Už surinktą plastiką teiks kreditus
„Plastiko bankas“ kuria plastiko pridavimo, perdirbimo ir 3D spausdinimo centrus tose vietovėse, kur gausu plastiko atliekų ir didelis žmonių skaičius gyvena žemiau skurdo ribos,“ - sakė „Plastiko banko“ prezidentas Davidas Katzas.
„Mes skatiname žmones rinkti plastiką. Toks plastikas tampa valiuta, kurią jie gali iškeisti į kreditus ir už juos siekti geresnio išsilavinimo, įsigyti būtinų daiktų ar naudotis 3D spausdinimo paslaugomis. Mūsų tikslas yra šalinti plastiko atliekas iš mus supančios aplinkos. Kartu norime padėti vargstantiems žmonėms išbristi iš skurdo ir skatinti jų verslumą,“ - kalbėjo iniciatyvos autorius.
Planuojama, jog 3D spausdinimas leistų vietoje perdirbti plastiką, o pagaminti gaminiai prisidėtų prie vietinės bendruomenės gyvenimo kokybės gerinimo.
Klaidingas įsitikinimas, jog plastikas yra bevertis
Pasak „Plastiko banko“ atstovų, viena iš priežasčių, dėl kurios plastiko atliekų problema yra tokia didelė, yra ta, jog dauguma žmonių mano, kad plastikas yra bevertis. Dažniausiai net nepagalvojus plastikas keliauja tiesiai į šiukšliadėžę. D. Katzo teigimu, tiesa yra ta, jog kilogramas plastiko yra vertingesnis už kilogramą plieno.
Jeigu žmonės suvoktų tikrąją šios medžiagos vertę, plastiko nedrįstų išmesti – plastikas taptų ištekliumi, o ne atlieka, užimančia vietą sąvartynuose ir teršiančia pasaulio vandenynus.
Šiais metais „Plastiko bankas“ surengė sėkmingą „minios finansavimo“ kampaniją (angl. crowdfunding), jos metu buvo surinkta daugiau nei 20 tūkst. dolerių (apie 50 tūkst. litų). Šie pinigai bus skirti bandomajam projektui įgyvendinti. Pirmasis „Plastiko banko“ centras turėtų būti atidarytas Limoje, Peru kitų metų vasario mėnesį. Peru šiuo metu vos 2 proc. visų atliekų yra perdirbama.
Sudėtingiausia – skirtingų plastiko rūšių atskyrimas
Sudėtingiausia plastiko perdirbimo dalis yra plastiko atliekų atskyrimas, nes skirtingų plastiko rūšių perdirbti kartu nėra įmanoma. Vienas iš „Plastiko banko“ tarybos narių ir patarėjų dr. Mikas Biddlas ieško būdų, kaip išspręsti šią sumaišyto plastiko problemą.
Jis yra sukūręs visapusišką, 30 žingsnių plastiko perdirbimo sistemą. Jos produktas – perdirbto plastiko granulės, kurias pramonė gali puikiausiai panaudoti. Tokiam plastiko perdirbimui sunaudojama vos 10 proc. energijos reikalingos naujam plastikui pagaminti.
„Kai korporacijos suvoks perdirbto plastiko naudą ir kad jį naudodamos taip pat prisideda prie skurdžiai gyvenančių žmonių gerovės bei gamtos apsaugos, iš to išlosime mes visi,“ – teigė „Plastiko banko“ prezidentas D. Katzas.