Sudaužysiu Jūsų iliuziją: net ir atokiausiame, tolimiausios šalies paplūdimyje niekuomet neliksite vieni. Ir nesvarbu, kad dažnai mes nepastebime mus supančių gyvų sutvėrimų, svarbu, kad jie mus kuo puikiausiai pastebi ir, manau, yra tiesiog laimingi mus sutikę.
Viens du - ir tarpupirščiai virsta blusų „lopšeliu“
Kaip jau greičiausiai supratote kalbėsiu apie parazitus, kurie gali stipriai apkartinti mūsų poilsį. Kai kurie jų, pavyzdžiui, grybeliai, nematomi plika akimi, kitus galime pastebėti ir išvengti susidūrimo su jais.
Šio parazito patinėlis elgiasi kaip įprasta blusa: kanda, siurbia kraują ir pasisotinęs keliauja toliau. Tačiau susidūrimas su smėlio blusos patelėmis yra kur kas skausmingesnis. Patelė susiranda saugią vietą žmogaus kūne, dažniausiai po kojų ir rankų nagais ar tarp pirštų, įsiskverbia į odą ir ten, misdama aukos krauju, 5-6 dienas brandina kiaušinėlius, kuriuos vėliau tiesiog „iššauna“ į žaizdą. Tuomet patelė pasišalina arba žūsta. Kūne esanti blusa gali išsipūsti iki žirnio dydžio, be to, įsiskverbimo vietoje atsiranda opa, taigi, kaip suprantate, šis parazitas ne tik sukelia nemalonius pojūčius, bet ir gali tapti infekcijų priežastimi, jei per žaizdą pateks pavojingų bakterijų.
Beje, pirmieji tungiazės (užsikrėtimo smėlio blusomis) simptomai atsiranda po 8-12 dienų, todėl kartais turistas jau spėja tokį „suvenyrą“ parsivežti namo.
Pavojus - iš viršaus
Tiesa, smėlio blusų patelės nėra vieninteliai parazitai, galintys apsigyventi po jūsų oda.
Kartais parazitai gali tiesiog nukristi jums ant galvos. Jei mūsų krašte dėlės laukia savo aukų tūnodamos vandens telkinyj, kai kurios tropinės dėlės geba įsiropšti ant medžio ir atakuoti jus iš viršaus. Be abejo susidūrimas su jomis nėra pavojingas, tik nemalonus, tačiau pridengti galvą būtų ne pro šalį (bet kokiu atveju egzotiškuose kraštuose ją reikia dengti nuo itin kaitrios saulės poveikio).
Kai kurie parazitai neapsiriboja kelionėmis po jūsų oda ir mielai apsigyvena jūsų žarnyne ar kepenyse. Tokių parazitų egzotiniuose kraštuose yra kur kas daugiau nei pas mus, tačiau čia jau atskira tema. Priminsiu tik tiek, kad higienos taisyklių reikia laikytis ir namuose, ir svetur - tuomet tikimybė parsivežti savo kūne „įnamius“ ženkliai sumažės.
Kaip saugotis?
Tokie simptomai atsiranda praėjus vos 10–15 minučių po kontakto su užterštu vandeniu ir išnyksta po kelių valandų, rečiau – po kelių dienų. Pakartotinai užsikrėtus, dermatitas būna labiau išreikštas (stiprus paraudimas su spuogeliais), lydimas stipraus niežulio, kuris gali išlikti 5–7 dienas. Be abejo, liga ne mirtina, tačiau nemaloni.
Be to, neverta pamiršti, kad nuogo kūno sąlytis su gruntu visuomet gali tapti užsikrėtimo priežastimi, ypač, jei esate neprižiūrimame paplūdimyje (viešbučiai dažniausiai nuolat tiria gruntą dėl parazitų ir juos naikina), todėl užtiesalai ant kurių gulsitės ir šlepetės, su kuriomis vaikščiosite, turi būtinai atsidurti jūsų bagaže keliaujant į šiltuosius kraštus.