Vilniaus miesto Kalvarijų turgavietėje uždrausta prekiauti gyvūnais, kadangi tai prieštarauja galiojantiems Lietuvos ir Europos gyvūnų gerovės teisės aktams. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) kreipėsi į Vilniaus savivaldybę bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyrių su prašymu imtis priemonių kuo skubiau pašalinti daromus pažeidimus. Organizacija tokiu būdu siekia mažinti šiuo metu nekontroliuojamą gyvūnų dauginimo ir benamių gyvūnų skaičių.

„Siekdami kuo didesnio pelno, didžioji dalis turgaviečių prekiautojų gyvūnais nesirūpina gyvūno sveikata, imunitetu, nekreipia dėmesio į jo genealogiją. Paprastai tokie „veisėjai“ net nebando tikrinti augintinių sveikatos, tirti jų dėl genetiškai paveldimų ligų, kurias jie gali perduoti savo palikuonims. Augant ir vystantis tokiam gyvūnui gali išryškėti psichikos sutrikimai, kaip bailumas arba agresija, įvairios ligos – displazija, alergija ar kiti rimti sveikatos sutrikimai. Visą tai skatina benamių gyvūnų skaičiaus augimą, nes nebenorėdami laikyti nesveiko, agresyvaus augintinio gyvūnų savininkai jo atsisako atiduodami į prieglaudas arba užmigdydami“, – sakė LGTAO direktorė Brigita Kymantaitė.

Kovo 14 dieną Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo Vilniaus miesto Kalvarijų turgavietės administraciją, jog prekyba gyvūnais augintiniais turgavietėje nebebūtų leidžiama.

LGTAO nurodo, kad Lietuvos turgavietėse nėra atskirų specialiai gyvūnų pardavimui pritaikytų patalpų, gyvūnai yra laikomi mažuose narvuose ar dėžėse, temperatūra pardavimo vietose priklauso nuo oro sąlygų. Parduodami gyvūnai nėra paskiepyti, neturi veterinaro apžiūros dokumentų arba parduodami jaunesni kaip 8 savaičių amžiaus jaunikliai. Taip pat prekiaujama neregistruotais pavojingų veislių šunų mišrūnais, gyvūnai parduodami neženklinti.

Lietuvos ir Europos gyvūnų gerovę saugantys teisės aktai, nustato, kad gyvūnų pardavėjas gali prekiauti tik kliniškai sveikais gyvūnais augintiniais. Šunys, katės, šeškai ir kiti imlūs pasiutligei gyvūnai privalo būti vakcinuojami. Draudžiama prekiauti šunų ir kačių, šinšilų ir degu jaunikliais, jaunesniais kaip 8 savaičių amžiaus, taip pat turgavietėse yra draudžiama prekiauti gyvais egzotiniais ir naminiais paukščiais.

Anot B. Kymantaitės, teisės aktai numato, kad asmeniui, nusipirkusiam gyvūną augintinį, turi būti raštu pateikiama informacija apie gyvūno augintinio laikymą, priežiūrą. Jei atlikta vakcinacija nuo gyvūnų užkrečiamųjų ligų, taip pat turi būti pateikiami dokumentai ar jų kopijos, kuriose nurodyta vakcinos pavadinimas ir vakcinacijos data, informacija apie gydymą bei atliktas kitas veterinarines procedūras (pvz., kastracija ir kt.) Kol kas Lietuvos turgavietėse šie reikalavimai nėra įgyvendinami.

LGTAO su prašymu imtis priemonių kuo skubiau pašalinti daromus pažeidimus dėl prekybos gyvūnais turgavietėse taip pat kreipėsi į Kauno ir Šiaulių savivaldybes, veterinarijos tarnybos skyrius bei turgavietes administracijas.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija susikūrė iš gyvūnų gerovės tarnybos „PIFAS“ ir 2010 m. pradėtos iniciatyvos „Gyvūnų apsaugos fondas“. Šiuo metu organizacija ragina nepirkti jokių gyvūnų turgavietėse: