Jei miškas neperdžius, grybai augs ir toliau
Balandžio 7-ąją skaitytojai pradėjo siųsti ką tik išdygusių bobausių, kuriuos kelis kartus nuvirus kai kas ryžtasi valgyti, nuotraukų. Tai yra vieni pirmųjų pavasarinių grybų. Tiesa, mikologai maistui jų rinkti nerekomenduoja, nes netinkamai šiuos grybus paruošus galima apsinuodyti.
Tačiau daugiau nei po mėnesio skaitytojai jau ėmė siųsti ir įprastinių valgomųjų grybų nuotraukas, kurias pamatę entuziastai jau gali pradėti ruoštis šiemet kaip niekad ankstyvam grybavimo sezonui.
Pasidomėjus, kokios tokio ankstaus dygimo priežastys, mokslininkė sakė, kad greičiausiai viskas dėl kaip niekad ankstyvo ir šilto pavasario. Be to, ji linkusi manyti, kad grybai augs tol, kol neatsliūkins sausra ir neperdžius miškai.
„Tokiems grybams dar tikrai ankstoka. Tradiciškai jie vėliau pradeda augti. Bet jie dygsta todėl, kad šilta ir yra daug drėgmės. Dažniausiai tradiciniai grybai atsiranda vasaros viduryje. Tačiau jei vėliau jiems bus per sausa, grybai nustos augti – lauks antrosios rudeninės bangos. Dabar viską nulems drėgmės kiekis“, - teigė mokslininkė.
Pasakė, kur ieškoti pirmųjų grybų
Ankstyvas grybų dygimas šiokią tokią nuostabą sukėlė ir Vilniaus universiteto Botanikos ir genetikos katedros profesoriui, mikologui Ernestui Kutorgai. Mokslininkas savo ruožtu teigė, kad tai tikrai nėra įprasta.
„Dar tik gegužė, todėl masiškai grybai tikrai neauga. Miškuose nei baravykų, nei kitų grybų tikrai nerasite. Dabar jų galima rasti tik prie sodybų ar miestų parkuose. Miške yra žymiai vėsiau, todėl grybų ten dar tikrai nebus. Reikia ieškoti tokių vietų, kurias labiau įšildė saulė. Bet apskritai tai dar nėra masinis reiškinys – dar reikia palaukti. Pirmųjų grybų tikrai daug nėra“, - sakė mikologas.
Ar bus grybingi metai, mikologai nesiryžo spėti. Anot jų, viską nulems orai. Jei vasarą netrūks lietaus, grybų stygiumi skųstis neturėtume.