Istoriniuose šaltiniuose Grabijolai pirmą kartą paminėti 1795 m. parapijų revizijoje kaip Zapalinos palivarkui priklausęs kaimas su 9 sodybomis, kuriose gyveno 41 vyras ir 29 moterys. Kaimo pavadinimas, pasak grabijoliškių, kilęs nuo lenkiško žodžio „hrabia“ (grafas). Kaimas esą priklausęs grafui. Nuo to ir gavęs tokį pavadinimą. Konstantinas Tiškevičius manė, kad kaimo vardas kilęs nuo žodžio „graibyti“, t. y. „semti žuvį”. O štai archeologas ir istorikas Petras Tarasenka Grabijolus vadina Grabeliais. Gal dėl to, kad kaimas greičiausiai stovi ant buvusio pilkapyno?
Apie 1940 metus daugelis netoliese buvusių senovinių gatvinių rėžinių kaimų buvo išskirstyti į vienkiemius, tačiau Grabijolai, buvę nuošalyje nuo kelių ir valdžios, išliko nepaliesti. Šiuo metu Grabijoluose yra 25 sodybos, tačiau nuolatos čia gyvenančių žmonių – vos aštuoni. Dauguma sodybų atgyja tik savaitgaliais ir vasarą, kuomet čia suvažiuoja buvę kaimo gyventojai, jų vaikai ir anūkai.
Grabijolų apylinkėse užfiksuota per dešimt vietų, susijusių su baltų religija ir mitologija. Nenuostabu – juk čia, prie Neries, yra mūsų protėvių žemė, čia formavosi lietuvių gentis ir jos vaizdiniai apie pasaulį. Užrašyta daug įdomių pasakojimų apie šalia kaimo esančią vieną iš didžiųjų Neries rėvų – Druskinę, jos prieigose kyšančias Vestuvių ir Trijų brolių akmenų grupes, aukščiausią Alkų kalvų grandinės kalną – Cypelį, ant kurio prasmegusi sentikių bažnyčia, žvejų ir sielininkų darbą trikdydavusį Pabarų kipšiuką ir daugelis kitų. Visus šiuos pasakojimus bus galima išgirsti Grabijolų šventėje rugpjūčio 1 d., į kurią visus kviečia svetinga šio kaimo benduomenė.
Minėjimo programa prasidės 10.30 val. šv. Mišiomis Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčioje. 12.30 val. Grabijolų kaimo kapinaitėse bus pagerbti Anapilin išėję bendruomenės nariai, o 13 val. visi susiburs kaimo centre, prie medinio kryžiaus. Čia vyks šventinis koncertas, skaitovas Petras Venslovas atvers Grabijoluose užrašytos tautosakos lobynus, o kaimo bendruomenė pakvies prie suneštinio vaišių stalo. Koncerte dalyvaus meno kolektyvai „Verpstė”, „Obelėlė”, „Rūta žalia”, „Vaivora”, „Jevaras”, „Versmė” ir Vilniaus arkikatedros bazilikos jaunimo choras.