Artėjant šventėms vis dažniau pagalvojame, kaip džiugiai, bet nebrangiai nuostebinti ir pamaloninti artimuosius. GRYNAS.lt siūlo idėją – pasigaminkite ir kitiems padovanokite rankų darbo muilą ir vonios burbulus. Juk neveltui sakoma, kad tinkami vonios prausikliai atgaivina ne tik kūną, bet ir sielą.

Muilo gamybos virtuvėje yra žinomi du populiariausi gamybos būdai - tai šaltasis (ang. Cold process method) ir „išlydyk ir supilk muilą“ (ang. Melt and Pour soap). Pirmasis metodas daug sudėtingesnis ir ilgiau trunkantis nei antrasis, be to, namų sąlygomis gana pavojingas.

Gaminant muilą šaltuoju būdu, būtina naudoti šarmą, kuris, patekęs ant odos, gali stipriai nudeginti ir sukelti žaizdas. Todėl rekomenduojama muilo gamybą namuose pradėti nuo paprastesnio proceso – „išlydyk ir supilk muilą“.

Naminis muilas

Reikės: muilo be jokių priedų ( tinka paprastas vaikiškas muilas arba maisto prekių parduotuvėse pardavinėjamas gabalinis muilas, 200 gr. Kaina ~ 2 Lt); trintuvės; medinio šaukšto; dviejų puodų – kad mažesnis tilptų didesniame ( jei masę kaitinsite ant dujinės viryklės) arba tiesiog vieno puodo, jei muilą lydysite mikrobangų krosnelėje; formų, kuriose formuosite muilą; alyvuogių arba vyšnių kauliukų aliejaus (100 gr. 2 valg. š.); karšto vandens; skysto pagrindo ( pieno, sulčių, eterinių aliejų), kitų priemaišų (cinamono, aguonų, džiovintų apelsinų, serbentų uogienės, burokėlių sulčių, maistinių dažų ir t.t.)

Turimą kiekį muilo sutarkuokite kuo smulkiau, nuo to priklauso, ar masė išsilydys tolygiai. Masę išlydykite arba mikrobangų krosnelėje, arba vandens vonelėje (kai indas su sutarkuotu muilu įdedamas į didesnį indą su verdančiu vandeniu).

Į besilydančią muilo masę įpilkite karšto vandens. Jei jūsų oda alergiška, vietoje vandens, naudokite ryžių arba avižinių dribsnių nuovirą. Nepadauginkite, nes tuomet muilas bus minkštas ir nestandus. Masė turėtų būti tiršta, panašį į pyrago. Vėliau į vientisą išlydytą muilą supilkite alyvuogių ar vynuogių kauliukų aliejų ir visus pageidautinus priedus – maistinius dažus, eterinius aliejus, džiovintus vaisius, t.t. – ir tolygiai išmaišykite. Jokiu būdu nepadauginkite maistinių dažų, kurie, vėliau vartojant muilą, gali dažyti rankas ar rūbus. Masę su jūsų pasirinktais priedais supilikite į formeles ir palikite šaldytuve valandą, kad sustingtų. Vėliau ištraukite muilą iš šaldytuvo ir formelių. Džiovinkite jį kambario temperatūroje, kasdien apverčiant, nuo 2 iki 4 savaičių.

Jei norite, kad jūsų gaminamas muilas labiau putotų, vartokite kokosų aliejų.

Verta atsiminti, kad muilas stingdamas traukiasi.

Naminiai vonios burbulai

Reikės: 200 gr. valgomosios sodos; 100 ml citrinos rūgšties; indo; grūstuvo; pasirinkto aliejaus; pasirinktų maistinių dažų; buteliuko su purkštuku; formelių.

Valgomąją sodą sutrinkite su grūstuvu. Į buteliuką su purkštuku supilkite citrinos rūgštį arba sultis, pasirinktą aliejus ir dažus. Gautą skystį purkškite ant ištrintos sodos. Kai tik masė pradės stingti, dėkite ją į paruoštas formeles. Jei lauksite per ilgai, masė taps per kieta formavimui, o jeigu skysčio užpurkšite per daug – masė užputos. Sėkmingai suformuotą masę palikite stingti kambario temperatūroje 3 – 4 valandas.