Šį konkursą Lietuvos miško savininkų asociacija (LMSA) organizuoja jau daugiau nei 10 metų.

LMSA valdybos narys Romualdas Cicėnas sakė, kad privatūs miškininkai drąsiai eksperimentuoja ir priima naujoves. Ir planuose – specialios literatūros leidimas, kur būtų pristatomi visi pasiekimai.

„Šiemet didžiausia naujiena ta, kad siekiant skleisti efektyvaus ūkininkavimo privačiuose miškuose patirtį žengtas pirmas žingsnelis, - pasirodė brošiūra apie Antano Šablauskio iš Raseinių miško eksperimentus. Jeigu miško savininkų bendruomenė parodys susidomėjimą šiuo leidiniu, tokia literatūra galėtų tapti serijine: eilėje stovi būrys drąsiai ir efektyviai ūkininkaujančių miško savininkų, kurių patirtį verta aprašyti, iš kurios galima pasimokyti, gauti naudingos informacijos“, - kalbėjo R. Cicėnas.
Privačių miškininkų apdovanojimai

Ketvirtadienį paaiškėjo, kam šiais metais sekėsi geriausiai ir kieno pasiekimai yra patys didžiausi. Pirmoji vieta Lietuvos mastu skirta Trakuose gyvenančiam Kazimierui Šiauliui. Kitų metų vasarą tradiciškai jo valdoje turėtų įvykti LMSA valdybos posėdis ir šios konkursinės miško valdos apžiūra.

Esminis dalykas – dvi veiklos kryptys, kurių K. Šiaulys nenukrypstamai laikosi. Pirma, maksimali nauda šiandien. Antra, maksimali nauda ateityje. „Galima sakyti, kad Kazimiero mintis sustoja ties kiekvienu medžiu ir įsigilina, kada naudingiau tave nukirsti, - šiandien, po metų, ar po 20, ar po 40 metų. Tas maksimalumo siekis duoda labai gerą efektą visose srityse: tiek didinant asmeninį turtą, tiek saugant gamtą, tiek vykdant valstybinę miškų politiką“, - taip konkurso rengėjai atsiliepia apie nugalėtoją.

Antroji vieta atiteko Mindaugui Preibiui iš Plungės. Konkurse buvo vertinta 40 ha valda, kuri pilnai sutvarkyta pagal savininko norą. Dalis pievų ir ganyklų apželdinta, dalis palikta dėl bioįvairovės ir estetinio vaizdo. Želdinta naudojantis ES parama ir be jos. Įveista beržynų, juodalksnynų, eglynų, maumedynų. Miškuose vykdomi visi numatyti vidiniame miškotvarkos projekte kirtimai. Laiku vykdomi ugdomieji kirtimai ir jaunuolynų priežiūra, naudojamos apsaugos priemonės. Šis sklypas įeina į beveik 200 ha plotą, kuriame Mindaugas baigia įrengti pilną infrastruktūrą: kelius, pralaidas, melioracijos griovius, vandens telkinius.

Trečiąją vietą užėmė Irena Puškorienė iš Kretingos. Jai talkina vyras Linas Puškorius. Jis yra nenuilstantis miško darbininkas. Vertintoje apie 15 ha valdoje matyti jaunuolynuose apgenėtos šakos. Ten, kur įmanoma, vykdomas polajinis želdinimas. Bene labiausiai nustebino stambus medinis riboženklis, riogsantis per patį sankryžos vidurį. Tuos kelius Linas taip pat įrengė savo rankomis.

Taip pat išrinkti ir apdovanoti kiekvienos apskrities labiausiai nusipelnę privatūs miškininkai.