Botanikė, Lietuvos edukologijos universiteto asistentė Teresė Jokšienė teigė, kad sveikintina, jei žmogus eksperimentuodamas renka gėlių sėklas. Tačiau reikėtų atminti, kad prisirinkus ir pavasarį pasėjus per žiemą išlaikytas hibridinių augalų sėklas, pražydus augalams galima rasti siurprizą: jie žydės visai kitomis spalvomis nei tikėjotės.

„Viskas priklauso nuo žmogaus. Sėklų rinkimas – savotiška meditacija. Tačiau nauda garantuota ne visuomet. Reikia žinoti, kad augalai dažniausiai yra hibridiniai. O Mendelio dėsnis sako, kad ne visų hibridinių augalų sėklų išauginti nauji augalai, bus tokie patys, nuo kurių jos buvo paimtos“, - GRYNAS.lt kalbėjo pašnekovė.

Anot jos, pasėjus hibridinių gėlių sėklas gali išaugti ir ne tokios gražios gėlės, kokių buvo tikėtasi. Tačiau įmanomas ir priešingas atvejis: eksperimentuojant gali užaugti už pernykščius daug įspūdingesni augalai. 

„Jei surinksime geltonų gėlės žiedų sėklų, nauji žiedai gali būti ir ne geltoni, bet, pavyzdžiui, raudoni, balti ar margi“, - galimas variacijas įvardijo T. Jokšienė.
Citata
Prisirinkus ir pavasarį pasėjus per žiemą išlaikytas hibridinių augalų sėklas, pražydus augalams galima rasti siurprizą: jie žydės visai kitomis spalvomis nei tikėjotės.

Kada vienmečių gėlių sėklas rinkti geriausia? Botanikės teigimu, kai augalas nužydi, ilgai laukti nereikėtų, kadangi pernokusias sėklas vėjas išbarsto ir vėliau jas surinkti bus neįmanoma. „Augalas nužydi ir nokina sėklas. Sunokusios jos įgauna atitinkamą spalvą, pavyzdžiui, paruduoja. Tada jas reikia būtinai surinkti“, - patarė moteris.

Pasidomėjus, iš kokių surinktų sėklų lengviausia išauginti naujas gėles, T. Jokšienė įvardijo Lietuvoje populiarias našlaites, sulfinijas ir serenčius. „Sulfinijų sėklų galima prisirinkti. Tai yra labai smulkios sėklos, bet augalai tikrai sudygs. Jie bus įvairūs. Tačiau jie nebus tokie, nuo kurių rinkome sėklas. Serenčių sėklas taip pat galime rinkti. Ir jas pavasarį galima sėti tiesiog į dirvą“, - tikino botanikė.

Pasak jos, surinktas sėklas nėra sudėtinga išlaikyti per žiemą. Visų pirma, jas reikia išlukštenti. O tuomet pavasario jos turėtų laukti gražiai supakuotos tiesiog kambaryje. Taip pat negalima pamiršti, kad kiekvieną gėlių rūšį ar veislę reikia rinkti atskirai ir pažymėti, kokio augalo sėklos surinktos.