Savaitgalis virto tragedija

„Savaitgalį mano gimtadienio proga nuvažiavom pailsėti į nuostabiai jaukią vietą, atokų poilsio namelį Tauragės rajone. Tikslas buvo atsikvėpti, pailsėti nuo miesto triukšmo, atkurti vidinę pusiausvyrą, kurią šiais metais miesto sąlygomis man sunkiai sekasi išlaikyti.

Bet Tauragės krašto medžiotojų sumanymas buvo kitoks – gimtadienio proga šie mano akyse, maždaug 150 metrų nuo mūsų poilsio namelio, nušovė stirnų šeimyną. 150 metrų atstumu!!!!“, – rašė Kūrybinių projektų autorė, fotografė Gintarė Bakūnaitė.

Ji pasakoja, kad pabudusi šeštadienio rytą tolumoje, prie miško, pastebėjo vaikštančius ryškiai apsirengusius žmones. Dar po kurio laiko nuaidėjo pirmas šūvis. Tada ji suprato, kad vyksta medžioklė:

„Nuotaika iš karto subjuro. Nebus dabar ramybės, pagalvojau. Bet, kad šaudys prie pat langų net į galvą negalėjo ateit.

Netrukus juodas medžiotojų šuo iš vienos pievos pusės į šalia esančius krūmus pervarė stirną. Sustingau. Galvoje sukosi viena mintis – o Dieve, ją nušaus. Netrukus į tuos pačius krūmus, prie pat namelio praėjo medžiotojas. Dar po kurio laiko iš ten girdėjosi keistas garsas. Iki tol nebuvau tokio girdėjusi. Dabar suvokiu, kad tai, matyt, buvo pašautos stirnos klyksmas.“

Gintarė sako patyrusi pačias baisiausias emocijas.

„Po kelių akimirkų į pievą, kurios visa platuma matėsi pro namelių langus, pasileido bėgti visa stirnų šeimyna. Širdis daužėsi kaip pašėlus, kūnu nusirito karščio banga pamažu virsdama į paniką:

Bandžiau save raminti – tikrai nešaus. Juk čia pat poilsio namelis. Būtų neadekvatu. Po vieno mano atokvėpio nuaidėjo šūvis. Nusisukau, pasislėpiau namelyje esančioje virtuvėje, nes tai vienintelė vieta, kur nebuvo langų. Šovė dar kartą. Ir dar.“

Apie medžioklę įspėta nebuvo

Susisiekusi su namelio savininkais moteris sužinojo, kad jie nebuvo įspėti apie medžioklę.

„Jie pasibaisėjo. Sureagavo labai greitai, atvažiavo, paaiškino situaciją. Pasirodo, formaliai šeimininkai nieko padaryti negali – pieva, kurioje medžiojama, nebe jų teritorija. Vis tik, sakė, medžiotojų ne kartą prašyta pasirinkti tolesnius medžioklės plotus. Prašymai nesuveikė, o gal net ir priešingai. Teritorija buvo atmatuota ir, taip sakant, ne medžiotojų bėdos.

Gerai, medžioklė legalus užsiėmimas. Gerai, formaliai medžioja ne privačioje poilsiavietės teritorijoje. Bet jūs man atsakykit, ar po velnių, niekam nieko nereiškia elementarus žmogiškumas? Ar viską dabar jau tik teisės aktais ir įstatymais matuojam?

Atsimieruoji metrais ir še tau vidurinis pirštas. Ar šitaip vyksta santykiai tarp žmonių? Jei žinai, kad čia yra poilsio nameliai, o jie, pasak šeimininko, tikrai žino. Mažas kaimelis, kontaktus vieni kitų irgi turi. Šeimininkai įspėti nebuvo. Sako – būtume žinoję, tai jau vien dėl šūvių būtume pasiūlę kitą namelį. Jau nekalbant apie vaizdą“, – kalbėjo ji toliau.

Moterį matyti vaizdai sukrėtė, įrašą apie tai, kas vyko, ji publikavo tik praėjus savaitei.

„Bet šįkart praėjus laiko, grįžtant racionaliam suvokimui viskas atrodo net rimčiau – nežinau medžioklės įstatymų, nesigilinau, bet o čia normalu šaudyti taip arti gyvenamųjų pastatų? Aišku, nežinom iš kurios pusės buvo šauta, bet vis tiek. O jei būtume sėdėję lauke? O jei būčiau binzinėjus po tą pievą su šuniu. Teritorija ten niekaip neaptverta ir kažkokiais ženklais nepažymėta. Nežinau, kažkaip saugumo jausmo neprideda.

Beje, medžiotojai per sodybos šeimininką atsiprašė, perdavė mums dovanų – kažkokių vytintų ar rūkytų mėsų. Priimti negalėjom, persvarstėm ir supratom, kad geriausias atsiprašymas būtų buvęs tokioj situacijoj nešaudyti. Mano giliu įsitikinimu, jie turėjo pasirinkimą nedaryti to po langais. Šiaip gyvenime labai mažai situacijų, kai pasirinkimo nėra. Ir čia tikrai nebuvo viena jų“, – neslėpė susijaudinimo Gintarė.

Įvertino aplinkosauga

Apie įvykį informavus Aplinkos apsaugos departamentą bei su jais pasidalijus filmuota medžiaga, jis paaiškino, kad pagal Medžioklės taisykles medžiotojai negali arčiau nei 200 metrų nuo pastato šaudyti, tačiau varovai, medžiotojai su ginklais praeiti gali, nes šis atstumas neribojamas. Medžiotojai informuoti apie vykstančią medžioklę neturi, to nenumato jokie teisės aktai.

Departamento teigimu, pateiktuose vaizdo įrašuose matyti, kad per kiemą ėjo ne medžiotojas, o varovas, apsirengęs ryškiais drabužiais.

„Medžiotojai turi teisę medžioti tik išlaikę medžioklės egzaminus, kuriuose įtvirtinamos žinios ir apie saugaus elgesio reikalavimus medžioklėje.

Taip pat medžiotojai vadovaujasi Medžioklės taisyklėmis, kuriose pažymima – šaudamas medžiotojas privalo įsitikinti, kad šūvis nepavojingas kitiems asmenims, naminiams gyvuliams, nemedžiojamiems laukiniams gyvūnams, nepadarys žalos pastatams ar kitiems žmogaus ūkinės veiklos objektams.

Rekomenduojama medžiotojams palaikyti ryšį su gyventojais, juos informuoti apie medžioklės procesus“, – buvo rašoma atsakyme.

Departamentas primena, kad įtarus, jog medžioklės gali būti vykdomos nelegaliai ar norint pranešti apie kitus aplinkosauginius pažeidimus, tą padaryti galima skubiosios pagalbos tarnybų telefonu – 112 arba pranešimą apie pažeidimą, užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kai daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)