Kas gi tie „vaivorykštės žmonės“?
Išgirdus žodį „vaivorykštė“ iškart gali kilti minčių apie homoseksualių žmonių organizaciją. Tačiau šiuo atveju tai - visai kita bendruomenė.
Žodis „vaivorykštė“ šiuo atveju buvo pasirinktas siekiant atspindėti tai, kad susitikime laukiami visi, nepaisant tautybės, lyties, amžiaus, užimamų pareigų ar pomėgių. Vertėtų pabrėžti ir tai, kad vaivorykštės susitikimas nebuvo eilinis festivalis, čia nebuvo jokios programos taisyklių ar plano mat viską kūrė kiekvienas atvykėlis, apribotas vienintele sąlyga nekenkti kitam. Tai buvo vieta, kur žmonės dalinosi savo patirtimi, vieni kitus priėmė kaip šeimos narius ir kelioms dienoms sukūrė naują, kiek utopinę visuomenę.
Tradicija - kasmet susitikti vis kitame pasaulio kampelyje
Toks „vaivorykštės žmonių“ susitikimas turėjo būti vienkartinis reiškinys, tačiau susibūrimo dalyviams ši idėja taip patiko, kad susitikimai ėmė kartotis kasmet, jų trukmė ilgėjo, o tradicija persikėlė ir į kitas pasaulio šalis. Dabar tokie susitikimai vyksta visame pasaulyje.
Plačiau apie šiuos susitikimus, jų reikšmę bei magiją kalbamės su jau penkiolika kartų tokiuose susitikimuose apsilankiusiu Deniu. Šiuose susitikimuose draudžiama fotografuoti, tačiau daugybėje susitikimų dalyvavusiam vyrui pavyko užfiksuoti keletą įspūdingų kadrų.
Įdomu tai, kad tokio tipo susitikimai - stovyklos nėra prieinami kiekvienam. Būsimo susitikimo šalis paaiškėja iki renginio likus metams, tačiau vos prieš savaitę praėjusiose „vaivorykštėse“ dalyvavę žmonės pradeda susirašinėti, kokia konkrečiau bus susitikimo vieta. Dauguma dalyvių turi susibūrimo vietos gerai paieškoti, kol gali pradėti ramiai stovyklauti.
- Kaip tu pats trumpai apibūdintum „vaivorykštės žmonių“ susitikimus?
Kartais man į tai smagu pasižiūrėti ir iš šono. Tai tarsi koks socialinis eksperimentas, kuomet vienoje vietoje susitinka daugybė žmonių ir jiems leidžiama elgtis taip, kaip nori, be jokių taisyklių, išskyrus sąlygą nekenkti kitam. Tuomet pamatai daugybę asmenybių, kurioms save pavyksta atrasti būtent tokioje sistemoje, nepaisant to, kad įprastinėje visuomenėje jiems gyventi sunku.
Nors „vaivorykštė“ ir skelbia, kad čia visi yra lygūs, ilgiau joje pagyvenęs pamatai, kaip išsiskiria savi lyderiai ir susikuria tokia pat visuomenė. Atrodo, kad žmonės, kuriems nepavyko savęs atskleisti įprastinėje aplinkoje, ten sukasi it bitutės ir sugeba tiek nuolatos tiekti, tiek gaminti maistą keliems tūkstančiams žmonių, rūpintis, kad viskas būtų pastatyta laiku ir vietoje, o stovyklos centre liepsnotų laužas. Labai atsiskleidžia ir šalių mentalitetai. Pavyzdžiui, vokiečiai ten įprastai viską stato ir būna pagrindiniais inžinieriais, o iš Izraelio atvykę žmonės nuolat visus linksmina muzika.
Taip pat reikėtų paneigti mitą, kad šiuose susitikimuose pilna svaigalų. Gal JAV jų daugiau, tačiau Europoje jų beveik nėra. Tiesa, JAV „vaivorykštės“ susitikimai yra beprotiškai dideli, kadangi čia ir kilo pati tradicija. Kiek žinau, į paskutinę „vaivorykštę“ ten atvyko aštuoniasdešimt tūkstančių žmonių, tad tokiame renginyje nebėra tikros šeimos dvasios, atsiranda daugybė skirtingų virtuvių, laužų ratų ir žmonių kompanijų.
- Kur ir kada vyksta vaivorykštės susitikimai?
Vietinės „vaivorykštės“ vyksta kiekvienoje šalyje skirtingu metu. Jos dažniausiai yra labai mažos, draugiškos, šeimyniškos. Čia visi vieni kitus pažįsta ir visiems tiesiog gera vėl susitikti.
- Kaip vyksta pats renginys ir kaip didžiųjų „vaivorykščių“ metu visą šeimą aprūpinti maistu?
- Kiekvienoje „vaivorykštėje“ yra viena ar kelios bendros virtuvės, kuriose nuolat gaminamas maistas. Valgoma kartu, o už jį atsilyginama į magišką virtuvės kepurę įmetant pinigėlį. Čia kiekvienas duoda tiek, kiek gali. Po renginio likę pinigai atiduodami tai šaliai, kurioje „vaivorykštė“ vyks kitąmet, kad būtų už ką viską pradėti. Taip viskas ir tęsiasi.
- Kodėl tu ten važiuoji?
- Kadangi apvažiavau jau kokius penkiolika „vaivorykštės“ susitikimų, ten visuomet sutinku labai daug draugų. Atrodo, kad atvažiuoji į naują vietą, o ten - krūva pažįstamų. Su „vaivorykšte“ man taip pat labai lengva ir gera keliauti, nes čia visada sutinki daug įdomių žmonių, kad ir kur nuvažiuotum surandi daugybę naujų bičiulių ir atrodo, kad gali keliauti skersai išilgai naują šalį ir kiekvienoje vietoje turėsi ką aplankyti. Taip daug lengviau susiplanuoti kelią, surasti, kur ir su kuo važiuoti toliau bei sugalvoti naujų beprotiškų idėjų.
- Ką tokio įdomaus pats esi nuveikęs?
- Greičiausiai pats įdomiausias nuotykis buvo Izraelyje, kuomet su grupele žmonių pėsčiomis perėjome visą šalį su asilu. Tuo tarpu Maroke su didžiuliu karavanu patraukėme į Afrikos gilumą, tik čia viskas vyko labai lėtai, tad atsiskyrėme ir patys autostopu nuvažiavome kiek greičiau. Taip keliavom po Mauritaniją, Senegalą, Burkina Fasą, Malį ir grįžome į Maroką.
- Kokia buvo paskutinė tavo aplankyta „vaivorykštė“?
Paskutinį kartą buvau Gvatemaloje, kuomet vyko didelė, labai ypatinga „vaivorykštė“, o vėliau visi likusieji persikėlėme į Meksiką.
Susitikimo vietoje buvo pastatyta milžiniška virtuvė su bambukiniu stogu, tad visi ten ir glausdavosi, gamindavo, grodavo muziką. Buvo labai gera, nepaisant to, jog visur buvo taip drėgna, kad dvi savaites negalėjome užkurti jokio pagrindinio laužo.
- Kuri „vaivorykštė“ tau paliko didžiausią įspūdį?
- Žinoma, patį didžiausią įspūdį palieka pirmoji „vaivorykštė“. Man tai buvo Serbijoje, tuo metu atrodė, kad patekau į visiškai kitą pasaulį. Po to pripratau.
Visos vaivorykštės būna skirtingos ir visose jose būna smagu. Štai paskutinį kartą Meksikoje buvo nepaprasto laukinio grožio „vaivorykštė“, žmonių nepaliestame paplūdimyje. Nardydamas ten galėjai girdėti banginius, matyti ant kranto išmesta planktoną ir tikrą laukinę gamtą. Tiesa, ten buvo kilęs ir didžiulis, mus izoliavęs gaisras. Iš abiejų pusių mus supo uolos, o priešais vandenyną esančios kokosų plantacijos užsiliepsnojo nuo kaimo atnešto gaisro. Visą naktį viskas degė, bet laimei, ryte užgeso ir niekas nenukentėjo.
- Esi sutikęs žmonių, kurie tik taip ir gyvena, kad keliauja iš vienos „vaivorykštės“ į kitą?
- Ar praleidus tiek ypatingo laiko kartu, nebūna sunku iš ten išvažiuoti?
- Ilgainiui prie to pripranti, o be to, keliaudamas tuos pačius žmones sutinki vėliau ir kartais būna net įdomiau daugiau pabendrauti po renginio. Kartais atrodo, kad pats smagumas ir prasideda po „vaivorykštės“, kai su daugybe žmonių susitinki važiuodamas toliau ir truputį pakeliauji kartu.
- Jei reikėtų papasakoti apie vieną įdomiausių „vaivorykštėje“ sutiktų žmonių, kas jis būtų?
- Tai būtų italas Džiuzepė, kuris jau daug metų keliauja po visą pasaulį ir paskutiniuosius aštuonerius metus į visus klausimus sau atsako mesdamas monetą. Užduoda klausimą daryti vieną ar kitą dalyką, ar ne, ir meta monetą, kuri jam viską pasako. Jį sutikau Maroko „vaivorykštėje“ keliaujantį po Afriką.
- Ačiū pokalbį!