka ruošti kitu būdu – gaminti konservus. Toks patiekalas puikiai tiks ir į žvejybą nusivežti, ir į darbą nusinešti – kolegoms pradžiuginti. Anot recepto autoriaus, Alytaus autoklubo direktoriaus pavaduotojo Juozo Rasimo, tai žuvies „gadinimas“, tačiau skanus ir nesunkiai pagaminamas.
Jeigu tingite skusti žuvį – visai nebūtina to daryti. Pasak recepto autoriaus, konservus darant iš neskustų žuvų bus daugiau kalcio. Todėl žuvis jums tereikės išvalyti (nupjauti galvą, nukarpyti pelekus), o įgudusio žvejo ar jo pačios rankos tai atliks stebėtinai greitai. Žuvys tiks bet kokios – tiksliau tos, kurių turite daugiausia. Puikiausiai panaudosite ešerius, mekšrus. Konservams daryti galite sunaudoti mažiausias žuvytes, o juk kepant jos sukelia daugiausia problemų – greičiau pradeda degti, o valgyti nelabai yra ką.
Reikės:
žuvų, prieskonių: druskos, pipirų, žolelių, morkų, svogūnų, stiklainio pomidorų padažo, 100 ml acto.
Gaminame:
Žuvis iš vakaro pasūdome. Kitą dieną į maždaug 3–4 litrų greitpuodį dedame pirmą sluoksnį – supjaustytus svogūnus ir morkas (kiekis – pagal skonį). Antrą sluoksnį formuojame iš turimų žuvų. Jas pabarstome prieskoniais – pipirais, turimomis žolelėmis. J.Rasimas prieskonius ruošiasi pats – smulkina petražoles, rozmarinus, dašius, taip pat nepagaili pipirų. Visą ruošinį užpilame keliais šaukštais pomidorų padažo. Tuomet vėl dedame žuvų sluoksnį. Visą turinį užpilame 100 ml acto. Užvirus troškiniui, sumažiname ugnį ir verdame apie valandą.
Išvirus gaunama vienalytė masė – išmaišytą jau galima dėti į stiklainius. Taip paruošti žuvies konservai jūsų lentynoje stovės ir iki metų.