Išgąsdino raudoni taškeliai ant vaikų rankų
„Anksčiau niekada neteko susidurti su blusomis, tačiau prieš keletą dienų laiptinėje pastebėjau benamę katę, kurią įleido kieme žaidę vaikai. Ant gyvūno kailio pamačiau daugybę šokinėjančių ir ropojančių blusų. Gyvūną paprasčiausiai išvijau iš laiptinės. Grįžusi iš darbo, rankinėje ieškodama buto raktų, pakėliau akis ir pamačiau durimis šokinėjančią blusą. Auginame šunį, todėl suskubau jį išmaudyti šampūnu nuo blusų ir tikėjausi, jog esame apsaugoti, tačiau netrukus teko sunerimti – ant savo ir vaikų rankų pastebėjau raudonus taškelius. Paieškojusi informacijos supratau, jog tai – blusų, kurių turėjo katė, įkandimai“, - pasakoja su blusomis susidūrusi vilnietė.
Moteris tikina išskubėjusi į vaistinę, išvaliusi nuolat tvarkingai prižiūrimus namus ir įspėjusi kaimynus, tačiau nėra tikra, ar pavyko „laimėti kovą“ su blusomis.
Gyvūnų į patalpas atneštos blusos jaučia žmogaus skleidžiamą kūno šilumą – vos tik jam priartėjus, gali nušokti ilgesnį nei 30 cm atstumą ir parkeliauti į namus, kuriuose besimaitindamos žmonių krauju pridės kiaušinėlių, iš kurių per 20 – 25 dienas išsivysto suaugusi blusa, galinti dėti naujus kiaušinėlius.
„Klaidinga manyti, jog gyvūnų pernešamos blusos pavojingos tik jiems. Jos minta ir žmonių krauju. Gavę pakankamai maisto blusos ima daugintis. To pakanka, kad patelių sudėti kiaušinėliai, patenkantys ant kilimų, baldų, grindų ir netgi žmogaus odos, būtų išplatinami ne tik po namus, bet ir pakliūtų pas draugus, kaimynus, būtų išnešami į darbą ar kitas patalpas. Kraujasiurbių blusų įkandimų sukeliama alergija, nervų sistemos susilpnėjimas ypač pavojingi mažiems vaikams, kurie kasosi įkandimus rizikuodami sukelti antrinę infekciją“, - aiškino L. Grigaliūnas.
Blusos sukelia net tik alergiją. Jos yra viena iš tuliaremijos, listeriozės, vidurių šiltinės, endeminės žiurkių dėmėtosios šiltinės priežasčių.
Blusas atneša benamiai gyvūnai ir graužikai
Kenkėjų kontrolės ekspertai tvirtina, jog norint išvengti blusų labai svarbu tinkamomis priežiūros priemonėmis prižiūrėti naminių gyvūnų kailį – naudoti antkaklius ir šampūnus nuo blusų. Namuose atsiradę blusos labiausiai „bijo“ švaros – dažno grindų valymo, siurbimo, naudojant vienkartinius dulkių maišelius, ir plovimo. Išsiurbtas grindis reikėtų išplauti ir nusausinti, nes patyrusios drėgmę ir sausrą blusų lervos žūsta.
„Žmonės dažnai patys naikina blusas, tačiau jiems ne visada pavyksta pasiekti norimų rezultatų. Net ir keliolika kartų per dieną tvarkydami namus negalite būti tikri, jog iš minkštų paviršių ir mažų tarpelių pašalinote visus blusių kiaušinėlius. Tam reikalingos specialios naikinimo priemonės bei žinios“, - informuoja M. Kutkaitė.