Aš pats kelis kartus per pačius didžiausius vasaros karščius esu pabandęs vėsintis karšta arbata ir galiu drąsiai teigti, kad šis būdas veiksmingas. Tiesa, vargu ar juo pasinaudosite sėdėdami biure, nes prakaituosite stipriai, o mūsų kultūroje tai nėra priimtina. Kodėl taip susiklostė, šiame straipsnyje nenagrinėsime, tačiau tai faktas, žinomas ne tik mums, bet ir dezodorantų bei antiperspirantų gamintojams.
Prakaitas neturi kvapo
Prakaitas iš tikro neturi kvapo. Specifinis kvapas gali atsirasti vartojant kai kuriuos produktus: česnaką, kai kuriuos prieskonius, alkoholį. Tačiau prakaitas, patekęs ant odos minkština odos paviršių, „išlaisvina“ keratiną ir ši vieta tampa puikia terpe gyventi ir daugintis bakterijoms. Būtent bakterijų išskiriamas kvapas mums žinomas kaip „prakaito“.
Iki tol, kol šių faktų nežinojome, pagrindinis būdas kovoti su nemaloniu kvapu buvo kvepalų naudojimas, tačiau dabar higienos reikmenų ir parfumerijos pramonė kuria priemones tiesiogiai veikiančias arba bakterijas, arba prakaito liaukas. Arba vienas gaminys veikia ir bakterijas, ir prakaito liaukas.
Kokį poveikį gali turėti „užklijuotos“ pažastys?
Abi priemonės nėra tokios jau nekaltos, kaip gali pasirodyti. Jose pakanka abejonių keliančių potencialiai pavojingų cheminių medžiagų, kurių kasdienis naudojimas gali jums pakenkti.
Prisiminkime, kad su prakaitu iš organizmo pašalinamas ne tik skystis ar mineralai, tačiau ir įvairios kenksmingos medžiagos. Todėl prakaitavimo funkcijos sutrikimas gali pasireikšti ne tik lokaliomis problemomis, bet ir bendru savijautos pablogėjimu.
Pats aliuminio chlorhidratas yra „tarp įtariamųjų“ inkstų ligų sukėlėjų, gali paspartinti vėžio (ypač krūties) atsiradimą ir veikia nervų sistemą. Be to aliuminio druskų perteklius organizme blogina kalcio, fosforo ir kai kurių vitaminų bei aminorūgščių įsisavinimą, blogina hemoglobino sintezę.
Mokslininkai išsiaiškino, kodėl piktybiniai vėžio navikai dažniausiai atsiranda pažastyse
Vienas iš įdomesnių pastarųjų metų tyrimų, patvirtino ryšį tarp aliuminio kiekio organizme ir Alzheimerio ligos rizikos. Tiesa, pagrindiniai tyrimai buvo atliekami dėl aliuminio, esančio geriamajame vandenyje poveikio, tačiau vien tai, kad 9 iš 13 epidemiologinių tyrimų patvirtino sąsajas tarp aliuminio taršos ir ligos atsiradimo, turėtų privesti mus peržiūrėti perkamų produktų sudėtį ir stebėti, ar juose nėra šio metalo.
Parabenai - kur šiuo metu jų nėra?
Dar daugiau siurprizų galime aptikti dezodorante. Be jau minėto aliuminio chlorhidrato, kuris naudojamas ne vien antiperspirantuose, bet ir kai kuriuose kompleksinio poveikio dezodorantuose, jų sudėtyje yra ir antibakterinį poveikį turinčių medžiagų, konservantų bei kvapiklių.
Beje, pagrindinis jų naudojimo tikslas yra pailginti produkcijos galiojimo laiką ir mažinti gamybos kaštus, todėl, žiūrint iš vartotojų pusės, vienintelis argumentas „už“- kad parabenai nėra alergenai, kaip kai kurie natūralios kilmės jų analogai.
Parabenų naudojimo šalininkai ir priešininkai tai pat nesutaria, ar šios medžiagos kaupiasi organizme ir gali tapti pavojingomis, jei organizmas nuolat gauna nedidelę jų dozę. JAV atlikti tyrimai (Centers for Deasese and Prevention Control tyrimai) parodė, kad parabenai aptinkami 90-ties proc. amerikiečių kraujyje, šlapime ar motinos piene. Be to, moterų organizme parabenų kiekis yra didesnis.
Nors kartą leiskite organizmui suprakaituoti
Triklozanas, antibiotikams artima medžiaga taip pat kartais naudojama dezodorantuose. Apie ją jau rašėme, nagrinėdami muilo sudėtį ir grėsmes.
Po bendru pavadinimu „kvapiklis“ (fragnance, -angl.) dažnai slepiasi ftalatai – medžiagos, leidžiančios aromatams geriau įsigerti į odą. Deja, jos taip pat nėra visiškai saugios, nes turi poveikį imuninei sistemai, taip pat yra duomenų dėl ftalatų poveikio hormonų apykaitai.
Butilhidroksitoluenas (BHT/BHA) - antioksidantas, kurio didesni kiekiai blokuoja vitamino D įsisavinimą.
Duoti organizmui pailsėti nuo jų poveikio yra tiesiog būtina. Na o tie, kas nori visiškai atsisakyti pramoninių antiprespirantų ir dezodorantų, ir turi šiek tiek laisvo laiko, gali iš natūralių ingridientų pasigaminti šias priemones namuose.
Apie tai, kaip pasigaminti natūralų dezodorantą, GRYNAS.lt jau yra rašęs. Receptą rasite ČIA.